ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לכבות טלפונים ולפתוח מחברות 

לכבות טלפונים ולפתוח מחברות

 
 
אופיר הכטר

העתקות במבחנים, שיחות בזמן שיעור, תיעוד מביך של מורים ותלמידים - איך מתמודדים עם הצרות שהסלולר מביא לבית הספר?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
העתקות במבחנים, שיחות בזמן שיעור, רינגטונים שקוטעים את רצף הלימודים, תיעוד קטעי וידיאו מביכים של מורים ותלמידים - כל אלו ואחרים הם הנגע החדש שפושה בבתי הספר בעקבות חדירת הסלולר לחיי הצעירים. תלמידי חטיבות הביניים, תיכוניסטים ואף סטודנטים הם הקהל הכי מתוחכם של מכשירי הסלולר, ונמצאים תמיד צעד אחד לפני המבוגרים. עובדה זו מקשה מאד על המורים והמחנכים בבתי הספר להתמודד עם המצב החדש, אבל חבל להרים ידיים - יש פתרונות.
 

העתקה במבחנים

 
לכל תלמיד יש היום מכשיר סלולרי בכיס, שבאמצעותו ניתן בקלות להעתיק במבחנים. על פי מחקר בריטי 25% מההעתקות במבחנים מתבצעות באמצעות מכשירים סלולריים. התלמידים משתמשים במכשיר על מנת לשלוח SMS עם שאלות ותשובות ביניהם, ולעיתים אפילו נעזרים בחברים שנמצאים במקום אחר ומעבירים להם את התשובות. מכשירי דור שלישי, התומכים בגלישה באינטרנט, מאפשרים לבצע צ'טים במסרים מידיים (Instant Messaging) בזמן הבחינה, ואף לגשת לגוגל ולחפש את התשובה לשאלה שבבחינה. שימוש נוסף הוא שמירת נוסחאות וחומר לימודי אחר בתוך המכשיר, באמצעות הערות טקסט או תמונות שצולמו במצלמה הסלולרית.
 

איך להתמודד?

אילוסטרציה. מעתיקים בעזרת הסלולר (צילום: ASAP)
 אילוסטרציה. מעתיקים בעזרת הסלולר (צילום: ASAP)   
על פי המחקר הבריטי, השיטה הראשונה שיש לנקוט בה היא שיטת הכבוד ההדדי, שיש לקדם בין התלמידים למורים. המחקר מציע לעצב את סביבת הלימודים כך שהעתקה במבחנים תהפוך לדבר לא לגיטימי, ומציע למחנכים להציב יעד ברור שהמורים והתלמידים יתחייבו לקוד האתי הזה. על מנת ששיטה זו תתפוס תאוצה, יש לחנך את התלמידים למחוייבות לקוד האתי, וחינוך זה אינו נראה בר ביצוע, בייחוד לא עבור השכבות הבוגרות יותר.

השיטה השניה - האלימה יותר והמומלצת פחות - היא להגביר את הפיקוח על התלמידים באמצעות חיפוש בכליהם מחד ועדכון מתמיד של המורים לגבי אפשרויות ההעתקה החדשות, מאידך. במספר מקומות בעולם, כמו קולורדו שבארה"ב יש למורים את הכוח המשפטי לבצע חיפוש במכשיר הסלולר של התלמיד, במידה והם חושדים כי הטלפון שימש להעתקה בבחינה.

שיטה שלישית היא המוצר של Adroit Global Technology, שפיתחה מכשיר המותקן בכיתות, ומאפשר למורים לדעת על כל פעילות סלולרית המתבצעת בתוך כותלי החדר. המערכת תתריע על מכשיר דולק בחדר ותסייע לתפוס תלמידים שמנסים להעתיק בזמן בחינה. המערכת מצותתת לנעשה בחדר ועוקבת אחר הפעילות הסלולרית, מבלי לחסום תדרים - פעולה בלתי חוקית. המערכת פועלת בהצלחה ב-20 בתי ספר ברחבי בריטניה, וצפויה להגיע למדינות נוספות.
 
 

בריונות

הפתרון הדרום אפריקאי. כספות לאחסון מכשירים אלקטרוניים (צילום: cell-lock)
 הפתרון הדרום אפריקאי. כספות לאחסון מכשירים אלקטרוניים (צילום: cell-lock)   
אחד השימושים היותר חמורים שעושים תלמידים בטלפונים סלולריים הוא השימוש במצלמה הסלולרית כדי לתעד התעללויות בתלמידים או קטעים מביכים שצולמו בהיחבא. הבריונים משתמשים בחומר המתועד על מנת להביך את האדם המצולם או אפילו לסחוט ממנו כסף וטובות הנאה תמורת שמירה על סודיות.

לפני מספר חודשים היכו מספר תלמידות בצרפת את חברתן לספסל הלימודים בזמן ששאר התלמידים צפו במעשה. אחד הצופים תיעד את הבריונות במצלמה הסלולרית שלו והפיץ את הסרטון בין חבריו. גם בישראל ארעו מקרים רבים של מעשי בריונות שתועדו בסלולר, ביניהם צילום בסתר בשירותי בנות ואף אונס. בחלק מהמקרים התיעוד הגיע לידיים מבוגרות והילדים נענשו, אך ניתן להניח שברוב המקרים הדבר לא התגלה ברבים.

איך להתמודד?

באוסטרליה בחרו בפתרון קיצוני משהו, שלא בטוח עד כמה הוא יעיל: לאחרונה הוציאה הממשלה הנחיה האוסרת על גישה לאתרי שיתוף וידיאו כמו Youtube מבתי ספר, היות ותופעת הבריונות מלווה בדרך כלל בהפצת קטעי הווידיאו באינטרנט. העקרון שעומד מאחורי ההחלטה הוא שהילדים לא יוכלו להעלות את הסרטון ממחשבי בית הספר, וכך יקל על הרשויות לאתר את מעלי הסרטון, אולם עדיין לא ברור האם מדובר בצעד מועיל.

באיטליה, לאחר מקרה מזעזע שבו תועדה התעללות של מספר בריונים בתלמיד נכה, הוחלט לאסור על הכנסת מכשירים סלולריים לכיתות. על פי ההחלטה, העונש על שימוש בסלולרי בכיתה נע בין החרמתו ועד ביטול הזכאות למבחני הגמר של אותו תלמיד. היוונים הלכו צעד אחד קדימה, ואסרו על שימוש בסלולר בכל שטח בית הספר.
 

הרוב בחרו בקיצוניות

מאחר שהתופעה - של שימוש לרעה בסלולרי - לא הולכת להיעלם, נשאלת השאלה כיצד מתכוונים המחנכים להתמודד עימה. מבין האפשרויות שעומדות לרשותם, ביניהן חינוך מחדש (שעשוי להועיל כשמדובר בילדים צעירים, אבל מיותר בקרב בני נוער), אכיפה ואיסור מוחלט, נראה כי הרוב בחרו בקיצוניות.

לטובת בתי הספר עומדים אמצעים טכניים בדמות גלאי מתכות, מכשיר העוקב אחר פעילות סלולרית ואף האפשרות לחסום פעילות סלולרית (למרות שזה לא חוקי עדיין). בנוסף לכך יכולים בתי הספר להעניש תלמידים המפירים הוראות אלה על ידי החרמת המכשירים או הרחקת התלמיד מבית הספר.

אבל אולי הדרך ההגיונית ביותר היא זו שהנהיגו בדרום אפריקה למשל, שם החליטו מספר בתי ספר לאסור על שימוש במכשירים אלקטרוניים בזמן הלימודים, ולכן דאגו לספק לתלמידים כספות קטנות שבהן ניתן לאחסן למשל טלפונים, נגני MP3 ועוד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by