ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"אנחנו תותחים" 
 
 אנחנו תותחים. מובילים בהכשרת מהנדסים על כולם, אפילו על ארצות הברית (שורה מעלינו)   
 
עופר שושני

מבחן עוצמה לחברות הסלולר, יוהרה שלטונית והרבה הרבה בני נוער קולניים. שבע תמונות מתערוכת טלקום 2002

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקרקס הגיע! נציגה של סלקום בפעולה
 הקרקס הגיע! נציגה של סלקום בפעולה   
ביקרתי ביומה הראשון של תערוכת טלקום 2002 שהתקיימה השבוע בגני התערוכה שבתל-אביב. להלן שבע תמונות אותן מצאתי כמייצגות.


תמונה ראשונה: SMS או למות

סוד גלוי הוא שישראל היא מדינת הסלולר. מה שלא ידעתי עד היום הוא שהסלולר מייצג את ההיי-טק כולו. הסיסמה הבלתי כתובה של התערוכה הנוכחית היתה "SMS או למות", כאשר ספקיות ויצרניות הסלולר התחרו ביניהם מי יציע בניין רועש\מבריק\מבהיק\צבעוני\עצבני\מקושקש\מטופש יותר (מחק את המיותר). אבל בכך לא מסתיימת המבוכה, היות וקהל בני הנוער שמילא את האולמות לא אכזב ואכן התלהב מהאפשרות לשגר תמונות וטקסטים זה לזה. אף כי רבים חשים כי זה פשוט מחליא, אני נוטה יותר לפחוד מההשלכות האפשריות לתת-תרבות חדשה זאת. לטעמי, מפחיד לראות שכל מה שנותר לנו מחלום ההיי-טק הישראלי הוא בני נוער שחושבים במסרים קצרים. נאמר כבר כי פני הדור כפני הכלב והכלב שלנו גדל להיות עילג.

ראיתי גם מספר אנשים שבאו לתערוכה שלא על מנת להתרשם מהפיתוחים האחרונים בתחום הסלולר, לאחרונה הם נראו באזור הלונה-פארק עם מבט מבולבל בעיניים.
 
דור העתיד של מדינת ישראל במפגן תמיכה במנהיגיו
 דור העתיד של מדינת ישראל במפגן תמיכה במנהיגיו   
תמונה שנייה: יוהרה

במסיבת העיתונאים התחרו ביניהם הדוברים הרשמיים של המדינה - מי יחלק יותר שבחים להיי-טק הישראלי. מביך. מ"פריצת דרך טכנולוגית" (דברי שר התקשורת על השקת הדור השלישי של הסלולר), עד ל"אנחנו תותחים" (דברי מנכ"ל מוטורולה ישראל שציין בגאווה כי בישראל עומד יחס המהנדסים על 135 איש לכל עשרת אלפי עובדים, היחס הגבוה ביותר בעולם). מעניין לבדוק כמה מתוך כל אותם מהנדסים שהכשרנו, אכן עובדים במקצועם, וכמה מהם עזבו את ישראל בשנתיים האחרונות. אין ספק שברגע שנצא מהמיתון אנחנו נזנק שוב ונוביל את העולם שיסתכל בעיניים כלות על פלא הראש היהודי, אבל בינתיים נאלצו העיתונאים שבחדר העיתונות להמתין בתור לחיבורי אינטרנט ולחיבור חשמלי למחשבים הניידים שלהם, היות והיה מחסור במשאבי תקשורת.

אם אני צריך לבחור בין השניים, אני סבור שהמחסור בשקעים חשמליים ובמשאבי תקשורת מאפיין יותר את ההיי-טק הישראלי, מאשר החזון הוורוד לעתיד כפי שמצטייר מדבריהם של ראשי המשק. לפחות נראה שהם מאמינים לעצמם.

תמונה שנייה פלוס: בעצם, הם לא.


תמונה שלישית: בני נוער

במסגרת "יום התלמיד" המסורתי, הובאו בני נוער רבים הלומדים במגמות הטכנולוגיות על מנת שיתרשמו מהתערוכה. מרביתם נהנו מהשמש, חיפשו מתנות נחמדות, זרקו מטוסי נייר על הדוברים הממשלתיים או סתם שלחו זה לזה תכתובות SMS ותמונות (ראו לעיל). לתומי האמנתי ש"עיר הנוער" נסגרה כבר לפני שנים. טעיתי. טוב, כוסיות זה תמיד שמח.

 
טלקום 2002. מראה מעל הגשר
 טלקום 2002. מראה מעל הגשר   
תמונה רביעית: בניין חיל הקשר

את התערוכה הציל בניין חיל הקשר שהיה נחמד ומושך, אף כי מעט דל ואפור. גם בצבא הבינו זה מכבר שתערוכת טלקום 2002 היא בעצם קמפיין פרסומי של חברות סלולר, המיועד בעיקר לבני נוער והחליטו לנצל את הבמה על מנת לעשות נפשות לחיל הקשר אצל החיילים לעתיד. ברוח התקופה, הם אף הכריזו על שירות סלולרי חדש: פרוייקט "ורד הרים", הסלולר הצבאי החדש.


תמונה חמישית: לאן נעלם סעיד?

תערוכת טלקום שימשה, מאז ומתמיד, גם למפגן עוצמה של ישראל ולחיזוק הקשרים עם משקיעי חוץ ושותפים אסטרטגיים דוברי שפה זרה. אוקיי, אז אנחנו כבר מזמן עולם שלישי רשמי, עם נתוני עוני מצמררים ושחיתות שלטונית מזעזעת, אבל איפה הם הבניינים הבינלאומיים המסורתיים? אז מה אם אנחנו מסוכסכים עם אירופה, המזרח התיכון, אפריקה ואסיה, למה אין בניין לחברות ההיי-טק ממיקרונזיה?

שר התקשורת ציין כי "החששות שמא בשל המצב הביטחוני והפוליטי תהיה השתתפות דלה במיזם – נתבדו לחלוטין". מעניין מאיפה הוא שואב את הנתונים שלו: 35 מציגות מחו"ל, מתוכן 6 בלבד מאירופה הן יותר מעלבון. נכון, באו הרבה פוליטיקאים ופקידים בכירים שדיברו יפה-יפה, רק מה לא הביאו? נכון, ביזנס.
 
 
 
תמונה שישית: איפה חברות הסטארט אפ?

השמועות אמרו שיש גם בנין לחברות סטראט-אפ, עם 49 מציגות. למרות שניסיתי נואשות לגלות את האואזיס הנסתר, כל שמצאתי הוא בניין צדדי ובו דוכנים משעממים למדי של חברות שניסו לשכנע בכל דרך שהיא שהן "לא סקסיות", אלא בוגרות, רציניות אחראיות. השתעממתי נורא. את זה יש לי בישיבת הועד הפועל של ההסתדרות, זה לא סטארט-אפ!


תמונה שביעית: משהו שמח לסיום

מבין תלמידי בית הספר שהגיעו לאירוע, בלט בנוכחותו מספר גדול מאוד של נשים צעירות. אמנם אין בכך בכדי לעמעם את התדמית הגברית של ההיי-טק הישראלי (שאלה: כמה מתוך הדוברים במסיבת העיתונאים היו נשים, ולא מקרב יחסי הציבור או ארגון הארוע? התשובה מביכה מדי אז נחסוך מכם), אך עדיין יש בכך הבטחה לעתיד טוב יותר. אולי.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by