ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
במה חדשה אינה עונה 

במה חדשה אינה עונה

 
 
עמיחי שלו

המיזם הנאיבי של בועז רימר חטף מכה שלא בטוח שיתאושש ממנה. האם המגירה הקולקטיבית תצליח לשרוד את הפריצה? עמיחי שלו לא בטוח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
"במה חדשה", אחד מאתרי התוכן המוכרים והוותיקים בישראל, עשוי להיסגר בקרוב. באופן רשמי הוא עדיין פעיל, אולם למעשה, הוא אינו זמין מזה מספר ימים. הסיבה היא תוקפים שחדרו לשרתיו ומחקו את כל בסיס הנתונים שלו. כל היצירות מן החצי השנה האחרונה נמצאות בוודאי בתהום הנשייה המקוון, אבל סביר להניח שכותבים שומרים יצירות גם במחשב האישי.

בכל מקרה, אם דאוס לא יגיח מהשמיים או גורם מסחרי ירכוש את הדומיין ויפעיל אותו מחדש, אפילו בצורה מצומצמת, דומה כי האתר לא יקום מהריסותיו. למעשה, סופו של במה חדשה מסמל במידה מסוימת סופה של תקופה רומנטית אידילית באינטרנט הישראלי, תקופה שזוהתה עם עידן הווב 1.0 הפרה היסטורי.
 
בועז רימר. פתאום קם אדם (צילום: העמוד של רימר בבמה חדשה)
 בועז רימר. פתאום קם אדם (צילום: העמוד של רימר בבמה חדשה)   
בוקר אחד קם אדם (בועז רימר) עם רעיון, והוא כלל אינו יזם, אלא אדם עם רעיון, והוא לא כותב תכנית עסקית, לובש חליפה ומחפש בסבך ההון סיכון כל מיני משקיעים חצופים וזריזי לשון - הוא לוקח את הכל על עצמו, כאדם שבא להפריח את הספר, לבנות לו חלקה במערב הפרוע. הוא מקים פלטפורמה מגושמת, אך חזקה, לפחות במונחים של אז, ולאט מצטברים עליה טקסטים. כמויות אדירות, מגובבות, של גרפומניה טהורה, בתולית, פה ושם עם מכות ברק קטנטנות, פה ושם שממות מלל אפורות. אחר כך באים האירועים הפיזיים עצמם.

מהר מאוד הוא מושך אליו עשרות אלפי גולשים (אז עוד לא קראו לזה טראפיק), ומהווה קהילה חיה, תוססת, מלאת אגו, קונפליקטים ויצרים. הממסד הספרותי, כמצופה, הגיב בספקנות, זלזול וריחוק. אף אחד לא נבר בערימת השחת המקוונת כדי להידקר באיזה מחט, למרות שהיו שם כמה. אפילו קליברים כמו יורם קניוק ואתגר קרת בחרו לעשות שם ניסויי כלים ספרותיים.
 

ככה זה כשאין משקיעים

 
השנים עוברות, עידן הווב 2.0 ותוכן הגולשים מתפרץ להווייה הקיומית, אבל במה חדשה נותר בשלו, וכאן אולי הכישלון שלו. במה חדשה לא ידע למנף את התקופה ולהפוך את עצמו למגדלור.

הוא הביט בשקט וראה איך זבי חוטם מקימים בלוגים תחת כל אבן, מעלים בו את חמתם, את יצירותיהם, את כל מה שעובר להם בראש, והרבה פעמים בעיקר את מה שלא עובר להם בראש, אלא עושה צלילים כאלה, של מחשבות, כמו קפצונים מתפוצצים, לכן החשיבות ועמה הבאזז המיתי קצת דעכו. בלוג ברשימות נחשב יותר.

בנוסף, רימר לא ידע (או לא רצה) גם לעבור לעידן הווב 2.0 בכל הקשור לטכנולוגיה. האתר נותר מגושם כפי שהיה בהתחלה. ככה זה כשאין לך כסף ממשקיעים.

אפשר להתווכח על כך שבמה חדשה לא יכול היה לעשות דבר מעצם הגדרתו, לכן איבד מעט את הרלוונטיות שלו. השפע היה גדול, הסינונים היו קטנים. ייתכן שאם היה מצטרף לאבולוציה המקוונת היה מאבד את קסמו, את חיוניותו, את זהותו. היה הופך לעוד בלוג קהילתי רחב יריעה, אבל אולי זה זה מה שהיה צריך לעשות כדי להשיב מלחמה או במונחים שלו, להיות מגדלור אמיתי. נורא קשה לעבור מטמורפוזה ולשמור על הגלעין, על מה שהופך אותך לעצמך. גם אצל אנשים, בעיקר אצל אתרי אינטרנט.
 
 

זו תהיה במה אחרת

נכון לעכשיו האתר סגור, וסגירתו היא סוג של מסמר אחרון בארון המתים של הקהילתיות האותנטית, זו שלא מתהדרת בכל מיני נוצות טרנדיות לא לה. כי אי אפשר להתעלם מכך, שעם כל המגושמות, השפע והמלל, היה בבמה חדשה - לפחות בתקופה הראשונית שלה, לפני התעצמות הבלוגוספירה - סוג של קסם, צורה של פיתוי, שבבסיסה עמד רעיון שהיה כה פשוט, אך יחד עם זאת כה גאוני, עד כי הוא גרם לעשרות אלפי גולשים להציץ לתוך המגירות ולשלוף משם את כל מכתמיהם וניסיונותיהם, ובכל זאת, כמה נפלא, להישאר אנונימיים.

בועז רימר, מי שהקים את האתר, רוצה למכור את הדומיין. שמישהו אחר יישא זאת על גבו. אם הוא אכן ימכור, העיסקה תכלול לא רק דומיין, אלא גם מסורת, חזון ורעיון. לא ברור אם הקהילה עצמה תנהר אחרי הרוכש העתידי. ייתכן שכבר ברגעים אלה מתכנסים האתרים הגדולים ודנים ביתרונות ובחסרונות של רכישה כזו, במאסה של גולשים, במספרים קרים, בנתונים.

מצד שני, הם לא צריכים את זה, יש להם את הטראפיק, יש להם את הכלים, יש להם את האפשרויות וגם את המותגיות שלהם עצמם. האמת, יש להם גם קהילות תוססות וחיות, מי יותר ומי פחות.

סביר להניח שאם בכלל יהיה רוכש הוא יראה רק מודל עיסקי מול אישוניו. הוא יספק לגולשים פלטפורמה ראויה להעלות את קבציהם, ישתול שם גוגל אדסנס בשלב ראשון, אחר כך יגיחו הבאנרים, יקפצו כמו צפרדעים נוירוטיות, ואנשים יגיבו ליצירות, אבל זו כבר לא תהיה הבמה החדשה, זו תהיה במה נעימה, מעוצבת וקהילתית - אבל זו תהיה במה אחרת.
___________________________________________________
גילוי נאות: הכותב ובועז רימר ניגנו באותה להקת רוק במשך תקופה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by