ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בואו אלינו לגוגל 

בואו אלינו לגוגל

 
 
אדר שלו

בצרפת אין אפילו מרכז פיתוח אחד של גוגל, ובישראל יש כבר שניים. עכשיו ענקית החיפוש רוצה לאייש אותם בטובי המתכנתים עלי אדמות, ואת זה לא עושים עם מודעה בעיתון. לזוכים המאושרים מובטח טיול לגן העדן גוגלפלקס בקליפורניה, חופש יצירתי, מכבסה צמודה ואוזני המן

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ארוחות בגוגל. הכל כלול (צילום: ברט לידר, CC-by)
 ארוחות בגוגל. הכל כלול (צילום: ברט לידר, CC-by)   
כשמגזין פורצ'ן ערך את רשימת 100 המקומות הטובים ביותר לעבוד בהם בארה"ב, גוגל כבשה בקלות את המקום הראשון. גם לפני שמנוע החיפוש הפופולרי בעולם זכה בכתר, כל מתכנת מתחיל ידע שזו עובדה גמורה: גוגל היא הפנטזיה של כל עובד, אפילו יותר מהחלום של זכייה בלוטו ופרישה לאיזה אי בו שותים קוקטיילים אלכוהוליים מכוסות עם מטריות נייר קטנות.

במסגרת פסטיבל הגיוסים Google Day, שנערך שלשום (ד') באוניברסיטת תל אביב, הגיעו 15 עובדי מרכז הפיתוח התל אביבי לקמפוס, כדי להציג בפני פרחי התיכנות חזית מאוחדת של עליצות גוגליסטית. על הדרך, הם קיבלו יום חופש מהעבודה. שניים מהם הרגישו כמו בבית: פרופ' יוסי מטיאס, מנהל מרכז הפיתוח בתל אביב, הוא חבר סגל אונ' ת"א בחופשה; עדי אבידור היה המתרגל של כותבת שורות אלו באותה פקולטה. מנכ"ל גוגל ישראל, מאיר ברנד, נעדר מהשטח. הליך הגיוס כלל חידון נושא פרסים בן 15 שאלות (המוגבל ב-15 דקות) והדגמות של שירותי הדגל של החברה. כאילו שסטודנט מצוי למדעי המחשב לא משתמש בהם ביומיום ממילא.

"תגלו קצת ציונות", נזפה בנו בחיוך ד"ר יואל מארק, שמנהלת את מרכז הפיתוח בחיפה והגיעה ליום הגיוסים בנעלי ספורט ומדי גוגל רשמיים, ממש כמו שאר האינג'נירים. "בצרפת אין אפילו מרכז פיתוח אחד של גוגל, והנה, אצלנו כבר יש שניים", התגאתה. בראיון שהעניקה בשבוע שעבר לגלובס כינתה ד"ר מארק את גוגל "מפעל שוקולד", וציירה מקום עבודה שטובי ספרי הילדים לא חלמו עליו. אף מילה על גלובליזציה או השתלטות התאגידים על מרחב המחיה הפרטי של עובדיהם.
 

ערימת קורות חיים בגובה 15 מטר

פרופ' מטיאס. מרגיש בבית (צילום: שליו בן-ארי)
 פרופ' מטיאס. מרגיש בבית (צילום: שליו בן-ארי)   
מייסד גוגל סרגיי ברין צוטט בעבר כאומר שגיוס עובדים חדשים הוא אחד מהאתגרים הקשים ביותר שהחברה נאלצת להתמודד איתם, בהתחשב בקצב הגידול המהיר שלה. נכון להיום, גוגל מונה קרוב ל-10,000 עובדים ברחבי העולם (ב-2005 עבדו בה רק כ-5,000), מתוכם כמה עשרות בסניפים שבחיפה ובתל אביב.

איתור כוח אדם איכותי שיענה על הדרישות המחמירות של גוגל (תואר מאוניברסיטה יוקרתית, תחביב איזוטרי ויכולת עבודה בצוות ללא בוס צמוד), היא אכן משימה לא קלה. כדי למשוך את הסופרסטארים הפחות אנתיפטים של עולם התוכנה, עומדת בפני העובדים של גוגל שורה אינסופית של הטבות.

להלן רשימה חלקית ביותר של המצאי בגוגלפלקס, בניין הפאר שבמאונטיין ויו, קליפורניה, המשמש כמשרדי החברה הראשיים: חדר כושר משוכלל, שתי בריכות שחיה, מספרה, לוקרים אישיים, מכונות כביסה ומייבשים, חדר מסאז'ים, משחקי וידאו, כדורגל שולחן, פנסתר, טיולי סקי אחת לשנה ומה לא. הכל - אם לא הבנתם - חינם.
 
 קולות רקע שנשמעים לאחרונה בגוגל מתארים תמונה ורודה קצת פחות. מספר עובדי יאהו, שערקו לגוגל, התפטרו לאחרונה וחזרו ליאהו עם הזנב בין הרגליים. דיווחים מסויימים טוענים לתחרות אינטנסיבית בין הצוותים הקטנים בגוגל; לפעמים מספר צוותים עובדים על אותו פרוייקט בדיוק במקביל, מה שיוצר אווירה תחרותית מדי. 
בתחום הקולינרי, עובדי גוגל נהנים מחדרי חטיפים מאובזרים בדגני בוקר, סוכריות ופירות טריים. הארוחות עצמן היוו נושא לבלוג שלם, שפירסם את התפריט היומי עד שנת 2003 (ויש גם סט תמונות בפליקר). בפורים האחרון, כך מספרים העובדים הישראלים, הסו-שף היהודי הביא אוזני המן לקינוח.

האם סביבת העבודה של גוגל היא אכן משאלת ליבו של כל הייטקיסט ותיק ומתחיל כאחד? קולות שנשמעים לאחרונה מתארים תמונה ורודה קצת פחות. מספר עובדי יאהו שערקו לגוגל התפטרו לאחרונה וחזרו לחברת האם עם הזנב בין הרגליים. על פי הדיווחים, העובדה שמספר צוותים עובדים על אותו פרוייקט במקביל יוצרת אווירה תחרותית מדי. מאמר שפורסם בבלוג של הסוציולוג אהרון שוורץ למשל, טוען כי גוגל דומה לכת דתית-מיסטית: היא מאכילה את העובדים שלה, מכבסת להם את הבגדים, מספרת אותם ועושה עבורם הכל על מנת שלא יצאו את בניין המשרדים - כלוב הזהב שלהם - ויחשבו בעצמם.

אבל בשורה התחתונה, המוניטין של גוגל כמקום העבודה המושלם פורח: גוגל העולמית מקבלת 150,000 קורות חיים בחודש, המקבילה לערימת ניירות בגובה 15.24 מטרים.

בסניף הישראלי התמונה שונה. גוגל ישראל לא מספקת למתכנתים המקומיים אפילו אלפית מהמותרות האלו. לא ברור האם המצב ישתנה, והחברה תעמוד בהבטחות להשוואת תנאים, או לפחות תציע רילוקיישן לאחד מהסניפים היוקרתיים שלה ברחבי העולם.

שיטת גיוס העובדים של גוגל בישראל היא חידה כשלעצמה. בסיבוב הקודם אירגנה החברה מסיבת עיתונאית חגיגית והרגיזה את העיתונאים, שגילו כי הוזמנו על מנת לחבר מודעת דרושים לגוגל. פרט להכרזה "אנו מגייסים", ענקית החיפוש סרבה למסור פרטים על פעילות החברה בישראל, על מיקומו החדש של מרכז הפיתוח התל אביבי, מספר העובדים הדרושים לה ועוד. הנוכחים דיווחו כי הדיאלוג נשמע כמו תדריך של השב"כ.

זאת ועוד, הסניף הישראלי של גוגל הואשם לא אחת בתרגום שירותים לעברית בקצב איטי למדי (רק לפני כחודש הושק שירות הפרסומות גוגל אדסנס בעברית), ושימש בעיקר כסניף מכירות.

גם ביום הגיוסים הנוכחי איש אינו טורח להתיר את המיסתורין, אבל הסטודנטים עודם מתאמצים לכרות אוזן לכל מילה. פרופ' מטיאס מצידו, מוכן להתחייב רק על דבר אחד: "אנחנו לא מגייסים כדי לתרגם שירותים לעברית, אלא כדי לפתח באופן כללי. עצם העובדה שבארץ יש שני מרכזי פיתוח ודאי ייתן יותר תשומת לב לפיתוח שירותים בעברית".
 
 

ברק בעיניים

מרגישים בני מזל (צילום: שליו בן ארי)
 מרגישים בני מזל (צילום: שליו בן ארי)   
מבקריה של גוגל טוענים כי החברה מחללת בשיטתיות את פרטיות הגולשים (כשהיא משתמשת במילות החיפוש שלהם ובמיילים כדי להתאים להם פרסומות), שהיא חברה אימפריאליסטית שמנסה להשתלט בהדרגה על כל היבט של הגלישה ו"קונה" את האינטרנט, שהיא נכנעה לתכתיבי המשטר הקומוניסטי בסין וסיפקה גירסה מצונזרת של מנוע החיפוש שלה.

פרופ' מטיאס, שרקד על שתי החתונות, לא רואה בעייתיות בקשר שבין גוגל לפקולטה. "הקשר רק מעודד מצויינות אקדמית ומביא להפרייה הדדית", אמר לנו. גם ראש החוג למדעי המחשב, פרופ' עמוס פיאט, לא רואה כל פסול בשיתוף פעולה של חברה מסחרית, ועוד אחת שנויה במחלוקת כגוגל, עם האקדמיה: "אני מעדיף לא לדבר על עניינים אתיים מסוג זה. מה שמעניין אותנו זה שגוגל השיקה שני מרכזי פיתוח בישראל, וזה מעיד על איכות הכוח המחקרי שאנו מייצרים כאן. אין השפעה על תוכנית הלימודים מצד גוגל, אבל יש הפריה הדדית".

פיאט אף מעודד את הסטודנטים שהתלבטו אם להגיש קורות חיים לגוגל: "אל תצפו שב-13 ליוני, כשאתם ועוד 800 איש יסיימו את הלימודים, תוכלו לפתוח את העיתון וישר למצוא עבודה. עכשיו זה הזמן ליצור קשר עם החברות ולעלות על דרך המלך".

פרופ' מטיאס הרצה על אתגרי התכנות שעומדים בפני החברה וסיפר את אגדת הולדתה של גוגל משאריות חלקי מחשב ומארזים עשויי לגו. הכיתה אמנם מלאה עד אפס מקום, אבל לא נרשמה התלהבות יתרה מחלום ההגירה לקליפורניה. "גוגל היא חברה נחמדה מאוד ומקום טוב לעבוד בו. תראי איזה יופי הם כותבים את האותיות הצבעוניות של הלוגו שלהם", מכריז בציניות ניר, סטודנט לתואר שני בהנדסת תוכנה, שהסביר את הימצאותו שם ב"היה לי חלון בין שיעורים, אז באתי".
 
 פרופ' פיאט, ראש החוג למדעי המחשב, אף מעודד את הסטודנטים שהתלבטו אם להגיש קורות חיים לגוגל: "אל תצפו שב-13 ליוני, כשאתם ועוד 800 איש יסיימו את הלימודים, תוכלו לפתוח את העיתון וישר למצוא עבודה. עכשיו זה הזמן ליצור קשר עם החברות ולעלות על דרך המלך". 
חברו לספסל הלימודים, ליאור, חושב אחרת: "גם מי שאומר לך שהוא לא רוצה - היה מת לעבוד בגוגל, יגיד מה שיגיד".

- למה דווקא גוגל היא הגביע הקדוש? אין מספיק חברות הייטק עם כיסים תפוחים שמציעות לך תנאים מפליגים במידה כזו שלא תרצה לצאת מהמשרד בסוף היום?

"כי בגוגל אתה עוסק בקדמת הטכנולוגיה, מטיסים אותך לשלושה שבועות הכנה בסיליקון ואלי, ב-20 אחוז מהזמן נותנים לך לעבוד על מה שאתה רוצה, יש תנאים מעולים וחבר'ה איכותיים. ידוע שבגוגל פחות בוסים ומנהלים וביורוקרטיה ויותר מהנדסים. תראי, עבדתי בסטארט-אפ קטן והיו שם אנשים עם ברק בעיניים, ואז עברתי לאינטל והברק נעלם. עבור מי שלא רוצה לעבוד קשה באיזה סטארט-אפ, גוגל היא איזשהו מקום שמשלב חברה גדולה עם אווירה כזו".

שליו בן-ארי, עורך דין שמנהל בלוג המוקדש לגוגל, הגיע אף הוא לארוע וניסה להסביר את הקסם של גוגל עליו. "בהתחלה כתבתי רק פוסט אחד על גוגל וקיבלתי הרבה תגובות. מסתבר שזה תחום שמעניין לא מעט אנשים. התג הכי פופולרי בבלוג שלי הוא 'עבודה בגוגל', ואני מקבל לא מעט מיילים עם בקשות לתמיכה בעניינים שקשורים לגוגל. הבוס שלי קרא טור שכתבתי על גוגל בגלובס ושאל בחשדנות, 'תגיד, אתה רוצה לעבוד בגוגל?'"
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by