ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שטח סטרילי, יחסית 
 
 
עידו קינן

רבין נרצח לפני פריחת הפינה הישראלית של רשת האינטרנט; הדיווחים עברו בעיקר בתקשורת הממוסדת; האם תפיסתנו את הרצח היתה שונה, אם הוא היה מככב באתרים, בפורומים ובאימייל?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
איפה שמעתם על הירצחו של רבין? ברדיו? בטלוויזיה, שהריצה מבזק טקסט על רקע סרט הקולנוע ששודר, ואחר כך עברה לשידור מהאולפן שנמשך לנצח? בטלפון, ממכר שהלך להפגנה והיה עד לאירועים?

הפינה הישראלית של רשת האינטרנט לא היתה מפותחת במיוחד באותה תקופה (די אם נציין, שהמילה אינטרנט הופיעה אז בעיתונים בין מרכאות). מה היה קורה, אם הרצח היה מתרחש בגלגול הנוכחי שלה? התסריט הבא בדיוני, אבל לא בלתי-סביר.
 

"איפה היו המאבטחים?"

 
מבזק ב-ynet
"אלפי מפגינים מתפזרים לבתיהם לאחר סיום הפגנת התמיכה בתהליך השלום בכיכר רבין הערב. ההפגנה הסתיימה בשירת 'שיר לשלום' של מירי אלוני, אליה הצטרפו רבין ופרס".

פורום סקופים וחדשות ברוטר.נט
"פיגוע ירי בכיכר מלכ ישראל!!!1 מישהו שהיה בהפגנה אמר לי שהיו שלוש יריאות ואמבולנסים הגיעו. אני הולך לבדוק ואני יכתוב מיד כשאני יחזור".

מבזק בוואלה
"יריות נשמעו לפני שעה קלה באיזור כיכר מלכי ישראל. החשד: רקע לאומני".

מבזק ב"הארץ"
"שלוש יריות נורו בסמוך לכיכר מלכי ישראל, דקות ספורות לאחר תום עצרת התמיכה בממשלה, שנערכה הערב. גורמים במשטרה יודעים לספר כי היורה נתפס, אולם זהותו ומטרותיו טרם הובררו".

פורום אקטואליה בתפוז
"ניסיון התנקשות באישיות בכירה (כנראה פרס) ליד כיכר מלכי ישראל. שמעתי את זה בקשר של המשטרה. מישהו חיכה לו מאחורי הבמה אחרי ההפגנה. לא יאומן, הערבים הצליחו להגיע עד הצמרת. איפה היו המאבטחים?".

אימייל שנשלח בתפוצה רחבה
"ירו ברבין!! זה נשמע דמיוני, גם לי קשה להאמין, אבל הייתי ליד המדרגות כשהוא ירד, וזה מה שקרה. מישהו צעק "סרק סרק", אבל זה לא היה נכון. המאבטחים קפצו על היורה (נראה לי שהוא ערבי) וניטרלו אותו. הם שמו את רבין במכונית והיא יצאה משם בטיל. אני עדיין רועד בכל הגוף. הם השתגעו לגמרי??".

מבזק בנענע
"ניסיון התנקשות הערב (שבת) בראש הממשלה, יצחק רבין. קול ישראל מדווח, כי היורה הוא סטודנט למשפטים, יהודי חובש כיפה. לפי דיווחים שמגיעים מהכיכר, היורה נוטרל וייתכן שנהרג".
 

"מודיעה בתדהמה"

 
אתר CNN
 
 

"Israel's PM, Yitzhak Rabin, was assassinated tonight, following a rally in Tel-Aviv. The assassin shot PM Rabin three times before getting pinned to the wall by Rabin's body guards. Rabin was rushed to a nearby hospital, where he died several hours later, in spite of the doctors' efforts to save him. The Israeli government is yet to issue an official statement on his death".

 
 
אתר החדשות עניין מרכזי
"בלעדי: רבין נפטר. הדבר ידוע למקורביו, אבל עדיין לא פורסמה הודעה רישמית. חוקרי משטרה בודקים את האקדח ממנו נורו היריות. עניין מרכזי עוקב ומדווח".

מבזק במעריב
"איתן הבר: 'ממשלת ישראל מודיעה בתדהמה על מותו של ראש הממשלה, יצחק רבין'. הבר הקריא את ההודעה לפני דקות ספורות בכניסה לבית החולים איכילוב, שם הכריזו הרופאים על מותו של רבין".

פורום סקופים וחדשות ב-Fresh
"השב"כ היה מעורב ברצח רבין. יגאל עמיר, היורה, צעק 'סרק סרק' כי הוא באמת האמין בכך. מישהו החליף לו את הכדורים, מישהו בשב"כ שהיה מעוניין בחיסולו של רבין. אני מנחש שבחלונות הגבוהים ינסו להשתיק את העניין ולכסות על האחראים".

אתר החמאס
"מנהיג הישות הציונית, יצחק רבין, נרצח על ידי בן עמו. רבין היה אחד מהגרועים באויבי העם הפלסטיני, אולם הרצח הוא עניין פנימי של הישות הציונית. החמאס קורא להנהגה הפלסטינית להשתחרר מהסכמי ההשפלה של אוסלו, ובעזרת אללה להחזיר את שטחי פלסטין הכבושים בכוח הזרוע. אללה הוא אכבר".

אתר נשים בירוק
"יצחק רבין, ראש ממשלת ישראל, נרצח הערב בתל אביב. תנועת 'נשים בירוק' מגנה את הרצח, אולם יש לזכור שרבין היה האחראי הראשי והישיר על הסכם אוסלו, שעשה חיי יהודים רבים -- הפקר".

אתר הרשות הפלסטינית
(אין דיווח על הרצח).
 

השטח הסטרילי של התקשורת הממוסדת

ובחזרה למציאות. הרדיו הקדים את הטלוויזיה בדיווח. ערוץ 2 הקדים את ערוץ 1, שלאור גודל המעמד, המתין להגעתו של חיים יבין לאולפן. ערוץ Sky הבריטי דיווח ראשון על מותו של רבין, עוד לפני ההודעה של הבר.

אתר נטקינג הוקם אחרי הרצח כאתר זיכרון, בו אפשר היה להדליק נרות. בהמשך הפך לאחד הפורטלים הבולטים הראשונים, החליף כיוון והפך לתחנת רדיו אינטרנט, ולבסוף נסגר. האינטרנט יצא מהמרכאות ונכנס למיינסטרים.

אם הפינה הישראלית של רשת האינטרנט היתה מפותחת ב-95', הדיווח היה מהיר יותר. אתרי שמועות, ואתרי החדשות בעקבותיהם, היו מדווחים על המוות עוד לפני ההודעה הרשמית. תיאוריות הקונספירציה השונות היו מופצות באימייל לרבבות גולשים. הפורומים היו רוחשים בתומכים ברצח ומתנגדים לו, שלא לדבר על הטוקבקים.

אם הפינה הישראלית של רשת האינטרנט היתה מפותחת ב-95', כנראה הרצח היה מתעכל בתודעה הציבורית מהר יותר, מפנה את מקומו לסיפור הבא ומעלה אבק בחדר האחורי של הזיכרון הקולקטיבי, ושל ארכיוני אתרי האינטרנט השונים. לטוב ולרע, רצח רבין היה המאורע הישראלי הגדול האחרון, שהתנהל בשטח הסטרילי, יחסית, של התקשורת הממוסדת.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by