ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ברית המועצות מתפרקת גם באינטרנט 
 
 
מערכת חיים ברשת

יותר מעשור עבר מאז פירוקה של ברית המועצות, אך היא עדיין קיימת ובועטת באינטרנט. סיומת הדומיין SU של הגוש הקומוניסטי עומדת לפקוע והדיון הציבורי בעניין מתלהט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
אם בדרך כלל התרגלנו לכך שהכל באינטרנט מהיר הרבה יותר מבעולם האמיתי, וכי לרשת יש את מהירות התגובה הפנומנלית ביותר שניתן לחשוב עליה (בהתאם לחיבור הביתי כמובן) הרי שהנה ההוכחה שלא כך הדבר. למעלה מעשור אחרי שהתפרקה ברית המועצות, הגוש הקומוניסטי לשעבר, לאי אילו מדינות נפרדות, עשויה רוסיה להיפרד לשלום מסיומת האינטרנט שלה דוט-su.

מגזין wired מדווח כי דובר מטעם ועדת האינטרנט להקצאת שמות ומספרים ICANN, הודיע לאחרונה בועידה מקצועית במוסקבה כי סיומת האינטרנט su עומדת בפני ביטול בשנה הבאה. הדבר, שעל פניו נשמע הגיוני בלבד, ואפילו לא כל כך מעניין, מעורר עניין וישנם רבים בברית המועצות לשעבר הנאבקים לשימור הדוט.אס.יו.

בשנת 1990 רשות האינטרנט להקצאת מספרים IANA, רשמה את קוד המדינה su לברית המועצות. ארגון בלתי ממשלתי RosNIIROS, מונה לנהל את הסיומת. אזור su כלל דומיינים ברמה השנייה (כגון www.yourname.su) ודומיינים מהרמה השלישית (www.sub.yourname.su).


השמועות על מותה היו מוקדמות

כשנפלה ברית המועצות ומדינות עצמאיות חדשות קמו, הוקצו להן סיומות משלהן. רישום דומיינים מהרמה השנייה הוקפאו, אולם ברמה השלישית הותר הרישום. כך שמספר הדומיינים הכללי תחת הסיומת su המשיך לצמוח. נכון לחודש מאי השנה, היו 28,000 דומיינים רשומים תחת סיומת זו.

בשנה שעברה, הפשירו ה-RosNIIROS והאגודה לפיתוח האינטרנט ה-FID, את האפשרות לרשום אתרים חדשים ברמה השנייה בסיומת זו. בניסיון למנוע ממתנחלי סייברספייס השתלטות על שמות דומיינים (cybersquatters - אותם ציידי ממון הרוכשים שמות דומיינים של מותגים מסחריים פופולרים, לשם מכירתם אח"כ לאותם גופים במחיר מופקע), הוצב תג מחיר גבוה של $15,000 על כל אתר. רישום אתר תחת הסיומת הרוסית ru, לשם השוואה, עולה פחות מ-$30.

באותו זמן, פנה פעיל האינטרנט הרוסי, אנדריי סטולירוב, במכתב פתוח אל ICANN, בקריאה להביא קץ לרישום האתרים בסיומת הדוט.אס.יו. "$15,000 לא יכול להיות המחיר לתהליך הרישום, זה רומז על כך שבעליו של הדומיין צריך להיות אמיד. אך כיצד יכול מישהו להחזיק אתר ברמה השנייה בסיומת שכבר אינה שייכת לאיש וחייבת למעשה בעתיד להיעלם ולחדול מלהיות?".

בכל אופן, מספר פעילי רשת רוסים אינם מסכימים כי הגיע בהכרח הקץ לסיומת. "אני אוהב את הרעיון שאתרים מסוימים אינם קשורים למדינה מסוימת אלא לאזור גיאוגרפי", כתב אנטולי לבנצ'וק במכתב שפירסם באתרו. בנוגע למחיר הרישום, הוא הוסיף: "אני מניח כי קיים מקום בשוק הזה לדומיינים מכל המחירים החל מדולרים בודדים ועד עשרות אלפי דולרים. בדיוק כמו שיש לנו שעונים, עניבות ואף מכוניות מסוגים שונים בשווקים המתאימים".

חממת האינטרנט TechInvestLab.com, הציעה מענק על סך $1,000 למפתח האתרים שיעלה את ההצעה הטובה ביותר עבור פרוייקט תמיכה להמשך קיומה של סיומת ה-su לאתרים. אחרי שזכה במענק, יצר אנדריי ויאליס מנובוסיבירסק את האתר Save.SU. סקר שפרסם ויאליס באתר הסקרים הרוסי VoxRu, העלה כי 54 אחוזים מקרב 5,649 המצביעים תמכו בהצלת הסיומת, בעוד אך ורק 24 אחוזים מתנגדים לשימורה.


ומה אומרים בדרגים הגבוהים?

ההייפ שעוטף את עסקי הדוט.אס.יו הגיע לתהודה כה רמה, עד שמשרד התקשורת הרוסי המליץ ל-RosNIIROS להפסיק את הרישום לרמה השנייה עד להכרעה בנושא. הארגון שם בהמתנה את הרישום לחצי שנה בתחילת 2002, אך הודיע באוגוסט כי הוא פותח מחדש את הרישום באוקטובר במחיר של $100, אך מגביל את ההרשמה לבעליהם של סימנים מסחריים בלבד.

כשהודיע דובר ICANN, הרברט וויצטום בוועידה שנערכה במוסקבה בסוף ספטמבר שהסיומת עומדת לפקוע, המצב רק הפך לסבוך עוד יותר. בעוד מספר כלי תקשורת רוסים הודיעו כי ההכרזה אינה רשמית, ועל כן אינה מחייבת, הבהיר וויצטום בזמנו כי עמדת ICANN לא תשתנה.

מאוחר יותר, בכל אופן, נמנע וויצטום מכל הכרזה רשמית. ומרי יואיט, מנהל התקשורת של ICANN, כתבה כי עתידה של הסיומת su כדומיין ברמה העליונה, נמצא עדיין בדיונים. אלו המעורבים בנושא, מחכים עתה להכרעה הסופית על גורלה של הסיומת, אשר סביר להניח כי תוכרז בפגישתה הקרובה של ICANN בשנגחאי בסוף אוקטובר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by