ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"מיקרוסופט היא מונופול" 

"מיקרוסופט היא מונופול"

 
 
יוני  שדמי

כך קבע השופט הפדראלי תומס פנפילד ג'קסון בהכרעת ביניים במשפט של משרד המשפטים האמריקאי נגד מיקרוסופט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שופט פדרלי קבע כי למיקרוסופט יש מונופול בתחום מערכות ההפעלה, וביקר בחריפות את התנהלותה העסקית של החברה. השופט תומס פנפילד ג`קסון, שמכהן כשופט במשפט של משרד המשפטים האמריקאי (DOJ) ו19 מדינות שונות כנגד מיקרוסופט, ציין בפירוש כי מיקרוסופט היא "מונופול".

ג`קסון עשה כך ב"Findings of fact", הליך משפטי פדרלי שאמנם אינו מהווה גזר דין, אך מלמד על כיוונו של גזר הדין. הדבר דומה במקצת להחלטת חבר מושבעים באשר להיותו של הנאשם אשם או זכאי, מבלי לקבוע את העונש המדויק שיגזר.

ג`קסון אמר כי "מיקרוסופט נהנית מכוח כה רב בשוק של מחשבים אישיים מבוססי-אינטל, עד כי אם היא רצתה להשתמש בכוח זה, ולו במונחים של מחיר בלבד, היא יכלה להעלות את המחיר של "חלונות" הרבה מעל המחיר שהיה נקבע בשוק תחרותי. יותר מכך, היא הייתה יכולה להעלות את המחיר מבלי לאבד מספר בלתי מתקבל על הדעת של לקוחות למתחרים."

"במילים אחרות", סיכם ג`קסון, "מיקרוסופט נהנית מכוח מונופוליסטי בשוק."

בהחלט לא מדובר בסיום של הסאגה המשפטית המתמשכת, שהחלה, כזכור, בטענה של נטסקייפ כי מיקרוסופט השתמשה בכוחה המונופוליסטי בכדי לחמוס את שוק הדפדפנים. עם התפתחותו של המשפט, הועלו על סדר היום נושאים רבים נוספים, כגון ההשפעה של האינטרנט על מיקרוסופט ושימוש הוגן במערכת הפעלה להשגת יתרון עסקי.

אחד התרחישים האפשריים הוא פשרה בין משרד המשפטים למיקרוסופט, אם כי לאחר מילותיו החריפות של השופט ג`קסון, מיקרוסופט תצטרך לעשות ויתורים גדולים בכדי לרצות את משרד המשפטים. "אנחנו מאוד מרוצים מהתוצאה", אמרה שרת המשפטים האמריקאית, ג`נט רינו.

במיקרוסופט, כמובן, פחות מרוצים. מזה זמן מה שנשמעות טענות מפי בכירים בחברה כי השופט ג`קסון נוטה לכיוון עמדת משרד המשפטים. במקרה הקיצוני ביותר, ייתכן ופסק הדין הסופי יורה על פירוק מיקרוסופט לחטיבות קטנות הקשורות אחת לשנייה בחבל עסקי רופף, בדומה להחלטה על פירוק המונופול של "אי.טי & טי", חברת טלפונייה שנהנתה מיתרון דומה לזה של מיקרוסופט ופורקה לחלקים בידי משרד המשפטים האמריקאי.

הטקסט המלא של החלטת השופט.

חדשות ההיי-טק של השבוע ב``חדשות ההיי-טק של נענע``.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by