ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת משחק: פיסמייקר 

ביקורת משחק: פיסמייקר

 
 
אלעד קפלן, גיימר

Peacemaker, שדורש מאיתנו לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הוא עוף מוזר בתעשיית המשחקים - וכזה שמהווה אתגר לא קטן.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
משחקים אף פעם לא היו מוצלחים כל כך בלעשות שלום. כשזה נוגע לפיצוצים, יריות ופיזיקה מדויקת של גופות מתרסקות – משחקים מתעלים על עצמם. אבל שלום? מה יכול להיות כיף בלעשות שלום? נכון, יש איזה משחק או שניים שאפשרו לנו להגיע לפתרונות נטולי אלימות לסכסוכים, אך גם הם, לרוב, כללו לא מעט אופציות אלימות. אפילו משחקי דיפלומטיה כמו Republic התמקדו בחתירה תחת היריבים ולא בשיתוף פעולה אמיתי.

אולי הבעיה היא בעצם ההגדרה "משחקים". האם משהו שמוגדר כ"משחק" יכול להתמודד עם בעיה הרת-גורל אשר משאירה את מיטב הדיפלומטים בעולם חסרי אונים, כמצב הפוליטי במזרח התיכון? וובכן, תגידו שלום ל-Peacemaker, משחק אשר מהווה שעון מעורר לכולנו, ותזכורת שבידור אינטראקטיבי מסוגל להתמודד עם נושאים מעט יותר רציניים מנקודות הפגיעה של חייזרי עולם הטבעת של Halo.

Peacemaker, כשמו, מאפשר לכם לנסות את מזלכם בהבאת שלום למזרח התיכון. למרבה ההפתעה, הוא לא מפחד להתעסק בנושאים הבוערים בגובה העיניים, לעיתים גם על חשבון הפוליטיקלי-קורקט. בעיית הפליטים, המחסומים, המתנחלים, הטרור ולא מעט בעיות אחרות, יעמדו בפניכם בדרך לשלום – ופתרונות קלים, כמו לרוץ הישר לזרועתיו של הצד היריב ולהסכים לכל דרישותיו, הם לא בהכרח בחירה מוצלחת.
 

מלחמה ושלום

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
על מנת לנצח ב-Peacemaker, תצטרכו לקחת יותר מהיבט אחד בחשבון. אם אתם משחקים את הצד הישראלי, תאלצו להשיג אהדה הן ברחוב הפלסטיני והן ברחוב הישראלי, וכאשר תשחקו בתור הנשיא הפלסטיני, תתבקשו לשמור על שלום פנימי עם כל הפלגים ולהשיג תמיכה בינלאומית. כל מהלך שתבצעו יפגע במערכת היחסים שלכם עם גורמים מסוימים, בשעה שהוא יוסיף לכם נקודות עם אחרים. הסוד הוא מציאת האיזון הנכון בין הגורמים, על מנת לצבור אהדה מקסימלית עם כולם ולזכות, כאות ניצחון במשחק, בפרס נובל לשלום.

זה לא יהיה כל כך פשוט. אתמול, בדיוק אחרי שאולמרט הצהיר מעל דפי העיתונים שניתן להגיע לפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני תוך מספר שנים, מצאתי את עצמי מחריב במו ידי אפשרות להתקדמות במשא ומתן. לא התכוונתי לעשות בעיות – רק הגבתי לפיגוע בלב ירושלים. מבצע צבאי קטן על מנת לעצור מבוקשים מסוכנים, לא יותר. הפלסטינים, כמובן, רתחו מזעם. על מנת לרצות אותם, ניסיתי לפנות כמה מאחזים בלתי חוקיים בשטחים, מה שגרם, לאור המצב, לצניחת פופולאריות בציבור הישראלי. האינתיפדה השלישית לא איחרה לפרוץ.

הבעיה העיקרית היא ש-Peacemaker מתנהל קצת כמו תרשים זרימה משוכלל, אשר מורכב ממבחר אפשרויות המפיקות תוצאות פשוטות של "טוב" ו"רע" עם הצדדים השונים. בצידו התחתון של המסך תמצאו מד אהדה של הגורמים אותם המשחק לוקח בחשבון (ארה'ב, העולם הערבי, קיצוניים, פלסטינים, ישראלים, וכו') וסקרים בנושאים שונים הנוגעים לתפקודכם.
 
  
במרכז המסך פרוסה מפת אירועים של ארצינו הקטנה עם התרעות לגבי התרחשויות חשובות הנוגעות למצב, בעוד שבצידו השמאלי של המסך תגלו מבחר נרחב של אפשרויות – דיפלומטיות, אזרחיות וצבאיות – אשר ניתן לבצע מתפקידכם הרם.

כל מהלך שתבצעו יגרור תגובות שונות ויריץ את הזמן שבוע קדימה. ככל שתזכו לאהדה הולכת וגוברת, תתקדמו לניצחון, ויתאפשר לכם לבצע מהלכים קיצוניים יותר.

Peacemaker איננו מהווה דגימה אמיתית של המציאות, אלא יותר טעימה מחייהם הסוערים של מנהיגי ישראל והפלסטינים. אם תשחקו מעט במשחק תבינו שמהלכים מסוימים יעזרו לכם לצבור אהדה, בזמן שאחרים יובילו אתכם לאינתיפדה השלישית. התוצאות, כמו כל צעד פוליטי, נתונות לויכוח. עם זאת, האפשרויות נמצאות שם, והתנהלות המשחק, על אף מגרעותיו, מרתקת מבחינה פוליטית.
 
 

שמאלני, ימני או דו-מיני?

 האם גיימינג יכול להביא לשלום במזרח התיכון? אסי בורק, הישראלי שיצר את פיסמייקר - משחק שמנסה לפתור את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, מנסה לספק תשובות. להמשך הכתבה>> 
בין אם המפתחים יודו בכך ובין אם לאו, Peacemaker הוא משחק בעל עמדה פוליטית מובהקת. כאמור, על מנת לנצח במשחק תצטרכו לזכות בפרס נובל לשלום – כן, ממש כמו עראפת. זה לא הכל... אם תשחקו בתור הפלסטינים, החמאס הוא הפלג הקיצוני שיפריע לכם בדרך, בעוד שכאשר תשחקו בתור ראש ממשלת ישראל, יהיו אלה המתנחלים שיציקו לכם. המפתחים מבטיחים שאין שום כוונה לערוך השוואה בין המתישבים ביהודה ושומרון לבין המחבלים מהחמאס, תוך טענה שאלה פשוט הגורמים שמפריעים לתהליך השלום בשני צידי המתרס, אך המסר ברור לכל – אנחנו לא צריכים לשבת בשטחים, בעוד שמשא ומתן זה כמעט תמיד רעיון טוב.

יאמר לזכותו, שבתוך גבולותיו של מחנה השלום, Peacemaker עושה עבודה טובה ומשתדל להציג את הבעיות השונות בצורה מדויקת. המשחק אפילו מודה בכך שלעיתים משתלם לבצע פעולה צבאית כוחנית. מה ש-Peacemaker עושה בצורה ראויה להערכה הוא הצגת הקשיים הפוליטיים העומדים בפני שני הצדדים באופן שווה. לשחק בתור הנשיא הפלסטיני, על אף המחלוקות, זו משימה מרתקת שפותחת את העיניים לשלל בעיות שלעיתים קשה יותר לראות בעיניים ישראליות. בעוד שהוא עוסק באינספור נושאים רגישים, Peacemaker אינו ממהר לשפוט אף אחד מהצדדים, אלא בעיקר פורס בפנינו את המצוקות הקיימות בשני צידי המתרס.

על מנת לקדם את מטרת השלום שהוא הציב לעצמו, Peacemaker פועל בשפות העברית, האנגלית והערבית. בנוסף לכך, בתוך המשחק תמצאו יועץ ניצי ויועץ יוני, שידאגו תמיד לספר לכם על היתרונות והחסרונות של המהלכים שתרצו לבצע. בעוד ש-Peacemaker רחוק מלהציג את הסכסוך בצורה מושלמת, הוא מאוד משתדל להראות תמונה כמה שיותר רחבה. הוא מצהיר בכותרת, באופן גלוי, על כוונותיו, ומשם ואלך עושה כמיטב יכולתו לשמור על ניטרליות. בשורה התחתונה, הוא עושה דברים שרק בידור אינטראקטיבי מסוגל לעשות – הצגה מורכבת של המציאות, מבלי להביע דעה נחרצת, תוך אפשרות להביט דרך עיני המשתמש בקשיים העומדים בפני שני הצדדים.

לא פשוט לתת ציון למשחק כמו Peacemaker. אחדים יראו אותו כהתעסקות פוליטית רדודה בנושא כאוב, בעוד שאחרים ימצאו בו הזדמנות להבין טוב יותר את הסכסוך ואת הצדדים השונים. אף אחד לא הולך להפיק שעות ארוכות של הנאה מ-Peacemaker, במיוחד כשכל משחק אורך כמה שעות בלבד במקרה הטוב, אך עצם האתגר בו מרתק לכל מי שמביע התעניינות כלשהי בתהליך השלום הישראלי-פלסטיני.

תשכחו מהפתיחה של הביקורת: כנראה שזה לא המשחקים, אלא אנחנו שלא כל כך מוצלחים בלעשות שלום. אולי משחקים ילמדו אותנו איך.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by