ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נלחמים בפורנו המקוון 

נלחמים בפורנו המקוון

 
 
אביב דילבסקי

משרד החינוך, משטרת ישראל, חברי הכנסת ואפילו ספקי האינטרנט - כולם רוצים להציל את הנוער מפני גלישה באתרים הכוללים תכנים מיניים. אז אם כולם כל כך מתאמצים, איך זה שאף לא מצליח?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדים ובני נוער צופים בפורנוגרפיה דרך האינטרנט. זו עובדה שרובנו חיים איתה בשקט. למעשה, על פי מחקר שנעשה באוניברסיטה העברית בשנת 2002, מדובר ב-90% מבני הנוער בישראל. הבעיה ידועה ואף מובנת - כמו שכולנו זוכרים, ההורמונים הגועשים של בני העשרה חזקים יותר מכל מילה של הורה או מורה. אנחה של מחומצנת שופעת, אמנם תזכה לתשומת ליבו המלאה של הנער, אבל נסו להוציא מהאנחה הזו מסר מחנך או מגביל.

קשה להאשים את בני הנוער שמגלים סקרנות בריאה בכל הנוגע למין ומיניות. בכל זאת, סביר שהוריהם לא יודעים כלל על העיסוק הצדדי, ולו ידעו, לא תמיד היו יודעים איך להתמודד עם הבעיה ומאיזו זווית לגשת לצאצא המרדן. הוכחה לכך מספק מחקרה של פרופ' דפנה למיש מאוניברסיטת תל אביב, שנערך בשנת 2006, על פיו 60% מהילדים צפו בפורנו מקוון, אולם רק 16% מההורים סברו שזה אחד מתחביביו.
 
אילוסטרציה. כולנו היינו שם, אז מה הבעיה? (צילום: ASAP)
 אילוסטרציה. כולנו היינו שם, אז מה הבעיה? (צילום: ASAP)   
אם רוב הנוער צפה בפורנוגרפיה, וכולנו היינו שם, מבינים אותם ויושבים פה היום, בריאים ושלמים, שוב מול מסך המחשב, קופצים מעניין לעניין באותו עניין, מה הנזק בעצם? "כדאי שבני נוער שגולשים באתרי פורנו ידעו שמה שהם רואים זו אשליה. אין בעולם הפורנוגרפיה אהבות, רגשות, הנאות או אורגזמות. מה שכן יש זה ניצול, אונס, מחלות מין, איידס, עינויים, סבל גופני, סבל נפשי, סמים, אלכוהול, אלימות, מוות ממנות יתר והרשימה עוד ארוכה", מתריעה עידית הראל שמש, דוברת מכון תודעה למען נפגעי ונפגעות תעשיית המין.

"בני הנוער צריכים לדעת את המידע הזה, מכיוון שהיום הם צופים ומחר הם מממשים, אם על ידי ניצול נשים בזנות או עם הפרטנריות שלהם מקבוצת השווים. זה לא המודל שעליהם להכיר בטרם התנסותם בחיי מין", פסקה.

אז מה אפשר לעשות, ומה כבר נעשה? הרי לכם שאלת מיליון הדולר. האם באחריות ההורים לנטר את התכנים שילדיהם צופים בהם? האם על מערכת החינוך מוטלת המשימה לסייע להם וללמדם כיצד להגביל את הצריכה באינטרנט? האם מערכת החינוך בכלל יודעת איך להגביל את הצריכה? ומה עם החוק? וספקיות האינטרנט? התשובה לכל השאלות הללו זהה: לא. אף אחד לא באמת יודע, כי אף אחד לא באמת הצליח.
 

חוק וסדר

 
בסוף חודש פברואר אישרה הכנסת בקריאה טרומית את הצעת החוק להגבלת גישה לאתרי אינטרנט למבוגרים, שהגיש חבר הכנסת אמנון כהן מש"ס. הצעת החוק דורשת שספק שירותי האינטרנט יחסום את הגישה לאתרים למבוגרים ולא יאפשר גישה אליו, אלא באמצעות זיהוי פיזי. "אתר למבוגרים", על פי ההצעה, הוא אתר אינטרנט שמהותו העיקרית עיסוק במין, באלימות, או בהימורים.

הצעת החוק אושרה מעט מאד זמן לאחר שאיגוד האינטרנט הישראלי הודיע שייכנס ספקי תוכן גדולים וספקי גישה לאינטרנט, כדי לגבש הסדרים למניעת פגיעה בקטינים ברשת. בהמשך לכך הודיעו תשעה מספקי התוכן והגישה לאינטרנט הגדולים בארץ (נטוויז`ן, אינטרנט זהב, ynet, NRG, וואלה, MSN, תפוז, פרטנר ודה מארקר) על הצטרפותם לפורום, שמטרתו להגן על קטינים מפני תוכן פוגעני באינטרנט. חבר הכנסת כהן ודאי לא סומך מספיק על יוזמת ההסדרה הפרטית של הספקיות, ומעדיף לכפות עליהן סטנדרט חוקי, שיאכוף את החסימה האמורה.
 
 
אילוסטרציה. "רוצים להגביל את המבוגרים" (צילום: ASAP)
 אילוסטרציה. "רוצים להגביל את המבוגרים" (צילום: ASAP)   
אך החוק של כהן - כמו רבים מצעדי המנע ההיסטריים של הרגולטור - לא ממש מתמודד לעומק עם המצב בשטח. על פי הצעתו של חבר הכנסת מש"ס, לכל מחשב יחובר מכשיר שיזהה את המשתמש ויקבע (על פי הגדרות קבועות מראש) לאן מותר לאותו גולש לגלוש ולאן אסור. מי אמר מחיקון?

"אני מבינה את הצורך של המחוקק במציאת פיתרון לתכנים פוגעניים לילדים, אך ההצעה פוגעת בפרטיות של כל אחד מהגולשים", סבורה עו"ד מי-טל גרייבר שורץ, מנהלת תפעול באיגוד האינטרנט הישראלי. "המשתמש הבגיר לא רוצה שידעו שהוא גולש לאתרים פורנוגרפיים, וזה גם לא דמוקרטי לעקוב אחריו. בנוסף, ההצעה קובעת כי הספק יחסום אתרים על ידי זיהוי פיזי של הגולש. אין לי מושג איך הספקים אמורים לעמוד בזה - מדובר במכשירים למיליוני בתים. העולם לא מכיר דבר כזה" ציינה גרייבר-שורץ.

ואכן, חבר הכנסת כהן ועמיתיו לא יודעים עד כמה ההצעה שלהם ישימה. "ההצעה מתעלמת מזכותם של בגירים לצרוך בלא הגבלה תוכן מהסוג שהיא מבקשת לאסור. זכות זו קשורה קשר הדוק לחופש הביטוי, והיא לפיכך זכות חוקתית מוגנת. אם הצעת החוק תעבור כפי שהיא, רבים מאד הסיכויים שבג"צ יפסול את החוק כבלתי חוקתי", הסביר עו"ד חיים רביה, ראש קבוצת האינטרנט וה-IT ושותף במשרד עורכי הדין פרל כהן צדק לצר, המייצג ספקי גישה ושירות באינטרנט. "ההצעה בלתי ישימה גם משום שטכנולוגית אי אפשר להציע מערכות סינון שהן חסינות לחלוטין: האתרים משתנים, מתעדכנים ומתחלפים חדשות לבקרים. לדעתי ההצעה - במסווה של דאגה לקטינים - רוצה למנוע צריכת תכנים אלה על ידי מבוגרים", אמר.
 

תן חינוך, הכל לטובה

אילוסטרציה. אולי בית הספר יעזור? (צילום: ASAP)
 אילוסטרציה. אולי בית הספר יעזור? (צילום: ASAP)   
אז אם מהרגולטור לא תבוא הישועה, והיוזמה המסחרית עודנה בחיתוליה, האין זה טבעי שמשרד החינוך ירים את הכפפה? מאחר שרוב הילדים נחשפים לתכנים מזיקים (לרוב מיוזמתם), וברור שההורים נמצאים בהכחשה - מי מתאים יותר להתמודד עם הנוער מאשר המורים. למרבה הצער, נראה שממש כמו המורה לחינוך מיני שכולנו זוכרים מכיתה ז', הממסד כולו נבוך מאיזכור הנושא והתמודדות ממוקדת עימו.

"משרד החינוך חייב להידרש לנושא בחינוך ובהסברה ולחשוף את האיום שבגלישה לאתרי פורנו וזאת מבלי להירתע לדבר על זה", משוכנעת הראל שמש ממכון תודעה, "אנו ממליצים שמשרד החינוך יפעל יחד עם ההורים, שרבים מהם צורכים פורנוגרפיה בעצמם, ויסביר על המשמעות של הגלישה באתרי אינטרנט ובסכנות ברשת גם עבורם".
 
במאי 2004 נשלח חוזר מנכ"ל לכל מנהלי בתי הספר, בו נדרשים מוסדות החינוך בעלי חיבור לאינטרנט להבטיח חסימת אתרי סקס, פורנוגרפיה, אלימות וסמים. אך ממש כמו הפתרון של ח"כ כהן, גם כאן מדובר במערכת לא מושלמת, שכן היריעה קצרה מלחסום את כל הפרצות. ובכל אופן אנו מדברים רק על המחשבים של בתי הספר.
 
פיית השיניים. נפסל להקרנה (צילומסך)
 פיית השיניים. נפסל להקרנה (צילומסך)   
"נתקלתי בתופעת הצפייה בפורנוגרפיה באינטרנט גם בתור נער וגם בתור מדריך בנוער העובד והלומד. חניכים שלי נכנסים לאתרי פורנו בזמן בית הספר ובאים להראות לי", סיפר שחף שמואלי, בן 18 מקריית אונו. "מתוך הכרות אישית ושיחות עם חניכים לגבי תפיסת האדם כאובייקט מיני, כפי שמעודד הפורנו, אני חושב שזה מקום מפלט שילדים הולכים אליו כי שם הם מקבלים סיפוק חברתי".

שמואלי, בוגר מגמת קולנוע בבי"ס הארצי לאומנויות תלמה ילין, עתר בינואר לבג"צ נגד משרד החינוך, לאחר שסרטו "פיית השיניים", העוסק בפדופיליה ובצפייה בפורנוגרפיה, נפסל להקרנה בפסטיבל "הרצל הזהב", משום שתכניו עלולים לפגוע בציבור החרדי. לאחר עתירתו נכנע משרד החינוך ללחציו, והסכים לשדר את הסרט בליווי דיון חינוכי. בסרטו מנסה שמואלי להעלות נושא שבעיניו מושתק, משום שאנשים בכלל, ומשרד החינוך בפרט, מפחדים לחשוף אותו ולהתמודד איתו.

"את תעשיית הפורנו לא אוכל להשמיד כרגע, אבל אם משרד החינוך לא עושה דבר בעניין, ועוד משתיק אותי - שתיקה פירושה הסכמה מבחינתי. התשובות של משרד החינוך ידועות לנו מראש - 'זה בטיפול'" הצר שמואלי.
 

צעד קדימה, שני צעדים אחורה

אם ההורים בהכחשה, החוק לא ישים ומשרד החינוך מצחקק בפינה במבוכה, למי עוד אפשר לפנות?
משטרת ישראל הודיעה לאחרונה כי תקים שתי יחידות חדשות, שתפקידן יהיה ניטור תשדורות מיניות באינטרנט. עם זאת, נראה כי בכוונת היחידה לעסוק בעיקר במטרידים החומדים קטינים תמימים דרך האינטרנט, ולא בחשיפת אותם קטינים תמימים לחומרים בעייתים.

החברה לרישום דומיינים, ICM Registry, מנסה לאחרונה להחיות את ההצעה להשקת סיומת חדשה לאתרי פורנו על מנת לאפשר סינון אתרים יעיל יותר לקטינים. השימוש בדומיינים החדשים (.xxx), המכונה "רחוב החלונות האדומים של האינטרנט", יהיה נתון לשיקול דעתו של מפעיל האתר הפורנוגרפי ובעל האתר לא יחוייב להחליף את הדומיין שלו. עם זאת, המפעיל יצטרך להתאים את האתר שלו לכללים של חברת רישום שמות המתחם האמריקנית ICANN.

ההצעה להשיק סיומות נפרדות לאתרי פורנו עלתה כבר במרץ 2005, אולם נדחתה בשל לחץ מצד הממשל האמריקני דווקא, שהוצף במכתבי תלונה של אזרחים החוששים שהסיומת החדשה תשמש תווית לגיטימית מדי לאתרי הפורנו ברשת. כמובן שגם בעלי אתרי הפורנו מעדיפים לא לשנות סיומת - הם נהנים מלא מעט כניסות, גם של גולשים שטעו בדרך ולא ידעו שהם מקליקים על קישור לאתר סקס, ביניהם גם קטינים.

בסופו של דבר, נראה כי הממסד ומערכת החינוך נוטים להרים ידיים מראש לנוכח כוחה של האינטרנט. והאמת היא שקשה להאשים אותם - מסמכי הרקע שהוגשו בנושא לוועדת החינוך בכנסת מאשרים כי הדעה הרווחת היא שיש בעיה ואין פיתרון אמיתי.
 

כל אחד והאתר המביך שלו

ואולי כולנו מגזימים, אולי הגולם לא קם על היוצר, האינטרנט לא שולטת בנו אלא אנו שולטים בה?

"הורים המבקשים שילדיהם לא ייחשפו לתכנים מיניים או תכנים פוגעניים אחרים, יכולים לרכוש שירותי סינון מספקי הגישה לאינטרנט, ובמחירים זעומים. מי שמתוחכם מעט יותר יכול להתקין במחשביו תוכנת סינון. ומי שבאמת מודאג, יוכל לרכוש בקרוב שירות גלישה המתיר גישה רק לאתרים שהוכשרו באמצעות 'רשימה לבנה'. במלים אחרות, הדואג לקטינים יימצא פתרונות קלים, זולים ומהירים" מרגיע עו"ד רביה. כל שנותר הוא להעיר את ההורים הלא מודאגים.

איגוד האינטרנט, כאמור, מקיים דיונים במסגרת פורום ספקיות האינטרנט על מנת למצוא פיתרון. איטליה חוקקה בתחילת השנה חוק חדש, הדורש מספקי שירותי גישה לאינטרנט להפעיל מערכת שתחסום אתרים המציגים פורנוגרפיית ילדים, ושלא ניתן יהיה לצפות בהם לאחר שהספק קיבל הודעה על קיום אתר מסוג זה. מדובר ב"קווים חמים", הנועדו ליידע ספקיות כאשר לינקים בתוך האתרים מובילים לאתרים פוגעניים, אחד הפתרונות שמכוון הפורום ליישם בהמשך התהליך.

במידה ולא יחקק החוק לחסימת אתרים, יתכן ויתאפשר סינון אתרים דווקא על פי הגדרות רחבות יותר מאלימות, מין והימורים, ללא סינון אתרים אינפורמטיביים מיניים, וללא מעקב אחר האתרים המועדפים עלינו, כל אחד והאתר המביך שלו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by