ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סרטן סלולרי 
 
 מעבדות חיים ברשת בתצלום סנסציוני (אם כי מפוברק)   
 
מערכת חיים ברשת

למרות שפע ההרגעות כי אין כל סכנה בטלפונים סלולרים, צץ לו מחקר חדש שמעז לומר כי הקרינה הנפלטת ממכשירים אלו מגבירה התפתחות תאים סרטניים, מי היה מאמין?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הקרינה ממכשירי טלפון סלולרים עלולה להגביר את גדילת התאים הסרטניים, כך טוען מדען איטלקי. בבדיקות מעבדה שהשתמשו בתאי לוקמיה נמצא כי גנים, שגרמו לתאים לשכפל את עצמם מהר יותר, הובאו לידי פעולה לאחר שנחשפו לקרינה למשך יותר מ-48 שעות. כך מדווח אתר ה-BBC.

לא ברור עדיין אם ניסוי מעבדה מבודד זה אכן ישים לגבי העולם האמיתי, שכן לא נמצא עדיין כל קישור מהימן בין משתמשי טלפונים ניידים לבין הופעת מקרי סרטן בשיעור גבוה יותר מהרגיל.

הניסויים, עליהם דווח במגזין המדע "ניו-סיינטיסט", נערכו במועצת המחקר הלאומית בבולוניה, איטליה. תאי לוקמיה נחשפו לקרינת גלי רדיו בתדירות 900 מגה-הרץ, שהוא הסטנדרט הקיים והמשמש רבות מרשתות ה-GSM.


גנים אובדניים

הכוח בו נעשה שימוש היה בהספק של מיליוואט אחד, למרות שקשה לקבוע איזה מתח נספג ברקמות של אנשים המשתמשים בטלפונים. לאחר 24 שעות של חשיפה רצופה, תאי הלוקמיה הגיבו בהפעלתם של "גנים בעלי נטיות אובדניות" - 20 אחוזים יותר מהתאים מתו בהשוואה לקבוצת הבקרה של תאים שלא נחשפו לשום קרינה.

אולם יום לאחר מכן, היה מדובר בסיפור שונה לחלוטין. בניגוד לתוצאות הקודמות, שלושה גנים שעוררו את התא הסרטני לשכפל עצמו במהירות, הופעלו, ביחס גדול בהרבה לעומת התאים השורדים. (אלו שלא התאבדו ביום הקודם). כתוצאה מכך, הפך הסרטן לאלים הרבה יותר.

פרופסור פיורנצה מרינלה אמר לניו-סיינטיסט: "אנו לא יודעים מה יהיו ההשפעות בתאים אנושיים בריאים, אך בתאי לוקמיה התגובה היא תמיד אותה תגובה". לעומת זאת, מחקרים אחרים (חלקם במימון ישיר של חברות סלולריות), בנושא השפעת הקרינה הנפלטת מטלפונים סלולריים, העלו השערה כי אין לקרינה זו כל קשר לתמותת תאים.


מעקב צמוד

דוקטור זינון סינקייויץ', ביולוג קרינה במועצת ההגנה הלאומית לנושא קרינה בבריטניה (NRPB) מסר לאתר החדשות של ה-BBC, כי עדיין אין כל ראיה מוצקת המוכיחה כי טלפונים סלולריים גורמים לנזק בבני-אדם אמיתיים, ולא רק בתאים אנושיים במבחנות הניסוי.

סינקייויץ' אמר כי "השורה התחתונה היא כי אין כל מכניזם מוכר שבו הקרינה ממכשירים סלולריים יכולה להגביר את סיכון התפתחות הסרטן".

הוא הוסיף כי לא ניתן לשלול סיכון שכזה, וזו הסיבה שבגללה דו"ח של וועדה שחקרה את נושא בטיחות הטלפונים הניידים המליצה על "נקיטת גישה זהירה", במיוחד בקרב ילדים. להורים ניתנה ההמלצה להגביל את ילדיהם בשימוש בטלפון למינימום האפשרי.

ה-NRPB עוסק עתה בהערכה של כל המחקרים החדשים שנערכו בסוגיית ההשפעות הבריאותיות של טלפונים סלולריים ואמור למסור דו"ח על הנושא בשנה הבאה. דר' סינקייויץ' אמר כי "אם יגיע לידינו מידע אודות המחקר הנ"ל, אנו נבדוק אותו בקפדנות".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by