ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עברי, דבר עברית! 
 
 ט-ב-ע-ת א-ח-ת...מה כתוב שם בדיוק?   
 
מערכת חיים ברשת

יותר מחמישים אחוז משפות העולם תעלמנה במאה הקרובה. פרויקט אדיר ממדים שיעלה בקרוב לרשת יתעד יותר מ-1,400 מהמועמדות לכליה, בשם הדורות הבאים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הבעיה פשוטה ומפחידה למדי: במאה הקרובה ייעלמו מן העולם בין חמישים לתשעים אחוזים מ-7,000 השפות המדוברות כיום. חלק ניכר מהשפות הללו מדובר כבר היום רק על ידי מספר הולך ונעלם של מבוגרים, שאינם מצליחים להנחיל לילדיהם את שפתם. הילדים, בגלל תהליכים כלכליים ולאומיים, בוחרים בשפה הרשמית של מדינתם או באנגלית. חוקרי הלשון בעולם מודאגים שמא עוד בטרם יספיקו לגשת ולחקור שפה מסויימת, תיכחד זו ולא תותיר רישומה (מישהו אמר לאדינו?)

כדי לתת מענה לבעיה הזו נולד "פרויקט רוזטה", הקרוי על שם אבן הרוזטה שנמצאה על ידי כוחותיו של נפוליאון, וחשפה בפני העולם את כתב החרטומים המצרי. מטרת הפרויקט היא לשמר עוד היום את מאגר המילים המתועדות של יותר מ-1,400 שפות, על דיסק ניקל בקוטר של שלושה אינצ'ים. תקוותם של אבותיו ומפתחיו של הפרויקט השאפתני היא לתת לחוקרי העתיד כלי מגוון וקרוב ככל הניתן למציאות החיה של שפות העולם.

כיוון שמדובר בכמות אדירה של שפות, שלכל אחת מהן כמות אדירה לא פחות של מילים, החליטו קברניטי הפרויקט לנהל אותו בגישת קוד-פתוח. "טווח השפות שבו אנחנו עובדים גדול מהותית מכפי יכולת הטיפול של אדם אחד או קבוצה קטנה של אנשים", אמר ל-wired ג'ים מייסון, מנהלו של הפרויקט.

בסתיו הבא עלינו לטובה תעלה תוצאת המאמצים המשותפים לרשת, כדי שכולנו נוכל להנות ממילים לא מובנות בשפות שטרם שמענו עליהן, אבל כיוון שהמטרה המוצהרת היא משכילי הדורות הבאים, בחרו ברוזטה להשתמש בדיסק ניקל, עליו ידחס המידע, וישרוד 2,000 שנות שימוש.

כמובן שבלי ביקורת אי אפשר, וכבר קמו מי שטוענים כי רשימות מילים לבדן לא תספקנה, וכי יש צורך בקטעי אודיו ווידאו כדי שניתן יהיה לשחזר את השפות. מייסון מרגיע את המבקרים ומודיע כי בקרוב יתחיל גם איסופם של אלה, ומודיע כי בכוונת הפרויקט להרחיב את תחום האיסוף והקיטלוג שלו ל-4,000 שפות.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by