ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
1,2,3 להיגמל 

1,2,3 להיגמל

 
 
רויטרס

בסין יש 137 מיליון גולשים. על פי השלטונות, כ-2.3 מיליון מתוכם הם צעירים שמכורים לאינטרנט. איך נראה מרכז הגמילה שאליו שולחים אותם והאם זה עובד?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
שילוב בין סימפטיה למשמעת, זה המוטו של מרכז הגמילה מאינטרנט של סין. ה- IATC(ראשי תיבות של The Internet Addiction Treatment Center) שבסמוך לבייג'ינג, הוא מעין מחנה טירונים בסגנון צבאי, שמהווה את חוד החנית של הממשל הסיני במלחמתו בהתמכרות לאינטרנט, מחלה שנפוצה בקרב מיליוני בני נוער במדינה.

על מנת לטפל בילדיהם של הנובורישים הסינים, שמצבם הכלכלי מאפשר להם להתמכר למשחקים מקוונים, פורנוגרפיה, סייבר סקס וסתם גלישה באינטרנט, נוקט המרכז בשיטות המשלבות טיפול פסיכולוגי עם תרגילים צבאיים.

"הפכתי לאובססיבי לעניין באופן הדרגתי", העיד לי יאנלין, סטודנט באוניברסיטה שציוניו צנחו בצורה דרמטית מאז התמכר למשחקים מקוונים. לאחר ששהה מספר שבועות במתקן שבמחוז דאקסינג, העיד הנער בן ה-18 כי הוא "מזהה את הזיוף שבמשחקים באינטרנט".

הממשלה, שגם מממנת את פעילות המרכז, מודאגת מכמה מקרי עבריינות ומוות שקשורים לאינטרנט וזכו לפרסום רב. כעת היא נוקטת בצעדים שתכליתם לחסום את ההתמכרות, בעיקר באמצעות איסור על הקמת בתי קפה אינטרנט חדשים והטלת מגבלות על משחקי מחשב אלימים.
 

מה שלא הורג - מחשל

רחוב בשנחאי. שיעשו קצת ספורט (צילום: Marc van der Chijs, flickr.com)
 רחוב בשנחאי. שיעשו קצת ספורט (צילום: Marc van der Chijs, flickr.com)   
מרכז הגמילה, שמנוהל על ידי אלוף משנה, נמצא בסמכותו של בית החולים הצבאי של בייג'ינג. זוהי אחת מקומץ מרפאות לטיפול במכורים לאינטרנט הפועלות בסין. מרבית השוהים במקום הם בני נוער בגילאי 14-19.

סדר היום שלהם נוקשה ורחוק למדי ממנעמי הצ'טים הפלרטטנים אליהם התרגלו: הם משכימים ב-6:15, מתעמלים ואז צועדים במגרש מסדרים עשוי בטון כשלגופם מדי צבא מהוהים. חיילים בדרגת סמל נובחים לעברם פקודות בכל עת שהם מחמיצים פגישת ייעוץ. בטיפול עצמו מתבקשים הצעירים לבצע סימולציות של משחקי מלחמה עם רובי לייזר.

גישת המקל והגזר שנוקטים ב-IATC כדי לגמול את בני הנוער מההתמכרות לאינטרנט ייחודית לסין, אך לדברי אנשי הצוות במקום, חיונית למדינה, בה למעלה משני מיליון בני נוער מכורים לתענוגות הרשת.

"רבים מהמכורים כאן אינם ערים לרגשותיהם של אחרים. האימונים הצבאיים מאפשרים להם לחוש חלק מקבוצה", אמר זו לייטינג, פסיכולוג בבית החולים. "זה גם מסייע לגוף שלהם להתאושש ומחשל אותם מבחינה פיזית", ציין.
 

מהי התמכרות?

 
מאז נפתח, בשנת 2004, טיפל המרכז ב-1,500 מכורים. ראשיו מציגים שיעורי הצלחה גבוהים, של ריפוי 70% מהמטופלים. העלות גבוהה למדי, ועומדת על 10,000 יואן (כ-1,290 דולר) לחודש, סכום שווה ערך להכנסה שנתית פנויה ממוצעת במדינה הקומוניסטית.

עם זאת, המרכז מקפיד גם לקבל מטופלים בחינם, כאלו הבאים מקרב משפחות עניות, כך אומר המנהל, טאו ראן. "כל עוד יש גישה למחשבים – תהיה גם התמכרות. אין הבדל סוציו-אקונומי, מעמדי או גיאוגרפי בעניין הזה", אמר טאו.

על פי מחקר שערך המרכז הלאומי לילדים בסין, בסוף 2006 היו במדינה 137 מיליון גולשים, עליה של 23.4% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2005. כ-13 אחוזים (2.3 מיליון איש) מבין המשתמשים שמתחת לגיל 18, מכורים לאינטרנט.

במערב המצב שונה, וכמעט שאין הסכמה באשר למהות ההתמכרות לאינטרנט והאם היא בכלל קיימת. בדו"ח שפירסמה אוניברסיטת סטנפורד בשנה שעברה, נמצא אמנם כי אחד מתוך שמונה מבוגרים מתקשה להתנתק מהאינטרנט למשך מספר ימים. אולם הממצאים לא היו חד משמעיים בנוגע לשאלה האם שימוש מופרז יכול להיחשב כהתמכרות.

אך רשויות הבריאות בסין אינן חושבות פעמיים כאשר הן משוות את ההתמכרות לאינטרנט לאלכוהולויזם, צריכת סמים והימורים.

"ההשפעות זהות", אמר טאו. "חלק מהמכורים נושרים מבית הספר, אחרים שודדים, גונבים ומוכרים רכוש משפחתי כדי שיוכלו להמשיך ולשחק. אחרים מתאבדים כשהם מגיעים לנקודה בה חייהם נראים להם חסרי תכלית", טען.
 
 

אפילו הנשיא מודאג

נשיא סין. רוצה אינטרנט מתורבתת (צילום: רויטרס)
 נשיא סין. רוצה אינטרנט מתורבתת (צילום: רויטרס)   
ההשלכות החברתיות של ההתמכרות - כמו גם הצמיחה המואצת בשימוש באינטרנט - הפתיעו את הממשלה. "מקומץ גולשים בשנת 1997, בסין יש פתאום למעלה מ-130 מיליון משתמשי אינטרנט. אנשים יכולים להתחבר לאינטרנט כמעט מכל מקום, ולמערכת המשפטית כמעט ולא היה זמן להתמודד עם העניין", הסביר טאו.

הממשל הסיני מאשים את האינטרנט במרבית עבריינות הנוער במדינה, כמו בהתאבדויות ומקרי מוות שנגרמו כתוצאה מ'משחק יתר'. בשנת 2005, גזר בית משפט בשנחאי מאסר עולם על צעיר שדקר למוות את מתחרהו. הסיבה לרצח: הוא רצה את החרב הווירטואלית שלו – פרס שהרוויח במהלך המשחק.

הגידול במספר בני הנוער שהתמכרו לאינטרנט במדינה גרם לממשל הסיני לאסור על פתיחת בתי קפה אינטרנט בשנה הקרובה, שנחשבים בעיני השלטונות ככר פורה לפשעים.

נציגי הקונגרס העממי הלאומי, הישיבה השנתית של הפרלמנט הסיני, הציעו להשית עונשים פליליים חמורים על מפעילי קפה אינטרנט שיאפשרו לקטינים לגלוש. "אפילו הנשיא, הו ג'ינטאו, דיבר על פיתוח סביבת אינטרנט מדעית ומתורבתת", העיד טאו.
 

אשמת ההורים

אך לייטינג סבור שההתמכרות לאינטרנט בסין אינה תוצר של מערכת חוקים פגומה בלבד. "הגורם העיקרי להתמכרות היא ציפיותיהם הגבוהות מדי של ההורים מילדיהם", אמר. כאשר השכלה נראית בעיני רבים מההורים כאמצעי היחיד להתקדם בחברה תחרותית במיוחד, המונה 1.3 מיליארד איש, יש הבוחרים לנעול את ילדיהם בבית ולבקש מהמורים לתת להם שיעורי בית נוספים.

הלחץ עלול להיות כבד מדי על חלק מהילדים, מסביר לייטינג, בעיקר כשהם כושלים. "הם יכולים לברוח אל העולם הווירטואלי כדי להגיע בו להישגים, לקבל סיפוק וחשיבות עצמית או פשוט לחוש שייכות למקום כלשהו", אמר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by