ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
אמאזון, איי.טי & טי, מיקרוסופט, אינטל, בזק, והרבה כסף 

אמאזון, איי.טי & טי, מיקרוסופט, אינטל, בזק, והרבה כסף

 
 
יוני  שדמי

הרבה חדשות כלכליות היה השבוע בהיי-טק, וגם: ההתמודדות הספורטיבית הגדולה בהיסטוריה, ללמוד נהיגה באינטרנט, ויומולדת לבאנר

 
 
 
 
 
 
 
 
 

כלכלה

הרווחים למטה, המנייה למעלה. אמאזון
 הרווחים למטה, המנייה למעלה. אמאזון   
אמאזון ממשיכה להפסיד, המנייה ממשיכה להעלות
אתר האי-קומרס הגדול באינטרנט, אמאזון.קום, פירסם את תוצאות הרבעון השלישי, ולמרות דיווחים על הפסדים של 197 מיליון דולר, המשיכה המנייה של החברה במירוץ כלפי מעלה (המנייה של אמאזון עלתה ב42 אחוז בשנה הזו בלבד).

הגידול בהפסדים נגרם כתוצאה מהשקעה בכניסה לתחומים חדשים (צעצועים, אלקטרוניקה ועוד) ומפרסום אגרסיבי, והתרחש למרות שגרף המכירות של החברה זינק כלפי מעלה והגיע ל355 מיליון דולר, יותר מפי שתיים ממכירות השנה שעברה, שעמדו על 153.6 מיליון. אנאליסטים צופים שהחברה תתחיל לכתוב מאזנים בדיו שחורה ולרשום רווח לקראת שנת 2002.

(ניוז.קום)

תן לי 13 אחוז בזק, ותארוז יפה
"זאבי אחזקות תקשורת", חברה בבעלותו של איש העסקים הישראלי גד זאבי, רכשה מחברת התקשורת הבריטית "כייבל אנד ווירלס" 13 אחוז מחברת בזק . העסקה, ששוויה 360 מיליון דולר (הרכישה הפרטית הגדולה ביותר של משקיע בודד בארץ), כוללת גם את האופציה לרכוש את שבעה אחוזי המניות הנותרות של בזק שבידי "כייבל אנד ווירלס".

מאוחר יותר הודיע שלמה וקס, מנהל עסקי התקשורת של קבוצת גד זאבי, שהקבוצה מתכוונת להתמודד על גרעין השליטה בבזק.

העסקה מהווה צעד נוסף בדרך לחזון אחרית הימים של שוק תקשורת פתוח, בו יש תחרות של כמה גורמים על שוק שיחות הפנים.

(גלובס)

GTE לאי.טי & טי: זה לא פייר!
בארה"ב, לעומת זאת, שם שוק הטלפונייה והאינטרנט כבר פתוח לתחרות מזה עידן ועידנים, הקרב בין ענקי הטלקום מחריף, כשGTE תובעת את אי.טי. & טי. החברה טוענת כי אי.טי & טי מבצעת אקט מונופליסטי לא חוקי כשהיא מכריחה את מנויי שירות האינטרנט בכבלים שלה לחתום עם ספק האינטרנט @home , שנמצא בבעלותה החלקית של אי.טי. & טי.

כמו כן, טוענת ,GTE אי.טי & טי, בשיתוף עם חברת קומקאסט, מכריחות חברות טלהקומניקציה אחרות לסגור איתן עסקאות בלעדיות, ובכך משאירות מחוץ למשחק חברות אחרות, כגון GTE עצמה. "אין זה הוגן שהחברה שבבעלותה הכביש תחליט לאן יסעו האנשים", התפייט ויליאם פי. בארר, יועץ כללי לGTE.

(זי.די.אן.אן)
 
אולי ברבעון הבא. פייר אומידייר, מייסד אי-ביי
 אולי ברבעון הבא. פייר אומידייר, מייסד אי-ביי   
פלאפון חותכת בבשר החי
חברת פלאפון פיטרה 300 עובדים ותפטר בקרוב 200 נוספים, כך דיווח ``גלובס``. החברה מסבירה את הפיטורין, שמצמצמים 25% ממצבת כוח האדם של החברה, בכך כי רוב הפיטורים הם של עובדים זמניים בלבד, שנשכרו לטפל בתופעות השכפולים וגניבת השיחות, שפוגעות במנויי החברה ועולה לפלאפון כסף רב.

תוצאות הרבעון השלישי של החברה אינן שונות בהרבה מתוצאות הרבעון השלישי של השנה שעברה, משמע - רווח מזערי. מנכ"ל פלאפון, יגאל בר-יוסף, אמר כי החברה תנצל את המומנטום שנוצר עם מיגור בעיית השיכפולים ותצא למתקפה שיווקית אגרסיבית.

(גלובס)

Ebay מרוויחה, המנייה נופלת
המניות של ענק המכירות הפומביות Ebay נפלו בכמעט עשרה אחוזים לאחר שהחברה פירסמה את תוצאות הרבעון השלישי, שכללו רווח של 1.35 מיליון דולר, או 2 סנט למנייה, בניגוד לציפיות האנאליסטים, שחזו רווח כפול.

החברה מכרה סחורות שונות בשווי 58 מיליון דולר, מספר האנשים הנכנסים לאתר קפץ פי שישה, ומספר המכירות הפומביות הכפיל עצמו פי ארבעה. אף על פי כן, "ציפינו ליותר כוח", כפי שניסח זאת האנאליסט ג`והן סגריך. למרות זאת, קשה להאמין שהעיכוב הזמני הזה יפגע בכוחה של החברה, שערך המניות שלה עלה ב2,500 אחוז מאז ההנפקה בספטמבר 1998.

(ניוז.קום)

אינטל ומיקרוסופט מצטרפות ל``דאו ט`ירטי``
בצעד עם משמעות סמלית רבה, החליטה חברת דאו ג`ונס, המו"ל של המגזין היוקרתי "וול סטריט ז`ורנל", להוסיף את ענקית התוכנה מיקרוסופט ויצרנית השבבים הטיטאנית אינטל לברומטר ההשקעות הנצפה ביותר בעולם, ה"דאו 30".

ה"דאו 30" מכיל, לפי עורכי הוול סטריט ג`ורנל, את 30 החברות המשפיעות והחזקות ביותר בעולם. עם כניסתו של עידן כלכלת המידע, מיקרוסופט ואינטל יחליפו את החברות הוותיקות "סירס" ו"גודייר", שהיו ב"דאו 30" כבר יותר מ70 שנה.

ה"דאו 30" קיים כבר 103 שנה, ושינויים בו הם נדירים למדי. מלבד אינטל ומיקרוסופט, נתווספו לאינדקס גם חברת התקשורת "SBC Communications" וחברת "Home depot".

(יאהו! ניוז)
 
שלא יחסר. אינטל תמשיך לעשות כסף
 שלא יחסר. אינטל תמשיך לעשות כסף   
פרטנר: ההנפקה המדוברת ביותר בשוק התקשורת הישראלי
מניית פרטנר, חברת הטלפונייה הסלולארית הישראלית הראשונה שהנפיקה את עצמה, זינקה ב26% עם פתיחת המסחר בארה"ב. מחיר המנייה, שנסחרת בבורסת נאסד"ק, נקבע ל13.5 דולר, יותר מהמחיר הממוצע שמנהלי החברה קיוו להשיג.

שוויה של פרטנר לצורך ההנפקה נקבע ל2.42 מיליארד דולר, והסכום שייכנס לקופתה לאחר ההנפקה עומד על 525 מיליון דולר. כעת השאלה היא כמה כסף יחזור ישירות לבעלים, וכמה יישאר בחברה.

(ידיעות)

תחזית: עוד הרבה, הרבה כסף בשוק המוליכים למחצה
תעשיית המוליכים למחצה תגדל ב15 אחוז בשנה הזו בלבד, צופה "איגוד תעשיית המוליכים למחצה". הגידול הדרמטי יתרחש בעיקר תודות לצורך המוגבר בשבבים להתקני תקשורת ולתשתיות אינטרנט, צופה הקבוצה.

בשנת 2000, כך צופה האיגוד, יחול גידול של 21 אחוזים בדרישה לשבבים מוליכים למחצה וימכרו שבבים בשווי 175 מיליארד לשנה, כשב2001 הצמיחה המאסיבית תמשך והמכירות יגיעו ל209 מיליארד, עם שיא של צפוי של 234 מיליארד בשנת .2002 הישג נאה, במיוחד בהתחשב בעובדה שהתעשייה כולה נחלצה בשנה שעברה מאחת השנים הגרועות בתולדותיה.

(ניוז.קום)

להשקיע במניות זרות דרך הרשת, גם מהארץ
בנק ישראל אישר השבוע לבנק אינווסטק כללי לאפשר ללקוחותיו לסחור במניות וניירות ערך בבורסת ניו-יורק ובנאסד"ק באמצעות האינטרנט, ובכך הפך אינווסטק לבנק הישראלי הראשון שמאפשר ללקוחותיו לסחור בניירות ערך זרים בבורסות של ניו-יורק. עם האישור משלים אינווסטק כללי מהלך הכולל שירות מלא של לקוחותיו באינטרנט.

(הארץ)
 
 
מיקרוסופט תקנה את טלה-ווסט
ענק התוכנה ירכוש את חברת הכבלים הבריטית בתמורה לשלושה מיליארד דולר במניות, כחלק מעסקה סיבובית שכוללת, בין השאר, רכישה של ,mediaOne החברה שטלה-ווסט בבעלותה, בידי אי.טי & טי (בה השקיעה מיקרוסופט 5 מיליארד דולר, ההשקעה הגדולה בתולדותיה).

העסקה עדיין טעונה אישור של הגורמים המתאימים בשלטון האמריקאי ואת אישורם של בעלי המניות האנגלים, תהליך שעשוי להמשך שנה ויותר.

(יאהו! ניוז)
 

טכנולוגיה

חינם אין כסף. האתר של אנציקלופדיה בריטניקה
 חינם אין כסף. האתר של אנציקלופדיה בריטניקה   
בריטניקה להמונים
אנציקלופדיית בריטניקה השלמה, הכוללת 32 כרכים הנמכרים תמורת 1250 דולר בארה"ב, עלתה לרשת בחינם, כך הודיעו מפיציה של האנציקלופדיה בת 231 השנה. החברה תמשיך למכור מדלת-לדלת את גרסת הנייר והסי-די-רום של האנציקלופדיה, אך הצהרת החברה היא מעין כניעה של החברה לכללי ההתנהגות של האינטרנט.

בריטניקה ניסתה למכור זמן גישה לאנציקלופדיה דרך הרשת בשנים האחרונות, ובהצלחה מועטה. לבסוף החליטה לוותר ולהציע גישה חופשית לכל האנציקלופדיה, אלא שמייד לאחר ההכרזה, הציפו מיליוני גולשים את האתר וגרמו לתקיעתו. נכון לזמן כתיבת שורות אלה, עדיין אי אפשר להיכנס לאתר.

(נענע)

מערכת הפעלה חדשה למק
,OS9 מערכת ההפעלה התשיעית במספר למקינטוש, יצאה השבוע לחנויות בארה"ב עם תג מחיר צנוע על סך 99 דולר. החידושים העיקריים בגרסה זו הם כלי אינטרנט משופרים, ושרלוק ,2 מנוע החיפוש הייחודי של אפל, שמאפשר לצרכנים לחפש מוצרים ולהשוות מחירים אונליין.

משתמשים שבבעלותם גרסאות ישנות יותר של מערכת ההפעלה יהיו זכאים להחזר של 20 דולר עם רכישת ,OS9 שאותה תיאר מנכ"ל אפל הזמני סטיב ג`ובס כ"מערכת ההפעלה האינטרנטית ביותר בשוק".

(ניוז.קום)

אינטל תפיץ את לינוקס
חברת אינטל, היצרנית הגדולה ביותר בעולם של שבבי מחשב, תתקין על חלק מהשרתים שהיא מפיצה את מערכת ההפעלה לינוקס. יש לציין ששיתוף הפעולה בין אינטל למיקרוסופט, שמערכת ההפעלה לינוקס מתחרה ישירות בחלונות שלה, היה כה הדוק בעבר, עד כי הברית בין שתי הטיטאנים זכתה לכינוי "ווינטל".

אינטל תמשיך, כמובן, להשתמש במערכת ההפעלה "חלונות", אך זו פעם ראשונה שהחברה משתפת פעולה ישירות עם "Red Hat", אחת המפיצות הראשיות של לינוקס. המעבר ללינוקס מהווה חלק מהניסיון של אינטל להרחיב את תחומי עסקיה מעבר למכירת שבבים ואל תוך שוק השרתים.

(גלובס)
 
את זה לא נראה ב``חלונות 2000``. שינויי הממשק הגדולים נדחו לגרסה הבאה של מערכת ההפעלה
 את זה לא נראה ב``חלונות 2000``. שינויי הממשק הגדולים נדחו לגרסה הבאה של מערכת ההפעלה   
אלטה-ויסטה מצטרף לחבר`ה
אתר החיפוש אלטה-ויסטה הופך ממנוע חיפוש בלבד לפורטל מלא, כולל כל השירותים שמוצעים באתרים מתחרים, כגון לייקוס, אקסייט ובעיקר יאהו! ("המתחרה הגדולה ביותר שלנו", אמר רון שרוק, מנכ"ל אלטה-ויסטה).

המראה החדש של אלטה-ויסטה כולל שלושה חידושים עיקריים. הראשון הוא "Altavista Live", פורטל וורטיקלי הניתן להתאמה אישיתת שמתמקד באירועי זמן אמיתי, משידור ישיר של משחקי ספורט, דרך שערי מניות וחדשות ועד למצלמות שמשדרות את מצב פקקי התנועה בערים מרכזיות.

שיפור מרכזי נוסף שמציע האתר החדש הוא בנייה מחדש של מנוע החיפוש, כולל חלוקה לקטגוריות של אתרים נבחרים ומאגרי מידע גדולים יותר שמכסים חלקים נרחבים יותר מהרשת. החידוש הנוסף הוא, בהתאם לרוח ימים אלה, פורטל עצום של מסחר אלקטרוני, עם תכנים שמגיעים מיותר מ100,000 חנויות.

(זי.די.אן.אן)

עוד מעבדים מאינטל
בהשקת המעבדים הגדולה ביותר בהיסטוריה של החברה, הציגה יצרנית המיקרו-מעבדים אינטל 15 מעבדים חדשים, ביניהם פנטיום III במהירות 733 מגה-הרץ. כמה מהמעבדים פותחו במרכז הפיתוח של אינטל בחיפה וייוצרו במפעל החדש של החברה בקריית גת.

המעבדים יוצאים מהמפעל הישראלי עם שלל יכולות חדשות, שאמורות לעזור לאינטל בקרב האינסופי בינה ובין המתחרה ,AMD שהכריזה אף היא לאחרונה על שבבים חדשים במהירויות גבוהות. מלבד התקני תלת-מימד חדשים ומהירות חישוב גבוהה יותר, מכילים הפנטיומים החדשים מספר סידורי שאמור להוות תעודת זהות ייחודית של הלקוח, בין השאר גם ביישומי מסחר אלקטרוני.

אך לאחר שארגונים הממונים על פרטיות הצרכן הקימו זעקו גדולה וטענו שהמספר הסידורי יכול לשמש גם למעקב צמוד אחר לקוחות, החליטו באינטל שכברירת מחדל, המספר הסידורי יגיע במצב כבוי. לקוחות שיהיו מעוניים בו יוכלו להפעילו.

(נענע)

חלונות :2000 עוד מעט, עוד קט
מיקרוסופט הודיעה כי הגרסה הבאה של מערכת ההפעלה שלה, "חלונות 2000", תצא סוף סוף לשוק ב17 בפברואר הקרוב. המערכת, שתאריך היציאה שלה עוכב שוב ושוב, אמורה להגיח לאוויר העולם בתערוכת IDG העולמית בסאן פרנסיסקו, הודיעו מקורות מתוך מיקרוסופט.

החידושי העיקרי של "חלונות 2000" הוא יכולתה של מערכת ההפעלה החדשה להפוך עסקים ל"מבוססי אינטרנט", עם דגש על חיבוריות מלאה של מערכת ההפעלה לרשת. עקרונות חשובים נוספים שמערכת השיווק המשומנת של מיקרוסופט מתכוונת להדגיש הם האמינות הגבוהה של "חלונות 2000", המודלוריות שלה, ויכולתה לטפל בקלות בהתקנים רבים, מעכבר ועד כונן DVD.

(נענע)
 

תרבות

פייט טוב. גארי קספרוב (רויטרס)
 פייט טוב. גארי קספרוב (רויטרס)   
``העולם נתן פייט טוב``
כך תיאר גארי קספרוב, שכונה לא אחת אמן השחמט הגדול ביותר שנולד מאז ומעולם, את הקרב בינו לבין שאר העולם, שהתרחש, לראשונה בהיסטוריה, באינטרנט. אחרי קרב צמוד להפתיע שנמשך ארבעה חודשים, במה שעשוי להיות הקרב הספורטיבי עם מספר המשתתפים הגבוה ביותר מאז ומעולם, ניצח קספרוב שלושה מיליון משתמשי אינטרנט.

בניגוד להערכות מוקדמות, הקרב, שהסתיים כאמור בכניעה דרמטית של שחקני העולם לאחר 62 מהלכים, היה צמוד מאוד. התברר שהמוני משתמשי האינטרנט, שהגיעו מ75 ארצות שונות ונהנו מייעוצו האדיב של טריבונאל רבי האמנים של סנט-פטרסבורג, בהחלט יכולים ללמד גם כלב זקן ומנוסה כקספרוב טריק או שניים.

(נענע)

מעריב ברשת
לאחר `גלובס` ו`הארץ`, `מעריב` הוא העיתון הישראלי היומי השלישי לקפוץ על עגלת הרשת ולפרסם מהדורה כמעט-מלאה וחופשית של המהדורה היומית. האתר, שמשתמש בעיצוב מסורתי של הדור הראשון של העיתונים שעלה לרשת, סבל מקשיים טכניים מסוימים ביום השקתו ובמשך רוב הזמן היה בלתי נגיש.

האתר כולל את רוב תכני העיתון המודפס בנושאים רבים, מחדשות, דרך מוספי הכלכלה והתרבות, ועד למהדורת הסופשבוע, שכוללת את מוסף `סופשבוע` ותכנים נוספים.

(נענע)

ללמוד נהיגה ברשת
טרנד חדש תופס תאוצה אצל נהגי ארה"ב: קורסים ללימוד נהיגה באינטרנט. הקורסים מיועדים לנהגים מנוסים, שעברו עבירת תנועה כלשהי. לפי חוקי ארה"ב, השתתפות ביום שלם של בית ספר לנהיגה לאחר ביצוע עבירה מוחק את העבירה מהתיקים של חברות הביטוח, ובכך מסייע להפחתת תשלום הפרמייה החודשית.

כעת, במקום ללכת לבניין ממשלתי מתקלף ולבזבז יום על ישיבה מנומנמת בכיתה מעופשת וצפייה בסרטים ישנים על בטיחות בדרכים, אפשר לעבור את הקורס דרך האינטרנט, בתמורה ל25 דולר בלבד. בכדי לעבור את הקורס, שכולל חומרי קריאה והמחשה במולטימדיה, יש לענות בסיומו על מבחן קצר, כשמעבר עם ציון של 80 לפחות מקנה לנהג תעודת מעבר.

(ווירד)
 
והדרת פני זקן. הבאנר הראשון בהיסטוריה
 והדרת פני זקן. הבאנר הראשון בהיסטוריה   
היום יומולדת, היום יומולדת
ה"באנר", אותה מודעה פרסומית שמתנוססת בראש עמוד זה ובראש רובם המכריע של האתרים הגדולים באינטרנט, חוגגת השבוע חמש שנים להיווסדה. הבאנר הראשון, שהופיע באתר של ווירד, היה של חברת התקשורת AT&T ולא הכיל כל אנימציה.

ה"באנר" סבל וסובל מהרבה מאוד יחסי ציבור רעים. אומרים שהוא מיושן, מיותר, מעצבן את הגולשים. אבל הוא עדיין איתנו, ויהיה איתנו עוד הרבה זמן: חברת האנאליסטים הנחשבת ג`ופיטר קבעה זה לא מכבר כי שליש משוק הפרסום המקוון ב2003 יהיה שייך לאחד הגלגולים העתידיים של הבאנרים. עד 120.

(זי.די.אן.אן)

 
``הישרף מותק, הישרף``
כמה קבוצות שפועלות למען זכויות ההומוסקסואליים התאספו לפני משרדי חברת האינטרנט AOL בסאן-פרנסיסקו ושרפו דיסקטים עם הלוגו של החברה, תוך כדי צוויחות "הישרף מותק, הישרף".

העילה למחאה: חשד שהעלו כמה ארגוני הומוסקסואליים שAOL, ספקית האינטרנט הגדולה באמריקה, מצנזרת מידע הומוסקסואלי מפרופילים של משתמשיה, בעודה מאשרת שימוש בשפה אנטי-הומוסקסואלית באותם פרופילים ממש.

הכל החל כשמשתמש מטקסס גילה שAOL מחקה מתיאור המשתמש שלו את השורה המתארת אותו כ"בעל אחוריים נכנעים". חקירה קצרה גילתה שהחברה לא מחקה תיאורים אחרים, כגון "אני מולק את ביציהם של הומוסקסואלים משום שלא מגיע להומוסקסואלים שיהיו להם ביצים". בתגובה, אמרה דוברת AOL כי החברה מצנזרת גם תיאורים סקסואליים מוגזמים וגם תיאורים אלימים או גזעניים.

(ווירד)

השיטה החדשה ללוחמה בפשע: מפות
משטרת ישראל תעלה לרשת אתר שיציג את מפת הפשיעה בישראל ואת מפת תאונות בדרכים בישראל, כך מוסר ``גלובס``. המערכת הוצגה בתערוכת GIS (מערכות מידע גיאוגרפיות) שנערכה בשבוע שעבר בתל-אביב.

האתר נמצא בגרסת "אלפא" (שלבי בדיקה ראשוניים מאוד), מסרה ראש מדור סטטיסטיקה, סנ"צ אורלי גלבוע, ויעלה לרשת בעוד מספר חודשים. מפת הפשיעה תספק נתונים על רמת הפשיעה בישראל ובחלוקה לסוגים שונים של העברות, בעוד מפת תאונות הדרכים תספק מידע גם על תאונות בודדות וגם על כל תאונות דרכים ככלל.

מעניין לציין כי משחק המחשב הקלאסי "סימ-סיטי", שהתפרסם בסוף שנות השמונים ודימה ניהול עיר, איפשר לשחקן לצפות במפות דומות מאוד ולנהל בעזרתן את העיר.

(גלובס)
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by