ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זן חדש של עיתונאים בערוץ 10 
 
 רק באינטרנט. ערוץ 10   
 
עידו קינן

חברת החדשות של ערוץ 10 תעסיק רק כתבים שיודעים להפעיל מחשב ולגלוש ברשת; חבר צוות ההקמה של החברה: מי שלא יודע להיכנס לאתר ולעשות attach לקורות חיים, יתקשה להשתלב בחברת חדשות מודרנית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשוק האבטלה הישראלי מסתובבים לא מעט אנשים, שהלכו ללמוד מחשבים כשזה עוד נחשב למקצוע מכובד. בימים אלה נפתח להם חלון הזדמנויות בדמות משרת כתב בחברת החדשות (בהקמה) של ערוץ 10. זה לא שהם יצטרכו לתכנת במסגרת העבודה, אבל בלי ידע בסיסי במחשבים ואינטרנט – הם פשוט לא יתקבלו.

בחברת החדשות התקבלה החלטה עקרונית, לפיה טופסי מועמדות למשרות כתבים יתקבלו רק דרך האתר. מודעות בעיתונות הפנו את המועמדים לאתר, אליו נשלחו גם למעלה מאלף אנשים, שהתקשרו למשרדי החברה.

"עצם העובדה שהעלנו את השאלות לאינטרנט זה אינדיקטיבי", הסביר חבר צוות ההקמה של חברת החדשות, שילה דה-בר. "החלטנו שאם אדם לא יודע להיכנס לאתר אינטרנט, למלא טופס ולעשות attach לקורות-חיים, לא יהיה לו קל להצטרף לחברת חדשות מודרנית. זה כלל מפלח – הוא יוצר הבדל בין אנשים שלא יודעים כלום על אינטרנט, לבין אנשים שיודעים להסתדר".

הכלל המפלח הזה עשוי לפגוע במאמציה של חברת החדשות להצטייד "בפנים ובקולות חדשים מכל גוני הקשת של החברה הישראלית", כפי שנכתב בהודעה על הקמת החברה. זאת, משום שחלק מגווניה של החברה הישראלית הם אנשים מעוטי אמצעים, שלא יכולים להרשות לעצמם לרכוש מחשב וחיבור לאינטרנט, או ללמוד את השימוש בהם.

בעיה נוספת היא תקלה שהתגלתה בשאלון המקוון, אשר לא איפשרה למועמדים לשלוח את הנתונים אל חברת החדשות (גורם בערוץ 10 מסר בתגובה: "נתקלנו בבעיה בשעתיים הראשונות לעליית הטופס. באמצעות חברת eWave, שבנתה את האתר, פתרנו את זה מהר מאוד").
 

גישה הוליסטית

גלשת פעם באינטרנט? מתוך השאלון
 גלשת פעם באינטרנט? מתוך השאלון   
בשאלון המקוון למועמדים הופיעו מספר שאלות, שנוגעות לשימוש במחשבים ואינטרנט. בין השאלות: האם אתה יודע להפעיל מעבד תמלילים, האם יש לך אתר משלך, האם השתתפת בצ'אטים והאם הגבת אי פעם לידיעות המופיעות ברשת. המצחיקה שבהן: "האם גלשת ברשת", כשאחת התשובות האפשריות היא "אף פעם".

"אנחנו בתחושה, שמי שהוא עיתונאי צריך עובי ועומק ורוחב שתלושים לחלוטין מתחום הסיקור שלו", אמר דה-בר. "זו מין גישה הוליסטית: נבחן את האדם בהרבה פרמטרים ונראה מה אנחנו חושבים לגביו. זו לא גישה טכנית של כמה קיבלת בבגרות בעברית. אלה לא שאלות מנפות".
 
 

רזי ברקאי, טכנופוב מוצהר ועיתונאי מבריק, שידר פעם בתוכניתו בגל"צ ידיעה על אתרי הסתה ברשת. הוא הבטיח לנסות להעלות, בהמשך השידור, את "האחראי על האינטרנט", מה שהסגיר את חוסר הבנתו במדיום. כנראה שברקאי לא היה מתקבל היום לעבודה בחדשות ערוץ 10.

דה-בר: "אנחנו מוכנים להכשיר אנשים להיות כתבים, אבל לא ערוכים להכשיר אותם לשימוש במחשבים מאפס".

מה שאתה אומר זה שהיום, בלי אינטרנט, אתה לא יכול להיות עיתונאי?
"בלי מחשבים, אני אומר. אינטרנט זה מקרה פרטי של מחשבים. אתה לא יכול להשתלב בחברת חדשות מודרנית בלי הבנה טכנולוגית בסיסית".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by