ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
למה אתם מתפלאים? 

למה אתם מתפלאים?

 
 
נעה אשכנזי

כל שבוע נרצחת אשה, וכל שבוע כולנו מזדעזעים מחדש. אבל האם זה באמת מפליא, שכשהחיים של חצי מהאוכלוסייה שווים פחות, יש אנשים שחוסר השוויון הזה הופך עבורם לרשיון לרצח?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
בשבועות האחרונים עלה נושא רצח הנשים מחדש לכותרות. אני חושבת שזה בגלל שכל-כך הרבה נשים נרצחו בזמן האחרון. יכול להיות שזה גם קשור לכך שאלימות נגד נשים הפכה לאחרונה למשהו שאופנתי לדבר עליו.

זה קצת משונה, בהתחשב בעובדה שזו תופעה שקיימת כבר אלפי שנים, ורק עכשיו היא נכנסה לסטייל. פעם זה היה יותר סטייל להתעלם מהאלימות הזו, ככה שבאופן אישי אני מעדיפה את האופנה האחרונה, ומקווה שהיא לא תעלם לפני שתופעת האלימות נגד נשים תעלם. שכל עוד נשים מוכות, נאנסות ונרצחות, יהיה מי שידבר על זה ולא ישתיק את זה כמו שהיינו רגילים פעם.

אבל למרות שהמקום שהנושא הזה תופס בדיווחי התקשורת הולך וגדל, נראה כאילו השפה שבה משתמשים כלי-התקשורת לא עובר שום שינוי, ונותרו בה אותן קלישאות חבוטות ומשומשות.

וזה נכון שהתקשורת מתמחה בקלישאות, שלא לומר מתפרנסת מהן, אבל במקרה הזה זה קצת יותר מפחיד. זה מפחיד כי בעצם מדובר כאן בביטויים שהם מסוכנים ממש - שפועלים בסופו של דבר לטובת אותה אלימות ולא נגדה.

 

על רקע נורא רומנטי

 
ביטויים כמו "רצח על רקע אהבה נכזבת", "רצח על רקע כבוד המשפחה" ו"רצח על רקע רומנטי" ממלאים את הדיווחים העיתונאיים. אלה לא ביטויים נכונים. הם בדרך כלל הטיעונים של החשוד במעשה, שאומצו בזרועות פתוחות על ידי מי שעוסק במלאכת הדיווח. הניסיונות לייחס סיבות את הסיבות האלה לרצח מטשטשים את הסיבה האמיתית לקיום הרציחות. זו הסיבה המשותפת לכל מעשי רצח הנשים שאירעו בתקופה האחרונה, וגם לאלו הקדומים יותר:

נשים נרצחות ע"י גברים מסיבה אחת פשוטה: הן אמרו "לא". יש גברים ששומעים "לא" ובוחרים להתעלם ממנו. יש גברים ששומעים "לא" ובוחרים לחסל את האפשרות שאותה אישה תגיד "לא" פעם נוספת. הם בוחרים להשתיק אותה לעד.

וכך אנו מוצאים שאשה האומרת לבן-זוגה: "לא, אני לא רוצה לחיות איתך יותר", נרצחת, כמו שקרה בשאר-ישוב. אשה שאומרת לבן קיבוצה: "לא, אני לא רוצה לצאת איתך", נרצחת, כמו שקרה בנען. אשה שאומרת לאביה: "לא, אני לא אחזור הביתה בשעה שאמרת לי", נרצחת, כמו שקרה בסילוואן. כולן בחרו להגיד "לא" לגבר שהיווה חלק כזה או אחר מחייהן. כולן שילמו על ה"לא" הזה בחייהן.

והנה, כולנו מצקצקים בלשוננו, ולא מבינים הכיצד זה קורה. איך זה שכל מספר שבועות נרצחת אישה? לאן הגענו? ומי בדיוק אשם? הקיבוץ? התרבות המסורתית? שירותי הרווחה? מישהו הרי חייב להיות אשם. אנחנו חייבים להאשים מישהו, שכן אם לא נעשה זאת, נצטרך אולי להכיר בעובדה שרצח נשים הוא חלק מחיינו בכל אשר נפנה: בכל מקום, בכל תרבות, בכל קהילה.
 

חיים זולים עולים פחות

אבל רצח נשים הוא אכן חלק מהתרבות שלנו. זאת תרבות המתקיימת באופן מודע ולא מודע על ההנחה שנשים שוות פחות. ואם נשים שוות פחות, מה מפתיע בכך שחייהן שווים פחות? מה מפתיע בזה שגברים בוחרים לחסל נשים המציבות את רצונותיהן מעל רצונות הגברים שמסביבן?

אז רובנו מדליקים את הטלוויזיה ורואים את התמונות. הדם על הרצפה, הצעקות בלוויה, התמונות של הנרצחת מחייכת בטיולה האחרון באירופה. אנחנו מזדעזעים. אנחנו מוחים דמעה נסתרת. אנחנו מכבים את הטלוויזיה, ובזה זה נגמר. אנחנו שוב הופכים לעיוורים בכל מה שקשור לאלו השוות פחות, אבל מהוות רוב בחברה בה אנו חיים.

כי רצח נשים לא קשור בכלל לעובדה שנשים מרוויחות פחות מגברים בעבודות שוות. הוא לא קשור בכלל לעובדה שלנשים אין כמעט ייצוג בקרב מקבלי ההחלטות במדינה. הוא לא קשור כלל למנחה תוכניות הבידור שהרייטינג הדוהר שלו נבנה על הערות סקסיסטיות ועל השפלת נשים. וזה בטח לא קשור לכך שהמיידלע של המדינה צריכה לסרוג גרביים ולא להטיס מטוסים. כי בסך הכל, הגברים שחושבים את הדברים האלו לא הרימו לעולם יד על נשותיהן, גם כשזה הגיע להן.

אבל במקום בו אנו בוחרים לחיות, כש-51 אחוז מהאוכלוסייה שווה פחות, לא צריך להתפלא שיש אנשים שחוסר השוויון הזה הופך עבורם לרשיון לרצח למעשה. אם הבריאות של נשים, דעותיהן של נשים, עיסוקן של נשים ויכולתיהן של הנשים שווים פחות - אין שום סיבה שחייהן לא יהיו שווים פחות. לא מעט גברים הסיקו את המסקנה הזאת השנה.

לא, אני לא חושבת שכל גבר שבוחר להפלות נשים ולהתעלם מזכויותיהן הטבעיות הוא רוצח בפוטנציה. באמת שלא. אבל אני לא חושבת שזה באמת חשוב לו שחייהן של נשים יקודשו כחייהן של גברים. אחרי הכל, הוא עוד עלול למצוא את עצמו במצב שאשה תגיד לו "לא", והוא יצטרך להקשיב לה. ומי באמת רוצה שהדברים יתדרדרו עד כדי כך?
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by