ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מחפשים מתחת לפנס 

מחפשים מתחת לפנס

 
 
ליהי אזר

יוזמתו של אלי ישי, להגבלת גיל על משחקי מחשב, אולי נראית כמו צעד שנועד להגן על ילדים, אבל היא בסך הכל כסת"ח פוליטי ריק מתוכן. דעה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
הצו החדש שאישר אלי ישי, שר התמ"ת, הוא דוגמה יפה לריפוי סרטן בעזרת פלסטר. הצו יחייב יבואני משחקי מחשב לסמן על האריזות את גיל המינימום המותר, ולפרט את כל סוגי התכנים שמצויים בהם ואינם מתאימים לילדים.

היוזמה של השר ישי נתמכת על ידי המועצה לשלום הילד, שמבקשת לסייע להורים להגן על ילדיהם מתחלואי העולם. ואם יאושר הצו על ידי ועדת הכלכלה של הכנסת (ואכן נראה שכך יהיה), המשחקים שיגיעו לחנויות יתהדרו בתקן הדירוג האירופי PEGI.
 

תופסים אמריקה

GTA. ערעור הלגיטימיות (צילומסך)
 GTA. ערעור הלגיטימיות (צילומסך)   
בישראל בחרו לאמץ את הפרספקטיבה האמריקנית, לפיה משחקים אלימים משפיעים לרעה על נפשם הזכה של ילדים, והופכים אותם למבוגרים אלימים. בארה"ב, משחקי מחשב הואשמו בהשפעה על זוג נערים לרצוח את חבריהם ללימודים בשנת 1999 בתיכון קולומביין, ומאז הפכה תעשיית הגיימינג למטרה נוחה למתקפות מצד הורים אובדי עצות וחוגים שמרניים. ניתן לומר שבארה"ב הולכת ופושטת המנטרה "משחקים = חינוך לאלימות".

הדבר לא מפתיע במיוחד. כדי לבחון לעומק את הסיבות לאלימות חריגה שכזו, ההורים היו נאלצים להאשים גם את עצמם, והרי נוח בהרבה למצוא סיבות חיצוניות. השמרנים פשוט רכבו על גל ההתקפות, ונהנו מערעור הלגיטימיות של צורת בידור חדשה שסוחפת את הדור הצעיר.

מכאן צץ החוק הקשוח שרווח כיום בארה"ב, אשר לא רק מחייב לסמן הגבלת גיל על האריזות, אלא גם מטיל קנסות כבדים על מכירת משחקים לילדים מתחת לגיל המינימום המצוין. לשם השוואה, באירופה לא מחויבים יצרני המשחקים בהצגת הדירוג, אך בשל קיומו חלקם בוחרים לעשות כן. עד כה, המצב בארץ דמה לאירופה, כשעל חלק מהמשחקים שיובאו נותר סימון הגיל.
 

צו בלי שיניים

 
אך הנוסח שאישר ישי מחייב את הוספת הסימון לאריזות מחד, אך אינו מבקש לקבוע עונשים בחוק מאידך, ולכן מדובר בצעד חסר משמעות לחלוטין. אם לא יתבצע פיקוח על המכירה, אין לחנויות המשחקים שום סיבה הגיונית לעצור ילדים מקניית הלהיט האלים החדש. משווקי המשחקים רוצים להרוויח, בעיקר לאור העובדה שהם סובלים מבעיה דומה לזו הרווחת בתעשיית המוזיקה: מלחמה בהורדות בלתי חוקיות, שנוגסות ברווחים.

סוגיית ההורדות מחדדת גם את אופיו המיושן של ה"טיפול" שהעניק השר ישי למשחקים. הגבלת הגיל מסמנת שקצרה ידו של משרד התמ"ת מלהושיע. לא ניתן לעצור את התפרצות ההורדות הכאוטית, המחלה חמורה מדי, לכן כל מה שנותר זה להניח פלסטר ולהתפלל. גם אם לבסוף ייקבעו עונשים בחוק, שיצליחו להרחיק יותר ילדים מרכישת משחקים מוגבלי גיל, רוב הסיכויים שבמקום להגן עליהם מהפיכה לפושעים אלימים, החוק ידרדר אותם להפרת קניין רוחני, עבירה רווחת בקרב רבים.
 
 

דוקטור תציל אותי

Dragon Ball Z MUGEN Edition 2. הפיגועים ימשיכו (צילומסך)
 Dragon Ball Z MUGEN Edition 2. הפיגועים ימשיכו (צילומסך)   
אבל עד כמה שצו חסר שיניים או גניבות תוכנה הם דברים לא נעימים, מדובר רק במחלות נלוות, כמו שיעול קל או כאב ראש. הגידול הסרטני שאיתו מבקש הרגולטור להתמודד הוא בעיית האלימות ההולכת וגוברת בישראל. נדמה שדרכי הטיפול, והעמדות הפוליטיות צרות האופקים שכרוכות בכך, הן חלק מגלי האמריקניזציה שמכים בחופי תל אביב: כמו שנוח היה לימין האמריקני להאשים את משחקי המחשב בטבח בקולומביין, כך נוח לימין הישראלי לסמן את המשחקים כמעודדים אלימות. ומכיוון שמדדי האלימות בחברה הישראלית הולכים ועולים, נעים וקל לשלוף אצבעות שיודעות להאשים ולחתום על צווים במקביל.

האלימות הממאירה בחברה הישראלית לא זוכה לטיפול כימותרפי כנדרש, אלא לפלסטר עם ציורים של מיקי מאוס. זהו פלסטר הבטחות צבעוני Made in the USA שמצטלם נהדר. הילדים יוכלו לתלוש אותו ברגע ולהוריד את כל הדם, המין והסמים שירצו, ואילו ההורים המודאגים יביטו בו וירגישו בטוחים כל כך, עד שילמדו לסמוך על הגבלת הגיל בעיניים עצומות.

אין צורך להתעניין במשחקי הילדים. ואם בכל זאת יצמח איזה פסיכופט בקן, תמיד אפשר להאשים את שיטת הדירוג (מי יודע, אולי נשמע בעתיד ש-Katamari מעודד ונדליזם).

אבל הגידול - הוא לא רואה אף כסת"ח ממטר. גם ילדים שלא ישחקו ב-GTA ימשיכו ללמוד שהם צריכים לשנוא מישהו (פלסטינאים, דתיים, מזרחיים - תבחרו), וגם תוך כדי משחק מוגן בדרגון בול זי, החדשות ימשיכו להזרים אליהם תמונות של פיגועים. אף אחד מהילדים האלה לא יזדקק למשחקים כדי ללמוד להתייחס לגוף הנשי כחפץ - מספיקות פרסומות הענק באיילון. גם עידוד לשימוש בסמים לא יעצור וימשיך להגיע מ-MTV או פשוט מבית הספר.
 

אלימות לא פותרת אלימות

רוב הסיכויים שסימון הגבלת גיל ותכנים במשחקים לא יציל אף נפש. כל שהצו יצליח לעשות הוא להאדיר את שמו של שר התמ"ת שלא לצורך בקרב הורים ושמרנים, ולהעלות גיחוך קל בקרב אלו שמכירים מעט את שוק המשחקים בארץ. את ההורים הצו מרגיע ומעודד אותם לא להביע מעורבות אמיתית בחיי ילדיהם, את הילדים הוא מעודד להוריד כל מה שאסור.

פתרון לבעיית האלימות לא יכול להימצא בפעולה אלימה של הגבלה וחסימה. פיתרון ממשי מגיע רק מחינוך, השקעה בילדים ובתוכניות שיחנכו הורים ומורים להתמודד עם חוויות האלימות הווירטואלית. אבל כשהכסף מועט והמלאכה מרובה עדיף לדחות את הכימותרפיה. במילא זה לא תמיד מצליח.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by