ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מותה של חלוצת החלל 
 
 Misha, we have a problem   
 
מערכת חיים ברשת

מחקר חדש ברוסיה מגלה כי לייקה, הכלבה הראשונה בחלל, מצאה את מותה בתוך ספוטניק 2 כתוצאה מתקלות ולא חזרה ממשימתה בשלום כפי שטענו ראשי הקרמלין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לייקה, הכלבה הראשונה בחלל, מתה כעבור מספר שעות בחלל, כך לפי מחקר חדש שפורסם ע"י מומחה חלל רוסי. כלבת ההאסקי הסיבירי המעורבת, שנאספה מהרחוב ועברה הכשרה להיות הקוסמונאוטית הראשונה של כדור הארץ, מתה כנראה מעודף חום ב-3 בנובמבר 1957, כשצוות הקרקע הסובייטי נכשל להבחין בבעיה. על כך מוסר עיתון הגארדיאן הבריטי.

לייקה (שפירוש שמה ברוסית: נבחנית) שוגרה לגובה של כ-3200 קילומטרים על גבי ספוטניק 2, כחודש לאחר שברית המועצות היממה את העולם כולו, ופתחה את המירוץ לחלל עם ספוטניק 1, העצם הראשון שהוכנס למסלול לוויני.

במשך 40 השנים אח"כ, מנהיגי הקרמלין נתנו לשאר העולם להבין כי לייקה חזרה ממשימתה בחלל בחיים, כדי לחזות ביום השנה ה-40 למהפכת אוקטובר ומתה בשקט ובשלווה בגיל מופלג. מה שמסתבר כיום כשקר עז מצח במיוחד.


צוות מובחר על ארבע

לייקה הייתה אחת מבין 10 כלבים שהשלימו את קורס האילוף וההכשרה למשימת החלל, ואחת משלושת הכלבים בהם בחר צוות מדעני החלל. לייקה נבחרה להיות הקוסמונאוטית, אלבינה ממלאת מקומה ומושקה שנבחר להיות ה"כלב הטכנולוגי" אשר עליו ביצע צוות הקרקע ניסויים במערכות תמיכת החיים שעל גבי הלווין.

במשך השעות הראשונות לאחר השיגור, פעם ליבה של לייקה בצורה נורמלית, לחץ האוויר בתא הלווין היה יציב ורמות החמצן קבועות ורציפות. אולם הלחות והטמפרטורה גברו בצורה הדרגתית.

לאחר כחמש שעות, מערכות הטלמטריה (לביצוע מדידות בחלל) החלו ליפול: את שקרה אח"כ סביר להניח שאיש לא יידע, אך סביר להניח שבשלב זה מתה לייקה, אמר דר' דימיטרי מלשנקוב, מהמכון הרוסי לבעיות ביו-רפואיות. קפסולת החלל שהפכה לארון הקבורה של הכלבה, נשרפה והתפזרה באטמוספירה בחודש אפריל 1958 לאחר 2,570 הקפות של כדור הארץ.


תהילת עולם

לייקה הפכה להיות הכלבה המפורסמת ביותר בחלל, ועיתוני ארה"ב העניקו לה את השם "מוטניק" (מיטניק צץ בתודעת העולם שנים רבות אח"כ), אולם היא לא הייתה האחרונה. הרוסים שלחו לחלל 13 כלבים נוספים. מתוכם מתו חמישה בשעת טיסה. הכלבים סטרלקה ובלקה הוטסו למסלול היקפי בשנת 1960 עם עוד 40 עכברים שני עכברושים (ואף חתול להשתעשע עמו) וכמה צמחים, במה שהיה הכנה לקראת הטיסה האנושית הראשונה לחלל.

הנשיא האמריקאי ג'ון קנדי שאל בזעם מדענים אמריקאים מדוע צמד הכלבים הראשון בחלל עונים לשמות סטרלקה ובלקה ולא רובר ופידו. עובדה זו לא ברחה מהמדענים הרוסים ולאחר שחזרו הכלבים לכדור הארץ (חיים ושלמים), הרבו המדענים את סטרלקה והעניקו אחד מהגורים לקנדי.

בן אנוש פסע זמן קצר לאחר מכן בעקבותיה של לייקה. יורי גגארין עשה היסטוריה על גבי ווסטוק 1 בחודש אפריל 1961, והיה האדם הראשון ששוגר לחלל.

לייקה הפכה לשם מותג של יצרנית סיגריות סובייטית, ופניה עיטרו אנדרטה ב"סטאר סיטי", מוסקבה. שמה מונצח גם על גבי לוח במרכז המחקר הביו-רפואי בו אומנה לקראת המשימה. יש להניח כי לייקה הייתה מוותרת על תהילת העולם ומעדיפה בעלים קצת יותר נחמדים שלא היו שולחים אותה להישרף בחלל.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by