ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כל העולם נגדנו, למרות הכל 

כל העולם נגדנו, למרות הכל

 
 
אורי  ברייטמן

למרות שהאינתיפאדה מאחורינו והסכם קהיר כבר נחתם, כמה מדריכי תיירות מפורסמים מתעקשים ללכלך עלינו באינטרנט. לידיעת משרד התיירות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
"כל מי שמצפה לרגעים של התעלות מטבילה באוויר הטהור של ארץ הקודש - צפוי לו הלם. ישראל היא מדינה רעשנית, מסריחה, סואנת, מודרנית, שיכולה להוציא כמה דולרים מכל תייר, בדיוק כמו בכל מקום אחר..."

"בנימין נתניהו היה פחות מחוייב לשלום מקודמיו, ומספר הולך וגדל של התנחלויות ישראליות ונקמות של טרוריסטים דחפו את המדינה על סף מלחמה במהלך מנהיגותו..."

"יהודים, מוסלמים, נוצרים: כל שלושת העמים מאמינים בקדושתה של ירושלים, ונראה שכל השלושה יעדיפו שתושמד מאשר שהאחרים יגעו בה..."
 
שחק בכנסת (רויטרס)
 שחק בכנסת (רויטרס)   
אספנו לכם שלוש פנינים נבחרות מתוך התיאור החריף של אחד ממדריכי התיירות הפופולריים בעולם, "לונלי פלאנט", שנמכר היטב בעולם ועלה לרשת בשיתוף פעולה עם האתר הפופולרי ביותר בעולם - "Yahoo!". סביר להניח שרוב גולשי Yahoo! שישתמשו בשירותיו יגיעו לעמוד זה. ומה יאמר על כך שר התיירות אמנון ליפקין-שחק?
 
לונלי פלאנט לא לבד. המוניטין הרב שצבר מדריך התיירות World Travel Guide כנראה עלה לו לראש. בגירסה המקוונת שלו החליטו עורכי המדריך להפוך לפרשנים פוליטיים. שימו לב לציטוט הבא:
 
 
 
"הרכב הקואליציה שהרכיב ברק עדיין לא ברור.
מה שברור הוא, שהמאבק המכריע בשנים הקרובות בישראל יהיה זה שבין הכוחות החילוניים לקנאים הדתיים. אך יש צורך גם למצוא הסדר עם ערפאת בתהליך השלום, ואחד כזה שיתאים גם לסורים...". מעניין. איך עדיין לא התייעצנו איתם?
 
 
אבל למה לדבר על ברק דווקא? בוא ניטפל קצת למפא"י ההיסטורית. היה זה דווקא המדריך המהולל Concierge שהחליט לכתוב - "בהשראת רעיונות סוציאליסטיים ממזרח אירופה, ייסד גל גדול של עולים את קולקטיב הקיבוצים, או הקומונות. במשך הזמן, הפכו הכפריים האידיאליסיטיים לאליטה מוסרית, ללא כוח כלכלי רב אבל בעלת שליטה דיס-פרופורציונאלית בפוליטיקה, ובצבא ובקרב השכבה המשכילה".

 
נסיים עם ירושלים, העיר שחוברה לה יחדיו. מדריך Rough Guide החליט להעמיק בנושא - "ירושלים היא אולי עיר אחת, אבל היא בהחלט שתי מדינות, ואם הגבול הפיזי שלפני 67` לא קיים עוד, החלוקה הפוליטית, החוקית ומעל לכל - התרבותית - עדיין מורגשת".

"שני הצדדים חיים במתח רב, מתח שגובר עם בנייתן של התנחלויות יהודיות חדשות הפולשות אל תוך אדמה פלשתינאית. למרות שישראל טוענת מאז 1967 שירושלים היא בירתה הבלתי-ניתנת-לחלוקה של המדינה היהודית, מעמדה מוכר על ידי מדינות מועטות בלבד, ולכן - למרות שהכנסת נמצאת בירושלים, רוב השגרירויות הזרות נשארות בתל-אביב".

חלק גדול ממדריכי התיירות הטובים בעולם הם עדיין אנגלו-סקסיים - דהיינו, נכתבו על ידי אמריקנים או בריטים. הבריטים, כידוע לחלקנו, לא מאוהבים בנו (מסיבות היסטוריות מובנות - זוכרים את המנדט?) וניזונים מהבי.בי.סי והסי.אן.אן, מה שיכול להסביר את המודעות הפוליטית הגבוהה של הכותבים.

לפני הופעת האינטרנט היתה תפוצת המדריכים האלה גדולה - אך מוגבלת. עכשיו, כשכל אחד יכול לדפדף בהם (ובחינם) ברחבי הרשת - מספר הקוראים רק עולה ועולה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by