ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לוֹל: פושעי וויקיפדיה לדין 

לוֹל: פושעי וויקיפדיה לדין

 
 
תומר ליכטש

תומר ליכטש תוהה כיצד יישמע התנ"כ בגירסה הפקאצית ומכריז: האינטרנט לא תהיה פה לנצח. אולי טוב שכך, אחרי הכל, זו הדרך היחידה להבטיח שהערכים נטולי חוש ההומור שמופיעים בוויקיפדיה ישראל ייעלמו מתישהו. טור

 
 
 
 
 
 
 
 
 

בושה

ומה נותיר אנחנו אחרינו? באילו צבעים יצבעו הארכאולוגים והחוקרים של העתיד הרחוק את התרבות שלנו כאשר יתבוננו בהריסותיהם של מבני הפלדה והזכוכית של קניוני הענק שהקמנו לעצמנו? (אור זוהר, nrg ניו אייג')
 
המונה ליזה. משהו משמעותי? (צילום: רויטרס)
 המונה ליזה. משהו משמעותי? (צילום: רויטרס)   
אני מתבייש. בנו, בכולנו, בכולכם. אני מתבייש בי. צודק אור זוהר, שלמרבה המבוכה חותם על עצמו כ-"קבליסט בלונדיני" - אבל הוא צודק. לרגע אני מנסה ולרגע אני מצליח לתפוס את כל המסביב דרך עיניהם של ילדי העתיד. נסו לרגע. הִבּהלוּ. חברים, צריך להתאמץ יותר! לא יכול להיות שזה כל מה שנשאיר אחרינו. קצת גאוות יחידה. לא יכול להיות שנשאיר אחרינו, כמו נעבעכים, קצת מיילים רגשניים וקצת אינטרנט שלא עומד לא פה ולא שם. ואולי איזו רבע מלחמה ביוזמת איזה חצי-בעל-קניון חצי מושחת. חייבים לעשות משהו. כי הזמן אוזל ותכף נגמרת המאה. אני פונה מעל במה זו לאגף הטכנולוגי: שנסו מתניים! עד עכשיו אתם שוכבים לי פה כמו חבורה של פדלאות בבית זונות ספרדי ומקשקשים על חלונות וגאדג'טים "אלחוטיים!". עשו משהו משמעותי! לרגע קצר וקולע איכשהו נראה לי שאתם <פאתוס>תקוותנו האחרונה!<פאתוס/>. בחייאת. בכבוד שלכם.
 

נט-שׂח

 
איכשהו יש לכתבי אינטרנט, בעיקר בישראל, נטיה לייחס לרשת את המושג נצח. אם זה עלה לאינטרנט - זה יהיה שם לנצח! גוגל מצא את זה, ויציג את זה לנצח! לעגו לך באינטרנט? זה נשאר לנצח! - - חברים, רדו מזה. נצח זה נצח - אינטרנט זה אינטרנט. גם האינטרנט תיגמר מתישהו. עם כל הצער שבדבר.
 
 

מעניין מאוד מה שאמרתם. תודה רבה.

ידיד צ'צ'ני שלח לי את הלינק הזה, שמוביל לוויקוח (כלומר ל"דיון" בוויקיפדיה), על הערך "אייזק". נו, מדהים. אייזק, נזכיר, היה לפני כמה שנים בלוג פסיכי בישראבלוג, שדיווח בפוסטים לאקוניים ומצחיקים על פעולות סתמיות שעשה באותו יום ("אכלתי אורז" וכו'). בתוך זמן לא רב התוודה אייזק כי אינו אלא קבוצת כותבים (שלמרבה הצער שמרו על אנונימיותם) שהציבו לעצמם מטרה: להשיג כמה אלפי כניסות לבלוג בתוך חודש. משהו כזה. לאורך פעילותו של אייזק הגיבו יוצריו בבלוגים אחרים, תמיד בתגובות קצרצרות שהיו בעיקר וריאציות קטנות על המשפט "מאוד מעניין מה שאמרת. תודה רבה". וזה היה מצחיק. אבל בוויקיפדיה כמו בוויקיפדיה - אם מישהו צוחק, המסדר נופל. כולם מתפרקים. כי פה זה אנציקלופדיה, לא מועדונית שק"ם בקריה.
 

הטיעון הוויקיפדי המעגלי

וכך, בגדול, נראה מהלך התשה זריז/ה בוויקוח טיפוסי:

א) מישהו מתנגד. ויש לו תירוץ.
ב) מפעיל עם אגו-ותק ו/או ותק-אגו קובע טיעון מעגלי: הערך חייב להימחק כי הוא מיותר. אין מה לדבר עליו כי הוא מיותר. אם הוא לא היה מיותר היינו מדברים עליו. אבל הוא מיותר ולכן אנחנו לא מדברים עליו. כי הוא מיותר.
ג) רגע של תסכול. הכל נסתם.
ד) מישהו מביא במטאפורה לעגנית.
ה) העניין ננעל.
 

ה-x הוא בכלל לא y, הוא בקושי z

בירה. לא דובים ולא סערה (צילום: bunchofpants - CC)
 בירה. לא דובים ולא סערה (צילום: bunchofpants - CC)   
ועוד בעניין וויקוח אייזק: הפעם היה זה ידידי מלא החן, הוויקיפד הותיק odedee, שהפליא בפיוט הנעילה לדיון וקבע כי "ה'פרשה' המדוברת איננה אפילו סערה בכוס תה, היא בקושי קצף על כוס בירה". גדול: לא סערה, בקושי קצף. לא תה - בירה.

טיעון מנצח! ה-x הוא בכלל לא y, הוא בקושי z. ה"פרשה" המדוברת איננה אפילו סערה בכוס תה, היא בקושי קצף על כוס בירה. ה"פרשה" המדוברת איננה אפילו כוס קוניאק, היא בקושי בקבוק טואלט דאק ריק. ה"פרשה" המדוברת איננה אפילו אורז עם גזר, היא בקושי קוסקוס עם צלחת נפרדת למרק. ה"פרשה" המדוברת איננה אפילו מנורת שולחן באיקאה, היא בקושי שולחן אובאלי מעץ לא מלא בתחנה מרכזית ישנה. וכו' וכו' כיפופים שונים של טיעון הנעילה הריק והמיותר הזה. ועוד ערך נמחק.
 

פושעי וויקיפדיה לדין

בהקשר הבושה שהזכרתי בתחילת הדברים: מעניין אם אי פעם, נגיד בזינוק התרבותי הבא, בחברת המידע העתידית וכו', מעניין אם יעמידו את מפעילי וויקיפדיה העברית לדין בגין איזושהי האשמה בנוסח "הסתרה זדונית של העולם", ואולי איזה תת סעיף בכתב האישום בנוסח "בירוקרטיה נגד האנושות". אני כבר שומע את עורך הדין שלהם צועק על השופטת: כבוד השופט, ה"משפט" הזה איננו אפילו חצי זיקוק ביום העצמאות בשדרות הגעתון בנהריה, הוא בקושי פתק החלפה שפג תוקפו ב"צומת ספרים" במרכז הקניות "קניותר" בנס ציונה! ובצד תשב שורה של אנציקלופדיסטים שיפכרו ידיהם וילחשו זה לזה "טיעון חזק. טיעון חזק".
 

מה לעשות עם התקנון

מתוך וויקוח אייזק אפשר להבין, פחות או יותר, את ההבדל בין האנשים שעושים את האינטרנט להנאתם, ובין האנשים שמתווקחים אם לאנשים שעושים את האינטרנט להנאתם יש בכלל מקום באינטרנט, או שצריך למחוק אותם, להסיר אותם, לכחד אותם מעל דפי וויקיפדיה הקדושה. ובעניין זה אמר קרמבו (מבצע סבתא), ואמר יפה: "דבורה, את יכולה להכניס את התקנון עמוק לתחת שלך, אם נשאר שם מקום אחרי מה שקלאודיו דחף לך שם בחדר הנצחה, שדרך אגב - גם אותו סבתא שלי תרמה".
 

טונגסטן או לכתוב על כלום

Tungsten T5 של פאלם. זה חומר לטור (צילום: יח"צ)
 Tungsten T5 של פאלם. זה חומר לטור (צילום: יח"צ)   
הבטחתי לעצמי לכתוב פה, מתישהו, קטע בשם טונגסטן, למרות שלא הייתי בטוח מה זה טונגסטן עד שבדקתי במילון (סוג של מתכת. לא מחלידה!). בסופו של דבר הלכתי על הפתרון הקל והחלטתי לכתוב קטע על זה שרציתי לכתוב קטע בשם טונגסטן. המלה טונגסטן רק נשמעת לי טוב, אבל בעצם לא השתמשתי בה עד כה, ובוודאי שלא כתבתי אותה קודם לכן, כך שאני לא מורגל בכתיבת המלה הזו, טונגסטן. במהלך הכתיבה, אם כן, הכנסתי את המלה טונגסטן לקליפבורד, קונטרול-סי, ובכל פעם שרציתי לכתוב טונגסטן פשוט לחצתי על הקונטרול-וי, והופ - המלה טונגסטן מקפצת על המסך, וממלאת עוד שבעה תווים, שעם רווחים זה כבר תשעה תווים, והטקסט אשכרה כותב את עצמו.

בהתחלה שיערתי לעצמי שטונגסטן זו איזושהי יחידה מתמטית, אולי משהו בחשמל. איכשהו השתכנעתי שזה מתחום החשמל. ואז אמרתי לעצמי: זה קשור לחשמל - זה חומר לטור. לא אמרתי חומר לטור, אמרתי "חומר ללול". למלא שורות, מה אכפת לי. עוד קטע, פחות קטע. הכסף אותו כסף. וכן, אני יודע שמערכת חיים ברשת קוראת את זה. אתם שומעים? אני יודע שאתם קוראים את זה! מסתתרים. כמו ילדים קטנים. פה זה אינטרנט, לא גנון.

בכל אופן, אפשר למחוק עכשיו את המלה טונגסטן מרשימת הנושאים לטור הזה. טונגסטן מיצה את עצמו בקטע יחסית ארוך במהלך חייו הטקסטואלים של הטור הזה. טונגסטן - סאבג'קט קלואוזד. טונגסטן.

הערת המערכת: רואים שאין לך פאלם. אולי לא משלמים לך מספיק.
 

קטע משיר של קלאוס אופנהיימר

אני זז
מהמחשב הזז
והמחשב הזז
זז אחרי
 

כה אמר ה' למשה לאמור: של נעליך המוּי 100ממות

תרגיל לשעות המתות: פקאציזציה של התנ"ך. פנו לפסוקים האהובים עליכם בתנ"ך, ופשוט הוסיפו להם סימני קריאה + אחד אחד אחד בסוף. למשל:

• ויהי אור!!!!!!!!111
• הבל הבלים הכל הבל!!!!!!!!111
• של נעליך מעל רגליך!!!!!!!!111
• הנני!!!!!!!!111
• השומר אחי אנוכי?!!!!!!?!?!????!??!??!
• וכו'.

יש לזה אפקט מוזר. קצת כמו להסתכל על העתיד הלא רחוק של השפה הפקאצית, השׂפאקצה. נסוּ ותהנו!!!!!11111.
 

פינת האימג' השבועי/ת

באווירת "12 הקופים" ושוב אפרופו הבושה שנזכרת בפתח הדברים: ברחוב מלכי ישראל מצאתי סקיצה לשריד עתידי של הציוויליזציה שלנו. קצת כמו להביט דרך עיניהם של "ארכיאולוגי הרשת" (ביטוי שבוודאי ילוגלג בעוד כמה עשרות שנים).

הערה לבלוגוספירה הישראלית:
זרובבלה וכו'. כן כן.
טונגסטן.
 
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by