ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אם תקראו את זה יימסו לכם העיניים 
 
 מצב מוכר? יאללה הביתה!   
 
רויטרס

ישבתם כבר חמש שעות במשרד מול המסך היום? אם כן אז לכו הביתה! - מחקר שנערך ביפן מצביע על קשר ישיר הקיים בין תחלואים גופניים ונפשיים שונים לבין חשיפה למסך המחשב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם גם אתם רוטנים כל בוקר בדרך למשרד, סובלים מתחלואים שונים ומשונים, ומייחלים באופן כללי לסוף העולם (שיסגור בדרך גם את מקום העבודה שלכם) - מחקר חדש טוען כי אתם יושבים יותר מדי מול מסך המחשב.

ככל שעובד במשרד יושב יותר אל מול מסך המחשב, גדלה הסבירות כי הוא יסבול יותר ממחלות פיזיות, נפשיות ובעיות שינה, כך מגלה מחקר שנערך ע"י חוקרים יפנים.

בעוד מסכי תצוגת מחשב בעלי שפופרת קרן קטודית, נהפכו לאביזר נפוץ ומקובל בהרבה מקומות עבודה, בין אם מדובר בחברות היי-טק או מוסכים, קיים כיום מידע מצומצם מאוד הקובע כמה יכול אדם לשבת אל מול מסך מחשב, באופן בטיחותי שלא יסכן את בריאותו. כדי לחקור את תחום זה, ערכו דר' טצויה נאקאצווה ועמיתיו באוניברסיטת צ'יבה, סקר בקרב למעלה מ25,000 עובדי משרדים, אשר מילאו שלושה שאלונים בין 1995 ל1997.

המשתתפים בסקר ענו על שאלות לגבי כמות הזמן שהם מבלים אל מול מסך המחשב, הרגלי השינה שלהם, ותחלואים פיזיים ומנטליים הכוללים כאבי ראש, כאבים בגב התחתון, עייפות העיניים, דכאון וחרדה. ממצאיהם התפרסמו בגליון אוקטובר של מגזין הרפואה התעשייתית האמריקאי.

"במחקר שערכנו, מצאנו מערכת יחסים משמעותית בין משך הזמן היומי של שימוש במסך מחשב לבין הופעת סימפטומים פיזיולוגיים". אפילו לאחר כוונון מתקן של פקטורים שיכלו להשפיע על התוצאות, כתבו מחברי המחקר.

עובדי משרד התקועים שעות רבות אל מול מסך מחשב התלוננו לרוב על הופעת כאבי ראש, תשישות, עייפות העין, כאבי פרקים ונוקשות בכתפיים ובשכמות. סימפטומים נפשיים כגון אדישות, חרדה ו"אי רצון עז ללכת לעבודה", כמו גם בעיות שינה כגון עייפות כרונית ונדודי שינה, היו נפוצים מאוד בקרב עובדים שבילו יותר מחמש שעות ביום, דבוקים למסך המחשב.

"תוצאה זו מרמזת על כך כי לאפקט של חשיפה ממושבת למסך המחשב, בהתחשב בנתונים שנאספו, יש אפקט מצטבר, ופתרונן של רבות מבעיות השינה והפרעות נפשיות שונות, דורשות הגבלה של זמן החשיפה למסכי מחשב, ללא יותר מחמש שעות יומיות", כותבים החוקרים. (ומן הסתם בארה"ב כבר ישנם עובדי משרד שמכינים את הרובה ואת ההגנה המשפטית לטבח המוני במשרד)

בעוד שסוגי העבודה אל מול מחשב בהם עסקו משתתפי הסקר, היו מגוונים וכן גודל המחשב, המסך וסביבות העבודה השונות, "קיים הצורך להדגיש כי גם תחת תנאי עבודה אלו, התוצאות אליהן הגענו היו עקביות מאוד לאורך תקופה בת 3 שנים", העירו נאקאצווה ועמיתיו.

החוקרים קוראים לעריכת מחקרים נוספים לשם קביעת הקשר בין שימוש במחשבים לבין סימפטומים גופניים, נפשיים ובעיות שינה.


-------
מקור: American Journal of Industrial Medicine 2002;42:421-426
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by