ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
קינפוגים שתומר אוהב במיוחד 

קינפוגים שתומר אוהב במיוחד

 
 
תומר ליכטש

תומר ליכטש חושף את כל הסודות הקטנים שעוזרים לו להמשיך ולהתמודד עם המחשב שלו: רקע כחול בוורד, כבלים עם יושרה, ומעל הכל, טיפים להתנתקות מיידית (וכן, זה קשור לאי שפיות רגעית). לוֹל

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בכל פעם שאני רוכש מחשב חדש יש סידרה של קונפיגורציות - עדכונים, התקנות, סידורים קטנים - שאני חייב לעשות. אחרת זה אי אפשר. חלקן עשויות להיראות טיפשיות, וברוב המקרים יש סיכוי לא רע שהן טיפשיות. כך או כך, ניגש לאירוע הגדול של הטור השבוע - ונציג את מרכזי הכובד של סביבת העבודה הממוחשבת שלי. מדובר בהצעות לא קונקרטיות לעבודה מול מחשב, אך יחד עם זאת - יש לייחס להן חשיבות חסרת פשרות.

היושרה של הכבל

על המאחורה של המחשב - הג'ונגל של הטכנולוגיה הביתית - דובר די מעט, ובכל זאת - אפשר לעבוד שם שבועות: לוודא שהכבלים מסודרים זה לצד זה, שלא יסתבכו אחד באחיו; שכשיום אחד ארצה לנתק את המקלדת אוכל לעשות זאת בעיניים עצומות. שכאשר ארצה להחליף את ה-USB של המצלמה בזה של הדיסקונקי - האירוע לא ייארך יותר משניה.
 
המאחורה של המחשב. מדובר ביושרה (צילום: תומר ליכטש)
 המאחורה של המחשב. מדובר ביושרה (צילום: תומר ליכטש)   
לי יש שיטות. מהצוֹפים. אני מושך את הכבלים לאורך החדר, לאורך הפאנלים, מוודא שחדר המחשב או סביבת המחשב, או הכיוון הכללי של המחשב יהיה מתוקתק. קצת כמו לשחק תפקיד של איש סיסטם בבית של עצמי. וזו באמת התחושה: עובד לא עובד - שום דבר לא מעניין למעט מצב אוטופי שבו הכבלים ישרים, מתוחים ומסודרים.

אולי יותר מהיישור של הכבלים, מדובר ביושרה שלהם. אולי ביושרה של המחשב כולו. בכל אופן, מדובר בעניין סיזיפי לחלוטין. הכבלים מתערבבים כל הזמן. לא ברור איך. הרי אני לא מזיז את המחשב מילימטר. ובכל זאת הם מסתבכים. נכון להרגע, המצב הוא כמו בתמונה כאן למעלה.
 

הנייר הלבן וחיסול הפיתוי להשמדת הסגנון האישי

 
שלושה דברים חייבים לקרות לפני שאני כותב פסיק בוורד: המסך חייב להיות כחול, בדיקת האיות חייבת למות, וכך גם קליפי.

לפני כך וכך שנים הסתבר לי שב-Tools > Options > General בוורד, ישנה אפשרות להפוך את צבע הרקע של וורד לכחול, ואת הטקסט ללבן. בכך, הופך וורד לסימולטור של "עותק שמש", עותק הנהוג בבתי דפוס כהגהה אחרונה. עותק שמש נדפס על נייר כחול בטקסט לבן. מעין נגטיב של הספר עצמו. כך קל יותר לראות טעויות של דיו - שפריצים קטנים פה ושם - שהתפלקו במהלך סידור גליונות הדפוס. בוורד הרי אין דיו, ובכל זאת, הכחול מקל על העיניים, הופך את הטקסט לנוכח יותר, לבולט יותר, ואת הרקע לסתמי. ויש גם סיבה ספרותית: הרבה משוררים בכיינים כתבו על "הנייר הלבן! הו הנייר הלבן!" ועל כמה קשה למלא אותו. א) אם קשה לך למלא ניירות לבנים, אל תהיה משורר. ב) אם יש לך קצת שכל, צבע את הנייר!
 
 
מוות לקליפי ויפה שעה אחת קודם (צילומסך)
 מוות לקליפי ויפה שעה אחת קודם (צילומסך)   
בנוגע לבדיקת האיות: בואו נבהיר את זה כבר עכשיו: וורד לא יודע עברית. יודעים מה, גם מי שעושה את וורד לא יודע עברית. כל ה"הצעות לתיקון" הללו שוורד מקפיץ לנו במהלך הכתיבה, כל מיני סימונים בצבעים אדום, ירוק וכו' וכו' - אלה אינן עצות לשיפור הטקסט, אלא פיתויים להשמדת סגנון אישי. מעין "יצר" של המחשב, אם תרצו. אנו יודעים, כן - איזהו הגיבור? הכובש את יצרו. אבל כיבוש לא מספיק כאן. לא. כאן צריך חיסול. לצערי, כל מה שאפשר לעשות הוא להסיר את הסימון מהתיבה של בדיקת האיות. לו הייתי מתכנת, הייתי משמיד גם את תיבת הסימון כולה.

ובעניין אחרון: מוות לקליפי. כותרת הגג של העניין די מסבירה את הכל.
 

עד כמה שזה לא נשמע קשה: יותר טוב מ-NotePad

בלי שמץ צחוק: מאז שגיליתי את EditPad (תודה, ערן) הדבר הראשון שאני דואג לו בגיבויים לקראת מעבר למחשב/דיסק חדש זה עותק של EditPad Classic. כמו NotePad, רק עלאכיפאק. עם טאבים, עוד לפני שבקרן מוזילה שמעו על הכפתור Tab. באמת יופי של עורך טקסט. קצת בעיות בעברית. אבל עם זה אנחנו חיים כבר אלפיים שנה.

פינוקים

יש כמה ענייני תוכנה שאפשר להתייחס אליהם כאל פינוק. אם מתייחסים אליהם בכלל. למשל העובדה שאני חייב - אבל ממש חייב - שיהיה לי איזשהו כלי להפוך קבצי וורד ל-PDF על המחשב. אחרת לא זזים. האמת היא שאני לא מייצר כל כך הרבה PDFים. אבל בלי איזה עותק ב-Trial של CutePDF, לא תוציאו ממני קליק.

כך גם עניין הפיירפוקס - [הכניסו אוונגליזם כאן] - וקובץ המועדפים שלי, שאני שומר עליו כמו על העיניים שלי, מגבה אותו ל-10 חשבונות Gmail - העיקר שיהיה נגיש מכל מקום. על הרחבות לפיירפוקס אני מוכן להתפשר, אבל לרוב, כשאני נתקל בהעדרה של איזו הרחבה, אני נוטה לרטון.

על נגני מדיה אין הרבה מה לומר, חוץ מזה שאני אוסף אותם. כרגע אני משתמש במקביל ב-Winamp, מדיה פלייר, VLC, QuickTime, DivX, BSPlayer, RealPlayer וכמובן, iTunes. וזה בלי לספור את הפלאש בדפדפן, שברחמיו העניק לנו וידאו בסטרימינג.
 

קונפיגורציות אנושיות

"זה אחלה, וזה גדול"
(ג'ירפות)

המכתב שפירסם השבוע אהוד קינן הוא אחלה, אבל הוא לא גדול. מדובר במכתב מאוד רשמי, רשמי מדי, רשמי עד בלי די, שנועד לנתק אתכם - לבקשתכם - לאלתר, בלי רעש מיותר, בלי שימורי לקוחות, מספקיות האינטרנט שכל כך אוהבות לצרף אותנו, וכל כך לא אוהבות לוותר עלינו. וזה אחלה מכתב. כי נראה לי שהוא יעבוד. אם מישהו היה משתין עלינו מראש, כלומר. אבל אף אחד לא משתין עלינו מראש, ולכן המכתב הזה אחלה, ולא גדול. מה שגדול הוא להשתין עליהם מראש, ואת זה עושים לא באמצעות מכתב, אלא באמצעות כוחות שווים.

כשאני אומר כוחות שווים אני מתכוון לזה: הרי להם, לשימורי הלקוחות ומנגנוני זוועה אחרים, יש תסריטי שיחה. ובכן: אני ממציא תסריטי שיחה משלי. אני תמיד סוחב אותם לכיוון האבסורד, כי עם זה אין להם מה לעשות. הם, אגב, תמיד מנסים למשוך לכיוון הרציונל.

למה? ככה. אתה מתנתק משום ש. אבל לא, לא, לא. פה הם בדיוק נופלים לבור. הם מנסים לשמור על קור רוח הגיוני, בשעה שקור רוח הגיוני הוא בדיוק החומר שעליו יכול להתלבש האבסורד, ולרסק אותו לחתיכות. זו סוג של קונפיגורציה אנושית שאני מתייחס אליו כאל משחק. קצת אכזרי, קצת מיותר, ובכל זאת, יש מה לספר בסוף. כי לא כל יום יוצא לכם לשחק למישהו במוח.
 

תסריט שיחה 1

- שלום. אני רוצה להתנתק.
- בבקשה אדוני. לפני הניתוק רק אשאל אותך מה הסיבה.
- הסיבה היא שאני רוצה.
- מאיזו סיבה?
- הרגע אמרתי.
- כן, אבל מדוע אתה רוצה.
- משום שאני רוצה.
- אבל למה?
- משום שאני רוצה.

תסריט שיחה 2
- שלום. אני רוצה להתנתק.
- בבקשה אדוני. לפני הניתוק רק אשאל אותך מה הסיבה.
- שכחתי איך להשתמש במחשב. אני לא צריך יותר אינטרנט.
- מה זאת אומרת?
- כן, קיבלתי מכה בראש. גם הטלפון קצת מוזר לי. אבל מישהו חייג בשבילי.

תסריט שיחה 3
- שלום. אני רוצה להתנתק.
- בבקשה אדוני. לפני הניתוק רק אשאל אותך מה הסיבה.
- העפעפיים נדבקו לי. אני לא יכול לראות כלום.
- סליחה?
- אני לא יכול לראות כלום, וכך זה ימשך לנצח. הרופא אומר.

או:
- שלום. אני רוצה להתנתק.
- בבקשה אדוני. לפני הניתוק רק אשאל אותך מה הסיבה.
- יש לי שעורה.
- מה הקשר?
- אני גם לחלוטין משוגע.

מכאן והלאה: סגנון חופשי. בהצלחה.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by