ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הסיוט של ענקי הרשת - "הקול השלישי" 

הסיוט של ענקי הרשת - "הקול השלישי"

 
 
יוני שדמי

מה חושב אודי מנתניה על האתר של 'מיקרוסופט', ומהן התלונות של מישל מאוסטרליה כלפי האתר של סי.אן.אן - בקרוב בכל רחבי הרשת. התוכנה שמעוררת סערה וירטואלית

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרסומת לתוכנה השערורייתית
 פרסומת לתוכנה השערורייתית   
"הקול השלישי" או "Third Voice" בשמה המקורי, היא תוכנה קטנה אך ממזרית שאמורה, אם תצליח לתפוס תאוצה מספקת, להקפיץ את חופש הדיבור המקוון בכמה וכמה מדרגות.

התוכנה, שמתחברת כפלאג-אין לדפדפן (בינתיים רק לאינטרנט אקספלורר 4.0), מאפשרת למשתמשים להגיד מה שהם רוצים על כל אתר, על ידי השארת הודעות וביקורת במעין פאנל קבוע שנצמד לדפדפן. כל משתמש של התוכנה שיגלוש, למשל, ל"יאהו!", יראה את ההערות שמשתמשים לפניו העירו בנוגע לאתר, צמודות למסך כפתקיות צהובות קטנות.

כלי התקשורת הקיצוני הזה כבר מעורר התנגדות חריפה, ואתרי-על כמו `גיאוסיטיז` ו`אלטה-ויסטה` הודיעו שהם בודקים עד כמה העניין חוקי. "מבחינה חוקית אסור לשנות בשום דרך וצורה את יצירתו של מישהו אחר", אמרה טדי פסטרס, מנכ"לית של חברה קליפורנית לבניית אתרים, למגזין "ויירד".

פסטרס חברה בארגון בשם "אימרו לא לקול השלישי" שכבר הקים אגודת מתנגדים רשמית לתוכנה, משום שהיא "מהווה סכנה עצומה לאתרי אינטרנט באשר הם, מפרה זכויות יוצרים, חודרת לפרטיותם של מנהלי אתרים, ו`רוכבת` על התוצרת שמנהלי האתרים עמלו קשות בכדי לבנות", כהגדרתם.
 

קשה לעצור אותה

מומחה משפטי מאוניברסיטת הרווארד, לעומת זאת, טען ש"לא ברור אם התוכנה באמת עוברת על החוק - מדובר בקו משפטי מאוד אפרפר וחמקמק שלעיתים לא ברור מתי חוצים אותו".

חברת "הקול השלישי" עצמה, שטבעה לתוכנה את הסיסמה "זה חופש הדיבור.", טוענת שמדובר בפלאג-אין לגיטימי לגמרי, שירחיב את חופש הדיבור באינטרנט. "מדובר בכלי דמוקרטי מן המעלה הראשונה", הם טוענים בהודעה לעיתונות, "חופש הדיבור יינתן מעתה לכולם, לא רק למפרסמים ולבעלי אתרים באינטרנט".

"אנחנו לא חוששים מצעדים משפטיים", אמר דובר החברה, "משום שברור לנו שאין מקום חוקי לנקיטת צעדים כאלה." החברה מבטיחה לנקוט צעדים נגד משתמשים שיפגעו במערכת באופן קבוע, כמו למשל על ידי פרסום אתרים פרטיים או שליחת אינסוף הודעות. "אבל,", טוענים בחברה, "אנחנו מקווים שקהילת "הקול השלישי" תנטר ותכוון את עצמה, ובטווח הארוך ייתכן שכלל לא נצטרך להתערב בניהול הקהילה."

ההיסטוריה הקצרה של הרשת מלמדת שכל הניסיונות לעצור את חופש הדיבור באינטרנט (ובפרט את הצדדים היותר אפלים שלו) נכשלו כישלון חרוץ. קשה להאמין שאם ה-FBI וממשלות ברחבי העולם נכשלו קשות בניסיון לעצור דברים חמורים בהרבה מ"הקול השלישי", כמו פדופיליה מקוונת וחשיפת סודות צבאיים, הרי שלאגודת המתנגדים ולמחלקות המשפטיות של הפורטלים (אתרי-השער) הגדולים אין הרבה תקווה.

השאלה היחידה היא האם התוכנה תתפוס פופולריות מספיקה, וזו, כנראה, לא תהיה בעיה: למרות שהתוכנה מגיעה מבית תוכנה לא מוכר, ועל אף העובדה שהיא נמצאת רק בשלבי `בטה` (ניסוי) ראשוניים, היא כבר זכתה לכותרות ראשיות במגזינים ואתרים מכובדים כמו `ויירד` ו`זיי-די-נט`.
תוכנה נוספת מאותו סוג, gooey שמה, זכתה אף היא לתשומת לב ניכרת (כולל כתבה ב"ידיעות"), למרות שיצאה אחרי ThirdVoice. הייחוד של gooey הוא השימוש בחדרי שיחה בזמן אמיתי, שמחליף את פורמט הפורומים של ThirdVoice. התוצאה היא מעין "ערבי הווי" מקרטעים שנוצרים סביב הנושא של כל אתר ואתר, אבל, כמו תמיד בצ`ט, הם מתדרדרים מהר מאוד לבליל עכור ומוכר של סקס, הטחת האשמות, טעויות כתיב גסות ושוב פעם סקס.
 

איך זה נראה על המסך?

 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by