ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כמו ,ICQ אבל עם מיקרופון 

כמו ,ICQ אבל עם מיקרופון

 
 
יוני  שדמי

AOL ומיקרוסופט מתכתשות על שוק ה"ההודעות המיידיות". ניצחון שווה מיליונים לטווח הקצר ומיליארדים לטווח הארוך.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
המפקדות. של מיקרוסופט מימין, של AOL משמאל
 המפקדות. של מיקרוסופט מימין, של AOL משמאל   
הג`יהאד בין שתי החברות, שעד אז שמרו על הפסקת אש מתוחה אך יציבה, החל בקיץ שעבר, כאשר מיקרוסופט פירסמה את "MSN messenger", מתחרה ישיר לAIM ו.ICQ אחד מהיתרונות העיקריים של התוכנה, שפותחה רק לאחר שAOL דחתה מיזם פיתוח IM משותף בינה ובין מיקרוסופט, היה תאימותו המלאה לAIM - אפשר היה להחליף הודעות ורשימות-חברים בין שתי התוכנות ללא כל טרחה מיותרת.

AOL זעמה. היא ראתה בMSN messenger תוכנת פריצה ממש, לא פחות. בצעד שעד עצם היום הזה היא לא הודתה בו בפירוש, נעשו שינויים מהירים בשרתי ,AIM והחלפת ההודעות בין התוכנות הפכה לבלתי אפשרית. בתגובה טענה מיקרוסופט שסטנדרטים טובים לצרכן (מה שנכון) ושהיא הוסיפה את האופציה לשלוח הודעות לAIM כשירות לציבור בלבד (בהיותה של מיקרוסופט ארגון פילנטרופי גרידא כבר קצת יותר קל לפקפק).

למיקרוסופט יש נקודה מאוד נכונה - בדיוק כמו שטלפונים שונים של יצרנים שונים מסוגלים לדבר ביניהם, כך, מן הראוי, תוכנות שונות מחברות שונות לא ידפקו את המשתמש בגלל סיבות עסקיות לא רלוונטיות מבחינתו. גם כך מדובר בצעד נדיר ביותר מצידה של מיקרוסופט: לוותר מראש במלחמת הסטנדרטים לטובת תקן אחיד ומקובל על כולם.
 
כלי המלחמה. MSN מסנג`ר מימין, איסיקיו משמאל
 כלי המלחמה. MSN מסנג`ר מימין, איסיקיו משמאל   
לא שמיקרוסופט וויתרה מטוב הלב שלה, או מעצלנות חלילה. מאז ומתמיד החברה החדשה בשוק מעדיפה ליצור סטנדרט אחיד ומקובל על כולם (משום שהוא "משטח" את שדה המשחק ומגמד את יתרונו של השליט הדומיננטי), בעוד החברה המובילה מעדיפה לתת למחלקה המשפטית שלה לריב עם כל השאר, בעוד הסטנדרט דה-פקטו הבלעדי שלה מוביל את השוק.

קחו לדוגמא את מערכת נטסקייפ-מיקרוסופט (שמזכירה מאוד, אגב, את המלחמה הנוכחית ביןAOL למיקרוסופט, וההשוואה הזו לא עושה טובות לAOL): כשלנטסקייפ היה יתרון ברור ומשמעותי בשוק הדפדפנים, היא העדיפה לאמץ באיטיות, אם בכלל, את הסטנדרטים של הIETF (מדפים דינמיים עד טבלאות מתקדמות), בעוד הגרסאות המוקדמות של המיקרוסופט אינטרנט אקספלורר היו הראשונות לקפוץ ולאמץ את אותם סטנדרטים ממש.

ברגע שהגלגל התהפך, ומיקרוסופט צעדה בגאון בראש שוק הדפדפנים, יחסיה של מיקרוסופט עם הIETF עברו קירור דרסטי, וסטנדרטים מיוחדים - המיועדים לאינטרנט אקספלורר בלבד - צצו חדשות לבקרים.

הרבה ביטים זרמו מאז בירדן, ובינתיים AOL רכשה את נטסקייפ (ופתחה עוד חזית במלחמה נגד מיקרוסופט, משום שנטסקייפ היא ממחזיקות "Red Hat", המפיצה הראשית של לינוקס, שמתחרה, כידוע, ב"חלונות" של מיקרוסופט).

כחלק מעסקת החבילה של נטסקייפ קיבלה AOL את "מוזילה", פרוייקט קוד הפתוח של החברה. חלק מאותו פרוייקט היה פיתוח תוכנת IM שיכולה לדבר בו זמנית עם ICQ, AIM, MSN ו.IRC לא עברו ימים אחדים, וכל הדפים הקשורים לפרוייקט תוכנת הIM הוסרו מהאתר, וכך הושמד האיום לתוכנת "צ`ט-על", שהייתה גוזלת מAIM את נתח השוק היקר שלה.
 
האם מהלכי-המנע של AOL יעזרו להבטיח את ניצחונה על הקונגלומרט מרדמונד? רק ימים יגידו. אבל אם ההיסטוריה באמת חוזרת, בהחלט יש להם סיבה לדאגה. או כפי שניסח זאת בחן אופייני דיוויד סמית`, אחד האנאליסטים הטכנולוגיים המובילים של גרטנר-גרופ: "להכות על החזה ולזעוק ``אנחנו נכנסים במיקרוסופט`` היא, לכל הפחות, דרך בטוחה להשיג את תשומת הלב שלהם. אבל כל מי שניסה אי פעם לעשות את זה, הושמד."

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by