ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נדיבות נוסח מיקרוסופט 
 
 מתוך אתר סקול-נט   
 
מערכת חיים ברשת

פילנטרופיה זה עניין של גיאוגרפיה: מיקרוסופט הציעה לארגון חינוך בנמיביה תרומה שהייתה עולה לו הרבה מאוד כסף. הארגון בחר משום מה לדבוק בלינוקס

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נמיביה, היא מדינה אפריקאית המשתרעת על פני שטח עצום, בעלת מספר תושבים קטן, והמרחק בין הקהילות השונות הפזורות בה, הוא גדול. האתגר הכרוך בחיבור בתי הספר במדינה העניה, לרשת האינטרנט הוא עצום. "סקולנט נמיביה", ארגון שרובו התנדבותי, נאבק כדי לעשות זאת, ע"י שירות ISP חינמי ועוד הרבה יוזמות, על מנת לחבר לאינטרנט את בתי הספר במדינה, אשר ברבים מהם אף אין ספריות.

שערו עתה בנפשכם מה גדולה הייתה ההנאה של ארגון סקולנט, לנוכח הצעת הצדקה מתאגיד מיקרוסופט שהציעה תוכנות חינם. ועתה דמיינו מה גדולה הייתה האכזבה, כשלמדו בארגון הנמיבי כי קבלת "המתנה הנדיבה" תגרור בחובה הוצאה כספית בסך הגדול פי 15 מערכו המקורי של הסוס הטרויאני של מיקרוסופט. על כך מדווח הרג'יסטר.

הרעיון היה לרכוש 50 מכשירי לאפ טופ לא יקרים מתוצרת ACER, ושמיקרוסופט תתרום כמה ממוצרי התוכנה הנפלאים שלה. כנראה שסקולנט פעלה תחת הרושם המוטעה כי גם תוכנות מערכת ההפעלה תיתרם, אך לא כך הדבר. רדמונד הייתה מוכנה לתרום אך ורק רשיונות חינם עבור Office Pro, המוערכים בכ-$2000, בעוד שסקולנט תיאלץ לשלם עוד סכום פעוט של $9,000 עבור הרישוי למערכת ההפעלה, וזאת כמובן כדי להנות מפריבילגיית השימוש בתוכנת אופיס.


וזוהי רק הההתחלה

אבל חכו, זה עוד משתפר. רדמונד העלתה גם הצעה נדיבה לספק חומרת ותוכנת רשתות, ככל הנראה כדי להוריד את סקולנט מלינוקס, שבה היא משתמשת הן עבור הרשתות והן עבור שירותי הלקוחות. דבר זה יכול היה להיחשב כניצחון גדול עבור מיקרוסופט. אבל היו עוד כמה מכשולים "קטנים" גם בעסקה זו.

לפי מכתב פתוח ששלח מנהל סקולנט, ג'וריס קומן למנהל האזורי של מיקרוסופט דרום ומזרח אפריקה, ג'ורג' פריירה, העלות לסקולנט, של מתן האפשרות למיקרוסופט להדגים את נדיבותה, תהיה, באופן אירוני, עצומה.

"עוד מראשית פגישות הייעוץ שניהלנו עם מיקרוסופט, הובהר כי סקולנט ונט-דיי יהיו שמחות לספק למיקרוסופט את ההזדמנות לפתח אלטרנטיבה פוטנציאלית למערכת הרשת שלנו הנשענת על תוכנות קוד פתוח ולמחשבי ה-PC המצוידים בפתרונות לינוקס לבתי הספר ולמורים בנמיביה, ובשלב מאוחר יותר בכל אפריקה. ההבנה המקורית הייתה כי כל אחד מחמישה בתי הספר שבתוכנית הניסוי, יצויד ב-20 מחשבי-לקוח משופצים נטולי דיסק בתוספת מעבדת שרתים בת זמננו, בחסות מיקרוסופט, שתדגים ותראה את מחויבותה של מיקרוסופט לרשתות LAN עבור החינוך בנמיביה."

לרוע המזל, כפי שמסביר קומן, הבנתה של רדמונד את העסקה, לא עלתה בקנה אחד עם הבנתו אותה.


הומור תאגידי

"זה הפך ברור כשמש שהפיתוח של אלטרנטיבה פוטנציאלית של מיקרוסופט למערכת הקוד החופשי שלנו, שעמדה בפני עצמה, בחמישה בתי ספר ניסיוניים בקטוטורה, יכניס את סקולנט להוצאות גבוהות מאוד, בהתחשב בהבנה המחודשת שמיקרוסופט לא תשלם עבור החומרה המשופצת, אלא רק תספק את פלטפורמת התוכנה באיזשהו מחיר עלות מחקר ופיתוח בלתי ידוע, הנובע מהעדפה של איזשהו צד שלישי מבין שותפיה העסקיים של מיקרוסופט".

"שינוי כיוון שכזה יביא לכך שסקולנט תיאלץ לשלם סכום של כ-$4,500 עבור כל בית ספר, וזאת כדי לאפשר למיקרוסופט לבצע כניסה חשובה לפלח השוק החינוכי באפריקה. בנוסף תיאלץ סקולנט לספק שירות תמיכה טכנית לכל לקוחות המערכת, בסטייה יוצאת דופן ממחויבותה של סקולנט לספק יכולות פיתוח שירותי תמיכה לבתיה הספר שהם לקוחות הLAN החופשי ומחשבי הלינוקס."

קומן מסר כי אין לו כל רצון להפוך את ארגונו לפלטפורמה שיווקית פרסומית של מיקרוסופט, במיוחד כשעסקת הרשתות תעלה לארגון משהו כמו $22,000 לפי חישוביו, בנוסף ל-$9,000 על מערכות ההפעלה. אבל כמובן בל נשכח לרגע את המתנה הנדיבה של מיקרוסופט: רשיונות לאופיס פרו ב-$2,000, איזה כיף!

סקולנט נמיביה, החליטה, כפי שניתן היה לשער, להשאר עם לינוקס.

ואם ניתן להסיק משהו מדוגמה זו, יהיה זה סביר מאוד לומר שהמפלצת התאגידית, העשירה בצורה מזעזעת, מתכוונת להשתמש בצורה צינית בארגונים חברתיים התנדבותיים, במדינות עניות להחריד, כדי לסבסד את גחמותיה האמביציוניות ואת אסטרטגיית המכירות שלה. אז מה הפלא שלביל גייטס יש יותר כסף מלאלוהים?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by