ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מחליפים קבצים ונשארים בחיים 
 
 
סער קרני

מי שאין לו Kazaa, Imesh או דומותיהן, שילחץ על העכבר. מצד שני – התוכנות הכה-פופולריות הן מקור בלתי נלאה לוירוסים, Spyware, מחשבים מקרטעים וצרות אחרות. בסקירה לפניכם צרור עצות וטיפים שימושיים שיסייעו לכם להחליף קבצים ולהישאר בחיים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
למצוא מישהו שבמחשב שלו לא מותקנת תוכנת שיתוף קבצים (P2P) כלשהי זו משימה קשה בערך כמו לגרום לאריאל שרון וליאסר ערפאת לפצוח בריקוד טנגו סוער. התוכנות המאפשרות למשתמשים להחליף ביניהם משחקים, סרטים ושירים הן הלהיט הגדול ביותר של האינטרנט, וגם הסיוט הגדול ביותר של חברות התקליטים, שעל אף ההצלחה שנחלו בקרבות מול שתיים מחלוצות הז'אנר, Napster ו-AudioGalaxy במלחמה הכוללת הן בעמדת תבוסה ברורה: מאות מיליוני משתמשים מצביעים בעכבר, ומשיגים באמצעות התוכנות הללו את הלהיטים הכי לוהטים, את הסרטים הכי חדשים ואת המשחקים הכי שווים.

אבל כרגיל, אין טוב בלי רע, וכאשר מדובר בתוכנות שיתוף קבצים, הרע מופיע במספר צורות: וירוסים וסוסים טרויאניים על מגוון סוגיהם, Spyware (שמביאים עימם, פרט לפגיעה בפרטיות, זרם שוצף של פרסומות וספאם) ובאופן כללי - פגיעה במהירות הגלישה והעבודה במחשב. הפתרון האבסולוטי היחיד לכל הבעיות הללו הוא, כמו בסקס, להימנע לחלוטין מהשימוש בתוכנות שיתוף קבצים, אך מכיוון שאף אחד מאתנו לא באמת חושב להפסיק ולהוריד שירים וסרטים מהרשת, הנה כמה כללים וטיפים שעליהם כדאי להקפיד כאשר עובדים עם תוכנות P2P. הטיפים האלו לא יחוללו נסים ונפלאות, אבל בהחלט יעזרו לכם להפיק מהתוכנות את המקסימום ולהוריד את מפלס העצבים, שאצל רובנו הוא ממילא גבוה מדי.


לפני הכל: עצות להתקנה בריאה

הצעד הראשון בדרך לשימוש בתוכנות הוא, כמובן, הורדה והתקנה. כל מי שרגיל ללחוץ באופן אוטומטי על כפתור ה-Next עד ההודעה המיוחלת על סיום התקנת התוכנה, טוב יעשה אם למרות הפיתוי ייגמל מההרגל המגונה הזה, לפחות כאשר מדובר בתוכנות שיתוף קבצים. כצעד ראשון, חפשו תמיד את האפשרות "התקנה מותאמת אישית" (Custom Installation), והימנעו מ"התקנת ברירת המחדל" (Default Installation), על אף היותה ההתקנה המומלצת (מובן שהיא המומלצת: כך ניתן לדחוף לנו בקלות וללא ידיעתנו כל מיני שטויות שאנחנו לא רוצים ולא צריכים).

הקפידו לבטל התקנות של כל מיני רכיבים שאינם קשורים ישירות לתוכנה ואל תאפשרו לתוכנה לפעול באופן אוטומטי עם עליית מערכת ההפעלה. כדי להבטיח ביצועים אופטימליים, הגדירו את מהירות החיבור לרשת שלכם וציינו אם אתם עושים שימוש ב-Firewall. לסיום, הריצו את התוכנה ובדקו שהכל פועל כשורה (לשם כך סביר להניח שתצטרכו להיות מחוברים לרשת). במידה וצצות בעיות – יש להסיר את התוכנה בצורה מסודרת לפני כל ניסיון התקנה מחודש (ראו בהמשך).
 
 
חשוב מאוד: הגדרות לפעילות אופטימלית

צלחתם בשלום את שלב ההתקנה? מצוין. הצעד הבא שלכם צריך להיות פתיחה של תפריט ההגדרות והמאפיינים של התוכנה וחקירה מעמיקה שלו. תחת הכפתור Tools שבסרגל הכלים, בחרו באפשרות Preferences, Settings או Options. להלן נתייחס לאפשרויות של תוכנת KaZaA (גרסה 2.0), אולם התפריטים זהים כמעט לחלוטין בכל התוכנות. העיקרון המנחה בעת העיון באפשרויות השונות: העובדה שאפשרות מסוימת מסומנת (או לא מסומנת) אינה מעידה על כך שהיא צריכה להישאר מסומנת (לא מסומנת), ובד"כ – ההיפך הוא הנכון. כדאי לבדוק היטב כל אפשרות ואפשרות, ולשים לב להתחכמויות נוסח "אל תפעיל את התוכנה באופן אוטומטי עם עליית המחשב" במקום הניסוח הרגיל.

בתוכנת Kazaa, התפריט הרלוונטי זמין דרךTools ומשם - Options. תפריט זה מכיל מספר לשוניות. בלשונית “My Kazaa” מופיע שם המשתמש שלכם, הדרוש כדי להתחבר לשירות. את כתובת הדואר האלקטרוני שלכם, מיותר לומר, לא כדאי לציין, וגם את ההרשמה לעלון מומלץ לבטל (אם כי ללא כתובת הדואר שלכם – אין לה משמעות). אפשר לציין את המדינה בה אתם נמצאים, והכי חשוב, וודאו פעם נוספת שהאפשרות “Launch Kazaa automatically” אינה מסומנת.
 
 
בלשונית "Traffic" תוכלו לבחור את התיקייה שבה יאוחסנו השירים שאתם מורידים. אפשר להישאר עם תיקיית ברירת המחדל של Kazaa, או לבחור בתיקייה אחרת שבה אתם שומרים קבצי מולטימדיה. תחת האפשרות “Limits” (גבולות) ניתן לבחור כמה קבצים במקביל תוכלו להוריד, וכמה קבצים במקביל יוכלו להוריד מהמחשב שלכם (או ליתר דיוק, להעלות – Upload). מפתה מאד לקבוע מספר בלתי מוגבל של הורדות (ניתן להגיע אליה ב"רוורס" – רשמו 1 בחלון ולחצו על החץ לכיוון מטה), אולם אם תבחרו באפשרות כזו, שכרכם יצא בסופו של דבר בהפסדכם, וסביר להניח שקצב ההורדות יהיה איטי להחריד. קשה להמליץ מראש על כמות הורדות והעלאות אידיאלית – זה תלוי בגורמים שונים, דוגמת סוג החיבור שלכם ורכיבי החומרה שבהם אתם מצוידים, ולכן כדאי פשוט לפעול בדרך הישנה והטובה של ניסוי וטעייה: הגדילו והקטינו את המספרים, עד שתגיעו לשילוב האופטימלי. שימו לב לאפשרות האחרונה בלשונית, Disable scanning of shared files for viruses, וודאו שהיא לא מסומנת, אם ברצונכם לבצע סריקת וירוסים אוטומטית לאחר סיום הורדת הקבצים.

דרך הלשונית “Advanced” ניתן להגביל את מספר התוצאות של החיפושים, להגדיר את רוחב הפס (בקילו-בייטים) שישמש להעלאת קבצים, לקבוע האם המחשב יתפקד כ-SuperNode (מעין "צומת מרכזי" להעברת קבצים - אפשר לוותר, כלומר לסמן את המשבצת) ולשלוט על האפשרות המנוסחת בצורה מעורפלת משהו של "שימוש ברוחב פס אופטימלי כאשר המחשב במצב Idle" (וכאן אפשר לוותר על הסימון). בכל מקרה – ניתן לחזור להגדרות המקוריות, באמצעות הכפתור המתאים.
 
 
לפני סיום: עצות לשגרת הורדה טובה יותר

אחד השיפורים היותר מבורכים שהוכנסו זה מכבר לתוכנות P2P הוא היכולת לחדש הורדות שנקטעו באמצע: הורדות שלא הושלמו נשמרות במחשב כקבצי DAT, וניתן להמשיך את ההורדה ברגע שהמקור שוב זמין. עם זאת, לעיתים אין אפשרות לחדש הורדות מסוימות, בד"כ עקב סיבות שאינן תלויות בנו, המורידים. במקרים כאלה, שבהם מספר ניסיונות לחידוש ההורדה לא צולחים, מוטב לוותר, למחוק את קובץ ה-DAT ולהתחיל את ההורדה מחדש. אם אתם נתקלים בבעיות, יתכן שתצטרכו לסגור לחלוטין את תוכנת שיתוף הקבצים (דרך ה- Tray) כדי לסלק את הקובץ הסורר, ובמקרים קיצוניים – ניתן לעשות זאת רק באמצעות העלאת מערכת ההפעלה ב"מצב בטוח" (Safe Mode). ישנן גם תוכנות שונות המבטיחות לתקן את הקבצים הללו, אבל כאמור, הטרחה בד"כ אינה כדאית, ועדיף להוריד מחדש, מהתחלה.

סיימתם להוריד שירים, לפחות בשלב זה? זה הזמן לסגור את התוכנה ולתת לה לנוח על משכבה בשלום. אולם כאשר סוגרים את החלון הראשי של התוכנה, התוכנה לא נסגרת למעשה, ונותרת לפעול ברקע, מה שמאפשר המשך ניצול משאבי מערכת וזרימת מידע, במיוחד אם אתם עדיין מחוברים לרשת. לכן, עם סיום השימוש בתוכנה, מומלץ לסגור אותה לחלוטין, באמצעות הקלקת עכבר ימנית על הצלמית שלה ב-Tray, ובחירה באפשרות Close (או Exit).

אם החלטתם להסיר לחלוטין את התוכנה מהמחשב, הרי שאפשרות ה-Uninstall, שזמינה דרך תיקיית התוכנה שבתפריט Start, (וגם הסרה באמצעות לוח הבקרה), תפטור אתכם מהתוכנה עצמה, אך לא מכל מיני Spyware ורכיבים אחרים שנלווים אליה. ההסרה המומלצת, לפיכך, היא באמצעות גישה אל התיקייה של התוכנה, והרצת הקובץ unwise.exe, שאמור להדריך אתכם צעד אחרי צעד, בדרך להסרה של כל, או לפחות רוב, הפרסומות שהתקינה התוכנה במחשב שלכם. שימו לב לסמן תמיד את האפשרות של "הסר הכל", ואל תיבהלו מעצות אחיתופל שממליצות שלא למחוק קבצים מסוימים הקשורים לתוכנה שאותה אתם מסירים. לאחר סיום ההסרה (וגם בלי קשר), מומלץ לבצע בדיקה בעזרת תוכנה להסרת Spyware, דוגמת Adaware. תוכנה זו מבצעת סריקה של המחשב, מאתרת Spyware ומאפשרת להסיר אותם בצורה קלה ובטוחה.

אם יש לכם שאלות או טיפים נוספים – השאירו אותם במנגנון התגובות.

----
הערת המערכת: רשתות P2P משמשות גם להחלפות קבצים, ללא הקפדה של חוקי זכויות היוצרים. עם כל אהדתנו לאינפורמציה המבקשת להיות חופשית, אנחנו בהחלט לא מעודדים מעשים שדגל שחור מתנוסס מעליהם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by