ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
השבוע ברשת: מי בצינור 

השבוע ברשת: מי בצינור

 
 
אדר שלו

שוב חוקי אינטרנט של ח"כים דתיים, הרכלן המסתורי שקוטל את סלבריטאי ישראל, מוות לפיפ"א, הבייביסיטר של וויקיפדיה ומה זה בדיוק פֶּטֶט?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פרז הילטון. ורוד
 פרז הילטון. ורוד   
לו הייתה בבלוגיה הטרייה יחסית בלוגלי טבלת 20 הבלוגים הנצפים ביותר, כמו בישראבלוג, קרוב לוודאי שבלוג הרכילות הטרי "הצינור - רכילות, תמונות ושמועות בלתי מבוססות" היה מתמקם במהרה בחלקה העליון. אפילו מוסף הארץ היוקרתי משהו, מתוך נסיון לרדת לעם, קישר אליו מעל הנייר.

אז מה יש שם? נסיון ליצור גירסה מקומית של פרז הילטון (כינוי שמאחוריו עומד גבר בשם מריו אמנדו לבנדרה), בלוג הרכילות הוורדרד-פקאצי והמושחז. "הצינור" ממשיך באותו קו של הילטון - פירסום תמונות מביכות של סלבים בקנה מידה של מדינה בת שישה מיליון תושבים, תוך פיזור הערות פוגעניות ודאחקות על חשבונם.

הגירסה העברית רהוטה ושנונה הרבה פחות מזו של פרז הילטון, אבל מה שמעניין אותנו לדעת היא זהות בעל הבית של הבלוג. התמונות שמתפרסמות בו נטולות קרדיטים (את פרז כבר תבעו על זה, אחרי שפירסם תמונות של ג'ניפר אניסטון ללא חלק עליון), מה שמעורר תהיה - אם הן לקוחות ממדורי רכילות אמיתיים, ניחא, אבל אם הכותב צילם ולו חלק מהן בעצמו, אפשר להכריז על ולווט של עולם הרכילות ולגנוז סופית את גיא פינס.

אגב, לפי הפוסט על כוכבנית הריאליטי ויקטוריה קצמן, בו מככבות תמונות שלה ברזולוציה גבוהה יחסית, עושה רושם ש"הצינור" כבר מקבל הודעות לעיתונות.
 

ויקיבורגר

הילארי ב-YouTube (יח"צ)
 הילארי ב-YouTube (יח"צ)   
• ושוב, ויכוחים על אמינותה של האנציקלופדיה החופשית ויקיפדיה. פרופסור מוורמונט שקרא את מבחניהם של תלמידיו שם לב לטעות שחזרה על עצמה. לא, הם לא העתיקו זה מזה, אלא ציטטו את אותה השגיאה העובדתית בוויקיפדיה, שאף אחד לא הבחין בה. אורן צור חושב שוויקיפדיה היא מזון מהיר למוח - מידע מהיר ומעובד, אך לא תמיד אמין.

לרגל המאורע, הביורוקרט הראשי של הוויקיפדיה העברית, דוד שי, נקרא לתוכניתם של לונדון וקירשנבאום על מנת לסנגר על המיזם. הם ניסו להבין איפה המבוגר האחראי שמשגיח על הוויקיפדים הסוררים, הוא ניסה להסביר שככה זה צריך להיות.

להזכירכם, לא מזמן "קבר" ויקיפד נאמן את דייב גרוהל, סולן להקת הפו-פייטרז לשעבר (וגם המתופף של נירוונה ז"ל), כשכתב בוויקיפדיה כי הוא אינו בין החיים עוד. במקרה של גרוהל הטעות אותרה ותוקנה. אני רואה בזה סוג של ביקורת מוזיקה נוקבת במיוחד.

• אחרי גל הצעות החוק האינטרנטיות התמוהות של שבוע שעבר, שברנו שיא חדש: השבוע עברה (בקריאה טרומית אמנם, אבל זו עדיין בושה) הצעת חוק לפיה אתרי מבוגרים הכוללים פורנו, הימורים וכדומה, ייחסמו לגלישה אלא אם כן הגולש יבצע הזדהות באמצעים ביומטריים יקרים ופולשניים. ד"ר מיכאל בירנהק, ראש המרכז למשפט וטכנולוגיה של אוניברסיטת חיפה, מסביר כי הסיבה היא שקל יותר להפיל את האחריות על ספקי האינטרנט, במקום לתפוס את מפעילי האתרים האלו.

• ואותו מרכז למשפט וטכנולוגיה השיק גירסה חדשה לרשיון החופשי Creative Commons, שמציג אלטרנטיבה מודרנית (והפעם, רלוונטית יותר לחוק הישראלי) לכללי זכויות היוצרים.

• המועמדים לראשות המפלגה הדמוקרטית והמועמדים לנשיאות משתמשים בערוץ ייעודי ב-YouTube כדי להפיץ את סרטוני התעמולה שלהם. באסטוניה לא עושים רק את התעמולה באינטרנט, אלא גם את הבחירות עצמן.
 

עוד חדשות

דייב גרוהל, חי וקיים (ויקימדיה)
 דייב גרוהל, חי וקיים (ויקימדיה)   
• צעד נוסף בדרך לחזון העולם הווירטואלי השלם של סופר המד"ב ניל סטיבנסון: לינדן לאב, שמפתחת את סקנד לייף, הודיעה על השקת שירות דיבור קולי במסגרת המשחק. עד עתה נאלצו הדמויות להקליד את מילותיהן (או להשמיע אותן בסטרימינג, אדם אחד בכל פעם).

• באותו עניין, רשת CBS האמריקנית השקיעה שבעה מיליון דולר ב-Electric Sheep Company, ובקיצור - esheep (על שם "האם אנדרואידים חולמים על כבשים חשמליות" של פיליפ ק.דיק), חברה שמעצבת מבנים ועורכת פעילויות בעולמות וירטואליים כמו סקנד לייף ו-There.com. הכבשים, כך הם מכנים את עצמם, מרוצים.

גיבור השעה הוא קראקר מפוקפק (לא לבלבל עם "האקר", מי שמשחק עם קוד תוכנה כדי ללמוד אותה, לשפר אותה או סתם מתוך סקרנות) שחיטט במחשבו של שופט זקן לשעבר, מצא תמונות פורנוגרפיות של ילדים והביא לכליאתו לתקופה של למעלה משנתיים. למה לא להתלבש קודם כל על הסוטה האמיתי, האיש שצילם את התמונות האלו וניצל ילדים? מחפשים את השקל מתחת לפנס.

• חברת אלקטרוניק ארטס, שפיתחה כמה ממשחקי המחשב הנמכרים ביותר כיום, איבדה השבוע מנכ"ל - לארי פרובסט, שפרש אחרי 15 שנה. הגיימרים מקווים שזה הסוף למיחזור מותגי משחקים מצליחים, ושהמחליף של פרובסט ירענן את השורות. נשבר כבר מ-FIFA.

• אתרים כמו eBay, Digg ו-Yahoo Stores מקדשים את דעתם של הגולשים. ב-eBay, אחרי כל קנייה, הצדדים מתבקשים להשאיר פידבק אחד על השני, ומי שיש לו פחות מ-90% פידבקים חיוביים יכול לשכוח מלהפוך למיליונר תוצרת אינטרנט. אנה-לי נייוויץ חיפשה ומצאה בדיוק איך אפשר לעבוד על האתרים האלו, לקמבן ולזייף את המספרים. זה יותר קל ממה שזה נראה.

• יש גל הזמנות נוסף ל-Joost, שירות הטלוויזיה המקוונת המבטיח. בקשו מחברים. בלי הזמנה אי אפשר להשתתף בבטא.
 
 

קטנות

דארת' ויידר, גירסת הסטימפאנק
 דארת' ויידר, גירסת הסטימפאנק   
• אדובי עומדת להציע גירסת ווב 2.0 לפוטושופ, אחת התוכנות המעיקות והמכבידות יותר בהיסטוריה. הגירסה, פוטושופ אונליין, תושק תוך כחצי שנה. וגם Ning, שירות ווב 2 שמאפשר ליצור רשת חברתית לבד, עבר מתיחת פנים.

• למי שלא מכיר, סטימפאנק הוא תת-תת-ז'אנר של מד"ב/פנטזיה, שדומה לסייברפאנק מתקופת המצאת הקיטור. וכשעושים לזה מאש-אפ עם מלחמת הכוכבים, זה נשמע מוזר עוד יותר.

• מכון נטוויז'ן לחקר האינטרנט (ולהפחדה) עורך כנס על תרבות הצ'ט, אותה הוא מכנה בעברית צחה וממורקת, הפֶּטֶט. ב"מאבד תמלילים" מוחאים.

• יושבי קפה-מארקר ישבו ושברו את הראש בשאלה - איך מתקנים את המצב הפוליטי הרעוע הזה? עוד בקהילת החדשנות (דורש הרשמה). אופיר פינס היה אומר, ריסטארט ישראל.

• רשימות כאלו צצות חדשות לבקרים, אבל זו, באדיבות ValleyWag, מוצלחת במיוחד: רשימת הדומיינים האוויליים ביותר אי פעם (כולל הדומיין עם המספר פאי.קום, אבל עם אינסוף ספרות אחרי הנקודה בערך). וגם: רשימה של ההמצאות היעילות ומיותרות בהיסטוריה (או: מי צריך num lock?).
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by