ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
10 אתרים לגיק המתחיל 

10 אתרים לגיק המתחיל

 
 
רן יניב הרטשטיין

בבחינות הקבלה למועדון הגיקים, יעירו אתכם באמצע הלילה ויבדקו אם אתם מסוגלים לבטא את שמה של הבלוגרית מבוינג-בוינג ולדקלם ציטוטים מפיוצ'רמה. היו מוכנים

 
 
 
 
 
 
 
 
 

Boingboing.net

יש לאמר: שֶני ז'רדֶן (צילום: xeni.net)
 יש לאמר: שֶני ז'רדֶן (צילום: xeni.net)   
לבוינגבוינג, אחד הבלוגים הוותיקים והפופולריים ביותר ברשת, יש אג'נדה פוליטית מוגדרת היטב בכל הקשור לתרבות דיגיטלית, והוא נחשב לאחד ממוקדי המאבק בדיקטטורת המדיה/ממשל של תעשיית הבידור בארה"ב. אבל רוב הזמן הכותבים בו דווקא עוסקים במיני זוטות ביזאריות, דוגמת מודל של סן פרנסיסקו עשוי ג'לי רוטט ודיבוריות לטלפונים סלולריים שנראות כמו אפרכסת של טלפון חוגה ישן. אם אתם מעדיפים קצת פחות אג'נדה וקצת יותר חדשות, נסו את ValleyWag
שיביא לכם את מיטב הרכילות מעמק הסיליקון (זה שבסן פרנסיסקו, לא בעומר). בארץ, שווה לעקוב אחר הבלוג של שחר שמש ומאבד תמלילים, וכמובן, אסור לפספס גם את לינמגזין, במקבילה הישראלית הקרובה ביותר לסלאשדוט.
 

Digg.com

 
מהאייקונים הבולטים של "מהפכת" הווב 2.0, דיגג הוא אחד ממעוזי חדשות הגיקים הנוכחיים. הודות למודל החברתי הפשוט שלו, הוא מתעדכן במהירות ובקצב גבוה, אבל לעיתים קרובות עולים בו הרבה יותר דברים מגניבים או מצחיקים מאשר חשובים או חדשים. דווקא המקבילה האוטומטית שלו, Techmeme, היא כלי שימושי בהרבה למי שרוצים להתעדכן רק בחדשות האחרונות. מערכת הדיון המתקדמת של דיגג מאפשרת לגולשים באתר לפתח דיונים עשירים סביב כל קישור, ולעיתים קרובות יש הרבה יותר ערך בדיונים בדיגג מאשר בקישורים עצמם. מלבדו, כדאי לבדוק גם את reddit, שנוטה לעסוק מעט יותר בנושאים חברתיים ופוליטיים. אתרים אחרים שניסו לשכלל את הנוסחה הפשוטה הזו, כמו Newsvine ו-Netscape, לא נחלו הצלחה מיוחדת. גם מספר אתרים מקומיים שדווקא כן העתיקו באופן מדויק למדי את המודל החברתי של דיגג, כמו שווה קריאה וחדש-HOT, עדיין לא הצליחו להמריא.
 

UserFriendly.org

User Friendly, הספר (צילום: אמאזון)
 User Friendly, הספר (צילום: אמאזון)   
User Friendly הוא שם דבר בקרב קהילת הקוראים והיוצרים של קומיקסים מקוונים. לפי וויקיפדיה, הוא נחשב לאחד הקומיקסים המקוונים הראשונים, והוא הפך לאבן פינה בתרבות הגיקית. User Friendly מתאר את קורותיה של מחלקת התמיכה הטכנית של ספקית אינטרנט דמיונית, ולמרות שימי התהילה שלו כנראה חלפו כבר, הארכיון שלו מתאפיין בהומור גיקי משובח ואיכותי. כמובן, ישנם גם PennyArcade הפופולרי יותר, Joy of Tech הנשכני יותר, MegaTokyo הסדרתי יותר ו-XKCD הרומנטי יותר, אבל User Friendly הוא הקומיקס שכל אלו חבים לו את ההשראה הראשונית.
 
 

MetaFilter.com

MetaFilter או MeFi כפי שהוא נקרא בפי החברים בו, הוא בלוג קהילתי המונה כמה אלפי כותבים. מתפרסמים בו בין 10 ל-20 פוסטים קצרים ביום, עמוסים לעייפה בלינקים. קצת כמו בדיגג, לפעמים הדיונים שמתעוררים סביב כל פוסט מעניינים יותר מהאתרים אליהם הוא מקשר. למרות שרוב החברים בו הם גיקים מסוג כזה או אחר, מגוון הנושאים בו לא מוגבל לטכנולוגיה או מדע. החל מקישורים למשחקי פלאש, עבור בגלרית תמונות של ספריות מרחבי העולם וכלה בסקירה היסטורית של מניפסטים אמנותיים מהעבר והווה, ב-MeFi יש את הכל. אותה הגישה הגיקית מאפיינת גם את Kuro5hin, שמצטיין במאמרי עומק על נושאים שונים - כמו רשמים מחייו של מתכנת שהפך לשליח אופניים או מדריך לביצוע הפלות בטוחות ללא נוכחות של רופא או אחות, תחת הכותרת של "מידע הוא כוח". הקהילה של MetaFilter הולידה מספר תתי אתרים, המוצלח מבין כולם הוא Ask MetaFilter, בו חברי הקהילה מבקשים אלו מאלו עצות בנושאים שונים וזוכים לתשובות גיקיות מפורטות ושימושיות להפליא.
 

Bash.org

bash.org הוא אחד מהמאגרים הגדולים והמוצלחים ביותר להומור גיקי טהור וחסר פשרות. הוא מאגד ציטוטים שנאספו במשך שנים, בעיקר משיחות ב-IRC, וכמה מהמצוטטים הפכו כבר לכוכבים בזכות עצמם. עקב חילוקי דעות אמנותיים, מספר המודרטורים מ-bash.org פרשו והקימו את qdb.us המתחרה, אתר ציטוטים נוסף שמבוסס על אותה מערכת ונראה זהה כמעט לגמרי ל-bash.org.
 

Buzz Out Loud

מימין: טום מריט, ורוניקה בלמונט ומולי ווד, מנחי הפודקאסט Buzz Out Loud (צילום: cnet.com)
 מימין: טום מריט, ורוניקה בלמונט ומולי ווד, מנחי הפודקאסט Buzz Out Loud (צילום: cnet.com)   
Buzz Out Loud של Cnet הוא אחד הפודקאסטים היומיים הפופולריים ביותר ברשת בנושאי טכנולוגיה והוא ללא ספק גם אחד מהמהנים ביותר להאזנה. מנחיו חוטאים מדי פעם בשגיאות טכניות שעשויות להישמע צורמות לגיקים מסורים, אבל בחירת הנושאים הקפדנית, ההפקה המקצועית והדינמיקה המשעשעת בין המשתתפים שוות את הכל. אם כבר התחלתם להירשם לפודקאסטים, אל תשכחו את Diggnation, בו מייסד דיגג, קווין רוז, וחברו אלכס אולברכט מנסים לסקור את הסיפורים החשובים של כל שבוע בדיגג ולשתות בירה באותו זמן (ומצליחים בעיקר להשתכר, לדבר שטויות ולהקיא), ואת This Week in Tech, בו ליאו לאפורט מארח בפאנל קבוצתי על חדשות השבוע החולף את צמרת הגיקים העולמית. כמה פודקאסטים קצת פחות חינוכיים אבל הרבה יותר מצחיקים הם Pure Pwnage, שגולל את קורותיו של גיימר מקצועי וחברתו שמכורה ל-WoW, ו-Ask a Ninja, בו נינג'ה מבולבל מבקר סרטים ועונה לשאלות גולשים. גיקים עם חיבה לטיפה המרה לא ירצו לפספס גם את Tiki Bar TV.
 

WikiWikiWeb

Portland Pattern Repository או WikiWikiWeb, הוא הוויקי הראשון ברשת, שהוקם על ידי וורד קאנינגהאם - הוגה רעיון הוויקי. ביחד עם Meatball Wiki‏, The Adjunct‏ ו-Wiki Clublet, אתרי הוויקי האחרים מאותה המשפחה, מדובר במאגר מידע רחב היקף המוקדש בעיקר לסוגיות גיקיות כגון וויקים וכלים מקוונים דומים, פיתוח תוכנה, תבניות בעיצוב תוכנה ובכלל, ניהול קהילות ועבודה משותפת ועוד. כמו וויקיפדיה, לוויקים כאלו קל מאוד להיכנס, אבל קשה מאוד להתנתק מהם בסוף. עוד כמה אתרים בהם גיקים עוסקים בסוגיות שמעניינות גיקים אחרים הם Everything2, שדומה במובנים מסוימים לוויקיפדיה ונהנה מהיתרון (או החסרון) שבנקודת מבט סובייקטיבית, וה-Jargon File, מילון ותיק במיוחד לשפת ההאקרים.
 

Instructables

ההתמחות הראשית של הגיק המצוי היא בדרך כלל כתיבת יישומים מורכבים ב-15 שורות של perl, אבל גיקים יודעים ליצור גם חפצים גשמיים ומוחשיים יותר. באתר instructables תוכלו למצוא אינספור מדריכים מצולמים ומפורטים לביצוע מגוון סוגים של פרוייקטים - כמו פנס נטען בקופסה של סוכריות טיקטק או מדף ספרים בלתי נראה. ברוחו של אתר זה מתפרסם גם המגזין Make, רבעון אולטרה-גיקי שמביא את תרבות העשה-זאת-בעצמך לרמה של אמנות. גיקים עצלנים במיוחד, או כאלה שלא רגילים ליצור במסגרת המגבלות של העולם התלת מימדי בו אנו חיים, יכולים במקום זאת לקנות את הצעצועים שלהם ב-ThinkGeek או ב-Fractalspin.
 

Kotaku

Kotaku הוא בלוג לגיימרים שסוקר בנאמנות את כל מה שקשור למשחקים, ומהווה חלופה מצוינת לאתרי המשחקים המסחריים הגדולים דוגמת GameSpot ו-IGN. מאז שאתר הגיימינג הקלאסי OldManMurray ירד מגדולתו וחדל מלהתעדכן, עוד לא קם לו תחליף הולם, אבל Kotaku ועמיתו Joystiq מרשת הבלוגים המתחרה יכולים בהחלט להתמודד על התואר. אם אתם מעדיפים נקודת מבט אלטרנטיבית עוד יותר, נסו את Wonderland, ששלושת הכותבות בו מתמקדות בהיבטים החברתיים והתרבותיים של עולם הגיימינג, ואם אתם רק מחפשים את המשחק הבא שתקנו, פנו ל-MetaCritic, שידרג עבורכם משחקים לפי ממוצעים מעשרות אתרי ביקורות שונים.
 

A wondrous thing happened, why not

צילום מסך מהפרק "Love & Rocket", מהאתר Can't Get Enough Futurama
 צילום מסך מהפרק "Love & Rocket", מהאתר Can't Get Enough Futurama   
Can't Get Enough Futurama הוא האתר האולטימטיבי למעריצי הסדרה האולטימטיבית. בפיוצ'רמה יש כל מה שהגיק הממוצע צריך - דיאטה מאוזנת של מדע בדיוני, סטירה, פארודיה, מתח, דרמה, מסע בזמן ומה לא. לגיקים אמיתיים לא אמור להיות מספיק זמן פנוי בשביל להתמכר ליותר מתוכנית טלוויזיה אחת, אבל אחרי שתסיימו לשנן בעל פה את כל הפרקים של פיוצ'רמה, רצוי לבדוק גם את IT Crowd, על צוות תמיכה טכנית בחברה בריטית גדולה, והסדרה המצוירת של Dilbert, הקומיקס הקלאסי שמתאר את אוולות העולם התאגידי האמריקני.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by