ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לוֹל: התנהגו יפה באינטרנט 

לוֹל: התנהגו יפה באינטרנט

 
 
תומר ליכטש

שיחה בין מחבל מתאבד למנהל קפה אינטרנט, מה זה רכינוע, כמה שווים חמישה עשתונות, היתרונות שבקניית נדל"ן, נימוסין על פי מיקרוסופט והאם כדאי למיין עובדים בשיטת Digg. תומר ליכטש מרגיע

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בּוּ

אוקי, אוקי: צילומסך של הפניית שער באתר "הארץ". בואו נגזים, אה?
 
 

היה מנוMS

 
דרך עידוק מצאתי את המסמך הזה, של מיקרוסופט, שעניינו "נימוסי אינטרנט בסיסיים למצטרפים חדשים". יפה שמיקרוסופט מתייחסת לניוביז בתור "מצטרפים". באמת יפה. בלי צחוק. כאילו הם מצטרפים לחגיגה שכבר נחגגת. הלו, באתם! ברוך הבא; רק תדעו ש - - הנה המסמך. אבל יש בעיה אחת עם החוקים האלה: הם מנוגדים לכל מה שכיף. "השתמש בסמלי הבעה כדי להביע הומור וסרקזם"? אההה, סרקזם. "אל תסתבך בוויכוחים בלתי פוסקים"? איי וויל בי א גוד בוי. "אל תאבד עשתונותיך"? איי וויל בי א קונטריביוטינג סיטיזן. בשביל מה יש רשת? בשביל לשמור על העשתונות? עשתונות עולים לי כסף? מה יש לי לעשות עם כל כך הרבה עשתונות? קחו עשתון. קחו חמישה עשתונות. קחו ממני את כל העשתונות. מצד שני, אולי כדאי להכיר את החוקים האלה בשביל לשבור אותם וכו'. בלי לראות את העשתונות ממטר, כלומר.
 

ספאם

חברת ERA שלחה השבוע ספאם, שהגיע גם אלי, ובו אלומת אור קטנה וחדה על היתרונות שבקניית נדל"ן. למעשה, הם מציעים סדנה. נכנסתי לאתר, קליק על הצור-קשר, ויצרתי את הקשר הבא:

"שלום! בדיוק קיבלתי מכם מייל שמזמין אותי לסדנת השקעות בנדל"ן, וזה מוזר - כי בדיוק חשבתי לעצמי: "אם רק הייתי הולך לסדנה להשקעה בנדל"ן אולי הייתי משקיע יותר טוב. בנדל"ן!". ואז הגיע המייל. שלכם! איזה פוקס. איזה כיף! אבל את הכיף הזה אשמור לאחר כך. ממתק לסוף הארוחה. לא אתקשר עכשיו. אתקשר ממש אחרי שאעשה את עסקת הנדל"ן הלא מוצלחת שלי, כדי שתגידו לי 'היינו מוציאים אותך בפחות'. או ביותר. איך שתרגישו. אתם המומחים".

צירפתי טלפון בדוי. זה היה קצת כמו לעבוד עליהם בטלפון. נותר לומר: חה. (קצת רגרסיבי. אבל מה יכולתי לעשות? לא לאבד את העשתונות?)
 
 
 

קטע לטור

השבוע קראתי פוסט - לא זוכר של מי ותכף תבינו למה - שכיסח את האקדמיה ללשון עברית על שהמציאה מלים כמו חפיץ (גאדג'ט), רכינוע (סגוויי) ורינתון (רינגטון. מהמלה "רינה". דווקא יפה). ניסחתי תגובה בטוקבקים. באמת השקעתי. לפני פרסום התגובה חשבתי לעצמי: לא חבל לבזבז? עשיתי קופי פייסט לוורד, אמרתי נשים בטוּר. מפה לשם, בא יום כתיבה. מתיישב לכתוב, מחפש את הקובץ עם התגובה - ועם הלינקים לקטע - אבל לא מוצא. מחפש טוב טוב ואין קובץ. פתאום אני נזכר בביפ קטן ששמעתי יום לפני, ישבתי בסלון ופתאום ביפ - "אה, זה בטח ריסטרט. עדכונים". מחק לי את הקובץ! הלך הקובץ. אינעל ווינדוס ואינעל העדכונים. הלכה התגובה. הלך הקטע לטור. אני כבר לא זוכר מה רציתי לומר לו שם. אינעל העולם.

אושר

מצאתי ספריית קבצי temp. ארבע וחצי גיגה. מחקתי ורוקנתי את הסל מחזור. 12.3.07, 13:45.

אה כן

נזכרתי מה רציתי לומר לו! שיש הגיון מאחורי המצאת המלים האלה, במיוחד אלה הטכנולוגיות. נכון שבהשוואה לסוּפר-קוּליוּת של מלים כמו גאדג'ט ורינגטון החלופות בעברית תמיד נשמעות זקנות ולא צבעוניות, ובכל זאת, יש עניין. בזמנו התקשרתי לקו הפתוח של האקדמיה ללשון (פתוח פעמיים בשבוע! אחה"צ) ואמרתי לה: רינתון? הזאתי על הקו (שלטענתה המציאה את המלה "רינתון") הסבירה את ההיגיון (כן, יש):

פרק 7: על ההיגיון

בתוך היסטריית הווידאו של שנות השמונים המציאה האקדמיה את המלה קלֶטֶת. כדי שנפסיק לומר טייפ, נפסיק לומר קסטה ונפסיק להשתמש במוטציה העברית "קסטת-וידאו". גם אז עלה לעג כנגד המלה, "קלטת" נשמעה מוזר. אפילו איכשהו הומצא הסלנג הלעגני "קָלֶטָה" ו"קָסֶטֶת". ובכל זאת, המלה תפסה. המלה החזיקה מעמד. גבול העברית לא נפרץ. הוא שימר את עצמו. האקדמיה עמדה אז, בדומה ליפי הבלורית שאנו אוהבים לזכור, בפרץ וחירפה נפשה כנגד כל הקילוסים, כמו שאומרים - כדי ששנית העברית לא תפול. סַחַה. על ההגיון.
 

עידן חדש

היי אשר. מה ה-מ-צ-ב. סבבה. קיץ-קץ, לא יצא לי לשאול אותך, אבל אתה שאלת מהם המקצועות החדשים בעידן המדיה הקולקטיבית. אה כן, וגם הארגון הקולקטיבי כאילו. ואז שאלת: "מנהל רשתות חברתיות?". ואז שאלת: "מעצב חוויות לקוח ב-Second Life?". ואז שאלת: "במאי YouTube ארגוני?". ואז שאלת: "ממיין עובדים בשיטת Digg?". ואז שאלת: "מנהל שיווק ב-Flickr?". ואז שאלת: "מנהל הדרכה בפודקאסטים?". ואז לא שאלת עוד. ואז אני נשארתי ממש, לייק, במתח? אז כזה. ומה אני יודע - אולי צדקת באחד מהניחושים האלה שלך. אולי צדקת, ואני בכלל מבזבז את החיים שלי. אולי צדקת ואני דווקא כן צריך ללמוד למיין עובדים בשיטת Digg, כמו שאתה אומר. או לעצב חוויות לקוח ב-Second Life, כמו שאמרת. כמדומני. שיו, פאק, לייק - למה שאני לא אהיה מנהל שיווק ב-Flickr, אם יורשה לי לצטט אותך, או מנהל הדרכה בפודקאסטים? איי קאן דו דאט! איים קייפבל, אם יורשה לי לאלתר. טוב אשוּש, ל8ר.
 

ויסטה

ארבעה בני אדם נפצעו השבוע באורח קל כשמחבל מתאבד התפוצץ באינטרנט קפה בקזבלנקה. נשבע לכם. מסתבר שהוא התאבד, על פי הדיווח כלומר, אחרי שביקש לגלוש באתרי טרור, ומנהל האינטרנט קפה אמר לו לא. אפשר לדמיין את השיחה הבאה:

מחבל מתאבד: [מביט ימינה ושמאלה] זה אינטרנט קפה?
בעל אינטרנט קפה: [מביט ימינה ושמאלה] זה אינטרנט קפה.
מ"מ: אז פעמיים קפה. [מביט ימינה ושמאלה] ואינטרנט.
בא"ק: הקפה בדרך. [מביט ימינה ושמאלה] אינטרנט בשביל מה?
מ"מ: בשביל אתרי טרור.
בא"ק: טרור!
מ"מ: כן. טרור.
בא"ק: אתה [מביט ימינה ושמאלה] מחבל מתאבד?
מ"מ: כן!
בא"ק: הו!
מ"מ: תן לגלוש!
בא"ק: לא באתרי טרור!
מ"מ: באתרי טרור!
בא"ק: לא! לא באתרי טרור!
מ"מ: כן! באתרי טרור!
בא"ק: [מביט ימינה ושמאלה] שכח מזה.
מ"מ: שכח מאינטרנט הקפה, ערבי!
בא"ק: לאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאאא!
מ"מ: אסטה לה ויסטה, חבִּיבִּי.
בא"ק: ויסטה?
[בום וכו']
 

איזה קטע:

מצאתי את הפוסט על האקדמיה ללשון שאליו התייחסתי. עדיין סיפור.
 

פינת האימג' השבועי/ת

הרגשתי הכי פפרצי כשצילמתי את זה. האמת - התרגשתי. לא כל יום רואים בנאדם מסתובב עם פיסת חומרה שמוקדשת כל כולה לפיסת תוכנה. ספציפית. הספציפיות של המכשירים האלה, משחקי המחשב הישנים והניידים - נפלאה. לכל כפתור פעולה אחת. הכל מסודר. הכל ברור. שום דבר לא נתקע. מקסימום נגמרת הבטריה ואז התוצאות נמחקות וכל השיאים ואז כל העבודה לשווא. ובאווירה גיקית-מלנכולית זו, נאמר:

ל8ר.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by