ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ילדות שמנות מאוהיו 

ילדות שמנות מאוהיו

 
 
יוני  שדמי

קו ההגנה האחרון של הDVD נפרץ: אפשר להוריד מהרשת תוכנה שמעתיקה סרטים באיכות גבוהה. האם מדובר בmp3 הבא?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הדי.וי.די הנייד של מצושיטה (רויטרס)
 הדי.וי.די הנייד של מצושיטה (רויטרס)   
היה ברור שזה יקרה, השאלה הייתה רק מתי, בדיוק. ההצפנה של סרטי ה,DVD חומת-מגן בצורה שהייתה אמורה למנוע, או לכל הפחות לעכב משמעותית, את התפתחותו של שוק פיראטים מזרח-אסיאתי בתחילה וכלל-עולמי לבסוף, נפרצה לכל רוח.

תוכנה קטנה וממזרית בשם DeCSS מאפשרת לפצח במחי קליק את ההגנה המתוחכמת שצרובה על גבי כל DVD ואמורה למנוע את העתקתו. 10 דקות של עיבוד מאומץ על הפנטיום הממוצע, והDVD מועתק להארד-דיסק כקובץ ,vob בו ניתן לצפות בנפרד מהדיסק. מה שיותר חשוב, קובץ הvob הוא סחיר לחלוטין: ייתכן שזוהי תקיעת החצוצרה הרשמית שתפתח את שוק הסחר-מכר של סרטים ברשת.
 
פרוץ לכל רוח. אחד מכונני הDVD הראשונים בעולם (רויטרס)
 פרוץ לכל רוח. אחד מכונני הDVD הראשונים בעולם (רויטרס)   
אז vob הוא הmp3 הבא? לא ממש. לפחות, לא בינתיים. כל קובץ שוקל 4.7 ג`יגהבייט (לשם השוואה, גודלו של ההארד-דיסק הממוצע לא עולה בדרך כלל על 6 ג`יגהבייט), מה שאומר שלמודם הממוצע יקח אי אלו חודשים רצופים של חיבור אקטיבי בכדי להוריד את "אוסטין פאוורס", למשל.

אבל, יש לזכור שקצבי העברה מהירים פי עשר ופי מאה מאלו של היום כבר נמצאים באופק (והם מתקרבים במהירות), וגם שיטות דחיסת הווידיאו רק משתכללות עם השנים.

השאלה היא האם DeCSS הוא כלי פיראטי שיתקע מקל או שניים בגלגלי הרכבת הבתולית של DVD להמונים, או צעד נוסף בדרך לשחרור אמנות הקולנוע מידיהם החמדניות של אולפני קולנוע הוליוודיים ענקיים, והיישר אל ידיהן הקטנות-אך-מוכשרות של "ילדות בנות 8 מאוהיו", כפי שהגדיר זאת פעם הבמאי פרנסיס פורד קופולה.

ג`ף מקניל, מנהלו של אחד האתרים הגדולים ברשת לענייני קולנוע ביתי, חושב שההנחה הראשונה היא הנכונה. "לגרום לאולפנים הגדולים להתחייב מלכתחילה על סטנדרט אחד לDVD היה כמו לעקור לעצמך שיניים", הוא אמר ל"ווירד". "אני רואה בDeCSS התפתחות מטרידה, ואני מאוד מקווה שזה לא יפגום בנאמנות של האולפנים לDVD."
 
תהליך פיצוח פשוט. כונן DVD נייד של פאנאסוניק (רויטרס)
 תהליך פיצוח פשוט. כונן DVD נייד של פאנאסוניק (רויטרס)   
מבחינה טכנית DeCSS, היא תוכנה פשוטה מאוד. כל סרט DVD באשר הוא משתמש בהצפנה, המונעת העתקה ישירה שלו בידי כונן תקליטורים עם יכולת צריבה. כשמתחילים לצפות בסרט, הנגן - ואין זה משנה אם מדובר בכונן DVD המתחבר לטלוויזיה או תוכנה המסוגלת לנגן DVD על מחשב - מפענחת את ההצפנה ומתחילה לנגן את הסרט.

הכותב האלמוני של DeCSS פשוט העתיק את הליך פיענוח ההצפנה (בעזרת אמולטור מעגלי, מכשיר פשוט וזול העוקב אחר פעולת המחשב ושומר אותן בקובץ), כשבמקום לנגן את הסרט, מעתיקה אותו DeCSS ישירות להארד-דיסק. קל, פשוט, ואולי מהווה את תחילת הסוף של שיטת הצפנת DVD נוספת, אחרי DivX הכושלת וDVD-cops הבעייתית.

קשה להאמין שDeCSS תעצור את חדירתו האיטית-אך-עיקשת של הDVD לשוק. ג`ים בוטומס, נשיא חברת ייעוץ-הטכנולוגיה הבריטית Understanding & Solutions העריך לאחרונה כי ל10 אחוז מהאמריקאים יהיה DVD בבית בשנה הבאה, כשמספר בעלי הDVD יעלה ב25 אחוז נוספים עד שנת 2002.

דחיפה נוספת של הפורמט תגיע בשנה הבאה מכיוונו של הפליסטיישן ,2 גרסת ההמשך של משחק הטלוויזיה פליסטיישן, שתוכל לנגן סרטי .DVD גם תחנת הבידור הביתית של מיקרוסופט, ה"X-box", תכלול כנראה נגן .DVD הDVD הוא פשוט רעיון טוב מכדי להעלם.
 
 
מה שלא אומר, כמובן, שנשיאי האולפנים הגדולים יכולים לחזור לשבת בנחת על כסאות עור-הפרה המפנקים שלהם. מצלמות וידיאו דיגיטליות, גישה מהירה לאינטרנט, עלויות הפקה מצטמצמות, סטנדרטים חדשים וזולים ליצירת וידיאו ואודיו במחירים מגוחכים, תוכנות חדשות וכמעט-חינמיות לעיבוד וידיאו, כל אלה מתחברים ומתממשקים לטובת ענקי הקולנוע של השנים הבאות.

הצלחה היסטרית כמו "פרוייקט המכשפה מבלייר" היא רק ההתחלה של ההתחלה. תנו לה כמה שנים, והילדה השמנמנה מאוהיו תיצור את "טיטאניק", הגרסה הביתית, עם שחקנים ממוחשבים, תפאורות וירטואליות, ועלות הפקה של 9 דולר ליום (בשביל סנדביצי`ם וקולה).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by