ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
נכים החוצה! 
 
 מי יסייע לבעלי המוגבלויות הפיסיות?   
 
עופר שושני

בית המשפט האמריקאי פסק כי התקנה המחייבת מקומות ציבוריים להקל על הגישה לבעלי מוגבלויות פיסיות אינה חלה על האינטרנט. ביקורת ציבורית צפויה להביא לחקיקה חדשה וכוללת יותר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בפסיקה חשובה שעוד ידברו אודותיה רבות, קבע בית המשפט הפדרלי בארצות הברית, כי אתרי האינטרנט אינם מחויבים להקל את השימוש בהם עבור נכים ומוגבלים. בית המשפט הסתמך בפסיקתו על פרשנותו האומרת כי ADA (החוק המיוחד שנחקק בנושא ששמו the Americans with Disabilities Act) אינו חל על המרחב הוירטואלי, אלא על המרחב הפיסי בלבד. בכך הגביל בית המשפט האמריקאי את ההתחשבות בנכים למקומות כגון מסעדות, תיאטראות וכו' אך לא עבור מקומות וירטואלים כגון אתר האינטרנט של סאות'ווסט איירליינס, החברה שנתבעה לשנות את אתר האינטרנט שלה, כך שיהיה יותר נגיש לכניסת נכים ואנשים הסובלים ממוגבלויות פיסיות.

לטענת השופט סייץ, שדבריו הופיעו באתר Cnet, החקיקה אינה כוללת את אתרי האינטרנט, ולכן אין ביכולתו לפסוק לחובתה של חברת התעופה. יצוין כי אם הייתה חברת התעופה מפסידה במשפט חשוב ותקדימי זה, היו צריכות חברות רבות, המפעילות אתרי אינטרנט מסחריים, לעצב מחדש את אתריהם, כך שיכללו תכנים המעוצבים בצורה ידידותית יותר למשתמש, זאת המאפשרת גם לבעלי מוגבלויות פיסיות להגיע בנוחות אל המידע המבוקש.

התביעה כנגד חברת התעופה הוגשה על ידי ארגון Access Now, הנאמן לזכויות העיוורים ועל ידי רוברט גמסון, מוגבל ויזואלית (עיוור). התביעה ביקשה להורות לחברת התעופה לעצב מחדש את אתר האינטרנט שלה, כך שייקל על עיוורים את השימוש והניווט בו. הם הודו כי כבר כיום יכולים אנשים בעלי מוגבלויות פיסיות לרכוש כרטיסי טיסה באתר, אך הדבר קשה ביותר. לפיכך, ביקשה התביעה מהשופט להורות לחברת התעופה להמיר את התכנים באתר לכאלו הניתנים להקראה ולמקם עזרים מוקראים על מנת להקל על הניווט באתר. בתביעתם הסתמכו על ADA, המורה למקומות ציבוריים להקל על בעלי מוגבלויות פיסיות את השימוש בה. הבעיה היא, שהחוק אשר נחקק בשנת 1990, התכוון למקומות כגון מסעדות, אולמות קולנוע, מרכזי קניות ואוניברסיטאות, אך לא לאינטרנט אשר הייתה בשנה זאת בחיתוליה.

כעת נראה כי הפסיקה התקדימית תחייב את המחוקקים בארצות הברית לשנות את נוסח החוק ולעדכנו לתחום הוירטואלי, מה שיחייב אתרי אינטרנט רבים מספור לשנות את תצורת התכנים באתר ולהתאימם לשימושם של בעלי מוגבלויות פיסיות. ואמנם, כבר כעת, ימים ספורים לאחר הפסיקה, החל להתקיים בארצות הברית ויכוח ציבורי עז בנושא. היות ומזה שנים מספר פונים, שוב ושוב, ארגונים להגנה על זכויות המוגבלים, לנבחרים בתביעה לשנות את החקיקה ולהחילה גם על מרחבים נוספים (ובכללם זה הוירטואלי), סביר להניח שכעת, עם היודע דבר השופט, ימצאו אנשים שיקדמו את החקיקה המחודשת, כך שדיון על ניסוח מחדש של החוק הוא רק עניין של זמן.


 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by