ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מדריך: אימיול 2.0 

מדריך: אימיול 2.0

 
 
ניצן וידנפלד

מהורדות סופר מהירות ועד הוספת פקודות משלכם לתפריטים. קבלו את כל הסודות המעודכנים של תוכנת שיתוף הקבצים eMule

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הגיע הזמן לתת ל-eMule שלכם זריקת סטרואידים קלה, ואולי לגלות איזה פיצ'ר או שניים חבויים. אז הקישו הקשה כפולה על סמל החמור ובואו נתחיל.
 

גבוה זה טוב

 
בראש סדר העדיפויות של כל משתף קבצים נמצאת המהירות. רוב הסיכויים שהגעתם למדריך הזה לשם מטרה אחת: להגדיל את מהירות ההורדה שלכם בתוכנת שיתוף הקבצים החביבה עליכם. לכן הצעד הראשון יהיה לטפל בנושא הזה, אחרת לא תהיו רגועים מספיק בשביל להמשיך לדברים המעניינים באמת.

כל מי שהתעסק עם אימיול במשך יותר משבוע בוודאי כבר נתקל בביטוי High ID (מזהה גבוה). אנשים בעלי High ID הם כאלה שמאפשרים למשתפים אחרים ליצור קשר עם תוכנת האימיול שלהם ולבקש ממנה קבצים. לא קשה לנחש מה היה קורה אם כולנו היינו אנוכיים וסוגרים את האימיול שלנו, ולכן הרשת מתוכננת כך שמשתמשים בעלי High ID יכולים לבקש הורדות ישירות מכל משתף אחר, בזמן שכאלה עם Low ID (מזהה נמוך, כלומר כאלה שאינם מאפשרים חיבור) יכולים לדבר רק עם משתפי Low ID אחרים.

איך בודקים מה המצב שלכם? מסתכלים בחלקו הימני של חלון ה-Servers (שרתים), באיזור המוקדש לפרטי השרת שאליו אתם מחוברים. גם אם יש לכם כבר מזהה גבוה, רצוי שתקדישו קצת זמן לבדיקת ההגדרות אצלכם.
 
 
כדי לאפשר חיבור למחשב, אתם צריכים לפתוח כניסות, הקרויות פורטים, בחיבור האינטרנט שלכם. אם מותקנת אצלכם תוכנת פיירוול או שיש לכם נתב, תצטרכו לפתוח את הפורטים גם שם.

דבר ראשון יש להגדיר את הפורט שאותו רוצים לפתוח. התקשורת של אימיול עוברת באופן מסורתי בפורטים מספר 4662 ו-4711. זה לא רעיון טוב להשתמש בהם משום שהם מהווים מטרה קבועה להתקפות של האקרים ולהאטה מכוונת בידי ספקיות האינטרנט. מומלץ לבחור מספר מקורי משלכם. הכלל היחיד: גבוה מ-7000.

את המספר שבחרתם יש להזין בתפריט ה-Options (אפשרויות), בכרטיסיית Connections (חיבורים), תחת TCP ו-UDP. אם אתם משתמשים בפיירוול של חלונות, הקישו על הכפתור שמתחת להגדרות הפורט ואימיול כבר תדאג להגדרות בעצמה. כל פיירוול או נתב אחרים ידרשו שתגדירו את הפורט באופן ידני.
 
 

כשאת מודדת כמה אני נותן

 
עד עתה נתתם לאנשים גישה אל הקבצים שלכם, אבל מה שווה הפעולה הזאת אם אתם לא נותנים להם מספיק רוחב פס בכדי להוריד אותם? רשת אימיול מעודדת פיראטיות, אבל לא פראייריות ולכן מהירות ההורדה שלכם תלויה במהירות השליחה שלכם. במילים אחרות: אם אנשים יורידו מכם לאט, אתם תחכו הרבה לקבצים שאתם רוצים.

רישמו בשדות ה-Download (הורדה) וה-Upload (העלאה) את רוחב פס של השליחה והקבלה שלכם. זה לא הזמן לשקר: ערכים קטנים מדי יפגעו בההורדה שלכם, וערכים מנופחים "יחנקו" אותה, כפי שמיד תראו.

למרות מה שאמרנו, כדאי להגביל במעט את רוחב הפס שאתם מקצים לשליחת קבצים. הסיבה היא שתהליך ההורדה דומה מאוד להתכתבות: המחשב שלכם שולח הודעה שבה הוא מבקש חלקים של קובץ מהמחשב של משתף אחר, ולאחר שהוא מקבל חתיכת קובץ כלשהו, הוא שולח הודעת תודה שמודיעה שהמידע הגיע בשלום, ועל הדרך מבקשת עוד חתיכה מהקובץ. כל ההודעות הללו דורשות רוחב פס יוצא. לכן סמנו את השדה Upload limit (מגבלת העלאה) וקבעו אותו לכ-80% מרוחב הפס היוצא שלכם. ה-20% הנותרים ישמשו להודעות.

בתור ברירת מחדל וכדי לא להעיק על המחשב שלכם, אימיול מגבילה את כמות החיבורים שהיא מסוגלת לטפל בהם. כיום ההגבלה הזאת הופכת לפחות ופחות רלוונטית. רישמו את הערך 2500 בשדות Hard limit (מקורות לקובץ) ו-Max connections (מגבלות חיבור). סמנו גם את השדות Show overhead bandwidth (הצג רוחב פס נוסף) ו-Kad ואשרו - באלה נטפל עוד מעט.
 

חמור מוכשר

 
עד עתה נגענו בדבר החשוב ביותר - מהירות ההורדה. אנחנו עוד נחזור לנושא החשוב הזה, אבל לפני כן ננצל את העובדה שחלון האפשרויות פתוח בכדי להכיר כמה תכונות מעניינות שיש לאימיול להציע.

אבטחת XP משופרת: מי שמשתמש בפיירוול בפנימי של ה-XP ומפחד שהפורטים הפתוחים ימשכו פורצים, יכול לגרום לאימיול לפתוח את הפורטים רק כשצריך ולסגור אותם לאחר מכן. עברו לכרטיסיית ה-Extended (הרחבה) וסמנו את Open/close ports on XP firewall.

תמיכה בדיסקים איטיים: אם הדיסק שלכם איטי במיוחד, או שאתם משתמשים בזמן ההורדות בתוכנות ש"טוחנות" אותו (Winrar או תוכנות צריבה למשל), תוכלו לגרום לאימיול לגשת אליו פחות. הזיזו את הסמן של File buffer size לצד ימין עד שתתקבל התוצאה הרצויה. מעתה אימיול תאכסן יותר מידע בזיכרון לפני הכתיבה שלו לדיסק, ובכך תוריד ממנו עומס.
 
 
דיווחים לעבודה: רוצים לדעת מה קורה עם האימיול שלכם גם כשאתם במשרד? יש שתי אפשרויות לעשות זאת:

בכדי לקבל דיווחים שוטפים לדואר האלקטרוני, עברו לכרטיסיית Notifications (הודעות). סמנו את השדות Download finished (הורדה הסתיימה), Urgent-out of diskspace (דחוף: בעיית מקום פנוי בדיסק) ו-Enable Email notifications (הפעל הודעות במייל). הזינו את פרטי שרת הדואר האלקטרוני של ספקית האינטרנט שלכם ואת פרטי המייל שלכם. מעתה תקבלו התרעה על תקלות או הורדות שהסתיימו.

תוכלו גם להתחבר מהמחשב בעבודה לאימיול שבבית, ממש כאילו אתם עדיין יושבים אצלכם בחדר המחשב. עוד פרטים תמצאו במדריך הבא.
 
 
מבלבלים את אנשי האבטחה: אם אתם מהחצופים שמפעילים אימיול בעבודה, תוכלו בקלות להוריד את הסיכוי שיתפסו אתכם. לתעבורה של אימיול יש מבנה ידוע, שכל פיירוול משרדי מזהה בקלות. בכדי להתחמק ממנהל הרשתות שלכם, אימיול יכולה להסוות את המידע שהיא שולחת ומקבלת. עברו לכרטיסיית Security (אבטחה) וסמנו את Enable protocol obfuscation (הפעל הצפנת פרוטוקול).
 
יוצאים מהאימיול: רוצים להוסיף תפריט משלכם לאימיול? אתם יכולים לעשות זאת בקלות. עברו לכרטיסיית General (כללי) ולחצו על Edit web services (ערוך שירותי רשת). בחלון שיפתח לפניכם תוכלו להזין שורות משלכם לתפריט הכפתור הימני של מסך ההורדות. כל שורה שתוסיפו היא פקודה אחת, שאימיול תזין לשורת הכתובת בדפדפן שלכם.
 
 
 
החלק הראשון בכל שורה הוא שם הפקודה. לאחריו יש להוסיף את הסימן פסיק (,) ואז את הנתונים שיוזנו לדפדפן. אם אתם רוצים שאימיול תספק מידע נוסף, כמו שם הקובץ שעליו לחצתם או גודלו, תוכלו לעשות זאת באמצעות המשתנים שמפורטים בראש העמוד (לדוגמה: #cleanname יתן לכם את שם הקובץ). בדוגמה שלפניכם הוספנו פקודה לחיפוש שם הקובץ ברשת יוזנט. בכדי לבצע את החיפוש עצמו, עברו לחלון ההורדות, הקישו עם כפתור העכבר הימני על אחת מהן, ביחרו Web services (שירותי רשת) ואז UseNet search.
 
 
MiniMule: מינימיול הוא חלון קטן של אימיול, שנותן לכם את המידע המעניין והחשוב ביותר על ההורדות שלכם. עדיין בכרטיסיית ה-General (כללי), סמנו את Enable MiniMule (אפשר מינימיול). מעתה, בכל פעם שתקליקו פעם אחת בעזרת העכבר על סמל האימיול במגשית המשימות, יופיע המינימיול ויתן לכם עדכון מהיר על ההורדות. כפי שאתם רואים, ההורדות שלנו לא במצב טוב.
 
 
מסך הורדות על סטרואידים: עברו לכרטיסיית ה-Display (תצוגה) וסמנו את השדה Show additional toolbar on Transfer window (הצג סרגל נוסף בחלון ההעברות). עברו לחלון ההורדות שלכם: בראשו הופיעו שישה אייקונים חדשים שיאפשרו לכם לקבל יותר מידע על כל ההורדות (וההעלאות) שלכם.
 
 
התחלה מהירה של הורדות: עברו לכרטיסיית Files (קבצים) וסמנו את השדה Watch clipboard for ED2K file links (עקוב אחר קישורים ל-ED2K). מעתה, בכל פעם שתעתיקו קישור של אימיול - התוכנה תתחיל בהורדה. אל תשכחו לאשר את השינויים.
 
 
חיפוש נכון: אחד היתרונות הנוספים בפתיחת הפורטים הוא אפשרות החיבור לרשת קאדמליה. מדובר ברשת מבוזרת (ללא שרת מרכזי), שמפיצה מידע על הורדות אימיול, בדומה ל-DHT של רשת ביטורנט. מעתה, בכל פעם שאתם מבצעים חיפוש, אל תשכחו לבדוק גם את רשת קאדמליה.
 

בחזרה למהירות

 
ההגדרות שביצענו בתחילה הן כלליות. הן לא מותאמות באופן מלא למחשב, לנתב ולרשת הספציפיים שלכם. לאחר כשבוע של שימוש (מעין תקופת הרצה), מומלץ לבצע התאמות אחרונות בכדי לקבל את הביצועים הטובים ביותר:

בתחתית חלון ה-Transfer (העברות) תמצאו את המהירות שבה אתם מקבלים ושולחים מידע. המספר שבסוגריים הוא כמות המידע הנוסף (שמשמש להודעות התודה ובקשות הקבצים). אם מהירות השליחה שלכם בתוספת המידע הנוסף עוברת את רוחב הפס בשליחה של חיבור האינטרנט שלכם, נראה שאתם עדיין חונקים את ההורדה שלכם.
 
 
חיבור אינטרנט ממוצע תומך ברוחב פס לשליחה של 10KB. אם מהירות השליחה שלכם היא 8KB והמידע הנוסף תופס עוד 3.4KB, הרי שעדיין חסר לכם רוחב פס. תוכלו לפתור את הבעיה בשתי דרכים: הראשונה והמומלצת היא הורדת כמות החיבורים המקסימלית (Max connections) בקפיצות של 100. לחילופין, תוכלו להגביל עוד יותר את רוחב הפס לשליחה (ל-6KB לדוגמה), במחיר של מהירות הורדה.

מספר גבוה מדי של חיבורים עלול גם לגרום לעומס על הנתב או המודם שלכם. אם כשהאימיול פועלת אתם סובלים מניתוקים, מומלץ להגביל את מספר החיבורים. אם הבעיה נפתרה, יתכן שתוכלו להגדיל את רוחב הפס לשליחה, משום שכמות המידע הנוסף הנשלח קטנה עם כמות החיבורים.

מתי כדאי להגדיל את מספר החיבורים? במקרה והכמות שלהם לא מספיקה לכם. היכנסו לתפריט ה-Statistics (סטטיסטיקה), לכרטיסיית ה-Connections (חיבורים). תחת Session, בידקו את Peak connections (כמות חיבורים מקסימלית) ואת Max connection limit reached (גבול מקסימום חיבורים נפרץ). אם מספר החיבורים המקסימלי שווה או עובר את הערך שהגדרתם, ובנוסף הגעתם לגבול החיבורים מספר רב של פעמים - הגדילו את מקסימום החיבורים בקפיצות של 100, עד שהבעיה תיפתר.
 
 
הגדרות דינמיות: הגירסאות החדשות של אימיול מסוגלות להתאים את עצמן לאופי הגלישה ולדרישות שלכם באופן אוטומטי. אם החלטתם למשל לשחק במשחק רשת, אימיול תפנה לכם רוחב פס למטרה הזאת. כשתגמרו לשחק, היא תחזור לחרוך לכם את חיבור האינטרנט. התהליך מתבצע על ידי בדיקה של איכות החיבור אל מול שרתי אינטרנט גדולים.

מכיוון שמדובר בפיצ'ר חדש יחסית, לא ניתן לדעת האם הוא באמת עונה על ציפיות המשתמשים. מומלץ בכל אופן להתנסות, במיוחד לגיימרים שביניכם. עברו לכרטיסיית ה-Extended (מורחב), סמנו את השדה Find upload limit automatically ואשרו. במידה ואתם לא מרוצים, הסירו את הסימון.

להורדת אימיול
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by