ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מלחמת הכוכבים - הקשר הישראלי 
 
 
מערכת חיים ברשת

ואולי כאמצעי להרגעת הציבור, לאור השאיפות המלחמתיות של ארה"ב, מפרסם הפנטגון על הצלחתו המסחררת של ניסוי מערכת הלייזר ההגנתית ליירוט טילים - מי מפחד מסקאדים?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
צבא ארה"ב הצליח ביום שני בפעם הראשונה, ליירט פגז ארטילריה תוך כדי מעופו, תוך כדי שימוש בתותח לייזר רב עוצמה. תותח הלייזר איתר וננעל על הפגז, לפני שירה קרן של פוטוני אנרגיית אור מרוכזת, אשר פגעה בפגז והרסה אותו. מרכז הפיקוד להגנה מפני טילים של צבא ארה"ב מסר כי "לאחר מספר שניות, במרחק ניכר מיעדו המקורי, הטיל הושמד.

התותח, ששמו הרשמי הוא "מתקן טקטי נייד לאנרגיית לייזר מרוכזת" (THEL) מפותח ע"י תאגיד TRW לשימוש ע"י צבא ארה"ב ומערכת הביטחון הישראלית. לפני כשנתיים הצליח המתקן ליירט רקטת קטיושה, אך בניסוי האחרון, שנערך במתקן הטילים "וויט סנדס" בניו-מקסיקו, הוא הצליח להשמיד פגז, שנע במהירות גבוהה הרבה יותר (ולמי שיש חבר תותחן, זוהי שעתו הקסומה להסביר את ההבדל).


לייזר: שיעור קצרצר בפיזיקה

שירות קצר למי מאתנו שלא זוכר את שיעורי הפיזיקה מהתיכון, קרן הלייזר היא אלומת אור מרוכזת, הכלואה כך שהאלומה לא תסטה ממסלולה ותיחלש. במקרה של THEL, האנרגיה מסופקת ע"י ריאקציה כימית מבוקרת (מעניין אם מישהו בתאגיד TRW הספיק לבדוק מה הסכנה הצפויה למפעילי מערכת הנשק).

הלייזר הוא נשק בעל פוטנציאל עוצמתי מאוד, שכן הקרניים משוגרות, פשוטו כמשמעו, במהירות האור, ועוברות מרחקים עצומים תוך כדי איבוד עוצמה מינימלי. קרן שכזו יכולה להשמיד מטרות בטווחים הנעים בין עשרות קילומטרים, ובין, בתיאוריה לפחות, אלפי קילומטרים.

"אמצעי היירוט הזה, משנה את תבנית היכולות ההגנתיות", אמר לוטננט גנרל ג'וזף קוסומאנו, ראש מרכז הפיקוד להגנה מפני טילים, לסוכנות רויטרס. "אנו הצלחנו להראות כי אפילו פגז ארטילרי הנע במהירות על-קולית באוויר, לא מהווה בעיה ללייזר".
 
 
האינטרס הישראלי

תותח הלייזר נבנה כפרוייקט משותף בין ארה"ב וישראל. ממשלת ישראל מעונינת במערכת הנשק לשימוש הגנתי כנגד רקטות הקטיושה המשוגרות ע"י החיזבאללה, היושבים כעת קרוב יותר מבעבר לגבול הצפוני עם לבנון. תחילתה של המערכת נובע בחלקו מהתחייבות שלקח על עצמו נשיא ארה"ב לשעבר, ביל קלינטון, בחודש אפריל 1996, בפני ראש הממשלה דאז שמעון פרס, לסייע למדינת ישראל לפתח מערכות הגנה בפני הקטיושות.

קרני לייזר היו הרעיון שעמד מאחורי "מלחמת הכוכבים", פרוייקט ההגנה השאפתני אותו הציע לראשונה בשנת 1983 הנשיא האמריקאי דאז, רונלד רייגן. הפרוייקט, שעלה למשלם המסים האמריקאי מיליארדי דולרים רבים, הציע להקים רשת הגנה מפני טילים, היושבת בחלל החיצון.

מאז אותה היוזמה, ממשיך הפנטגון לעסוק בפיתוח מגוון טכנולוגיות לשימוש צבאי בלייזר, הן למטרות הגנה והן למטרות התקפה (עיין ערך אקדחי לייזר מגניבים), המסוגלים ליירט טילים בליסטיים במעופם, כמו גם לאייד חיילי אויב. אולם יישומם הקרבי של כלי נשק כאלו עדיין נמצא במרחק של עשור לפחות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by