ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לגלוש בעזרת התחושות 
 
 הדור הקודם- מכשיר לקריאת כתב ברייל למחשב (אילוסטרציה)   
 
מערכת חיים ברשת

טכנולוגיה חדשה תאפשר לעיוורים לחוש לראשונה גם תמונות וגרפיקה שמוצגים באתרי אינטרנט, והכל בהשראה של צעצוע

 
 
 
 
 
 
 
 
 
עיוורים יכולים כבר היום לגלוש ברשת האינטרנט באמצעות תוכנות שונות המתרגמות את הטקסט לדיבור ממוחשב או לכתב ברייל. אולם, טכנולוגיה חדשה תאפשר להם לראשונה גם ל"הרגיש" את התמונות והגרפיקה שמוצגת על המסך.

המכון הלאומי לתקנים ולטכנולוגיה בארה"ב (NIST) חשף לאחרונה תצוגת מישוש מיוחדת שתאפשר לעיוורים "לראות" תמונות דו-מימדיות בעזרת חוש המישוש. "כתב ברייל מאפשר לך גישה לטקסט, והטכנולוגיה הזו תאפשר לעיוורים גם גישה לצורות המוצגות באתרים", אמר קורטיס צ'ונג, מנהל הטכנולוגיה בהתאחדות הלאומית של העיוורים בארה"ב, לאתר Wired.

המכון לתקנים והתאחדות העיוורים עומדים לערוך ניסוי רחב היקף של המכשיר, על מנת לקבל משוב ישיר מקהל היעד. זאת, לשם שיפור אב הטיפוס לקראת הפיכתו למוצר מסחרי.

המכשיר עובד באותה השיטה כמו כתב ברייל, על ידי שימוש במאות סיכות, אולם על משטח רחב בהרבה. הסיכות יכולות לעלות ולרדת במקומן, לשם יצירת דפוס כלשהו על ידי אותות חשמליים מהמחשב. ההשראה להמצאה באה מצעצוע המאפשר לקבע צורה כלשהי, לדוגמא כף יד, באופן זמני במצע של סיכות או מסמרים.

"דיברנו בעבר על גישה לתווים, מילים ומשפטים, וכן למידע גרפי, באמצעות טקסט הצמוד אליו. עם זאת, לעולם לא הייתה לנו גישה לאובייקט הגרפי עצמו", אמר צ'ונג, והוסיף כי הוא מקווה שהמכשיר יוכל לחשוף ילדים עיוורים לצורות ולגרפיקה, על מנת שיוכלו להבין טוב יותר נושאים כמו גיאוגרפיה. סטודנטים עיוורים יוכלו להשתמש במכשיר כדי לחוש בתרשימים מתמטיים, במפות או בתמונות מדעיות.

בעבר הצגת תמונות עבור עיוורים הייתה יקרה במיוחד, בשל הקושי בהפקתן והעלות הכרוכה בכך. המשטח, שמאפשר שימוש חוזר להצגת תמונות, מוריד את העלויות באופן ניכר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by