ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
עברית עולה שפה 

עברית עולה שפה

 
 
אדר שלו

שוקלים לקנות את הגאדג'ט היקר שחלמתם עליו בחו"ל ולחסוך את פערי התיווך? קחו בחשבון גם את עלות ההתאמה של המכשיר לעברית. בדקנו כמה עולה שפת הקודש

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נוסעים לחו"ל ורוצים להביא עימכם ארצה גאדג'ט יוקרתי ולחסוך כמה מאות שקלים? החלטתם לדלג על המשווקים המורשים ולקנות את המכשיר בו חשקה נפשכם דווקא ב-eBay? הדרך רצופה מהמורות.

מי שבוחר לקנות את מחשב כף היד, נגן ה-MP3 או הסלולרי החכם שלו דווקא בארץ זרה, נאלץ לעתים לוותר על האחריות שאותה לא תמיד ניתן לממש בארץ; על שירות טלפוני; לשלם עבור תיקונים מכספו; ולעתים קרובות לנפנף לשלום לתמיכה מובנית בעברית. כתיבה מימין לשמאל, גופנים עבריים וממשק עברי הם מטרד אמיתי עבור לא מעט צרכנים.

בחלק מהמקרים ניתן לגייר את המכשיר לאחר ההגעה ארצה, אולם במידה והמכשיר נרכש שלא דרך היבואנים או המפיצים הרשמיים - גובות מרבית החברות תוספת תשלום עבור התוכנה העברית. התוספת למחיר עשויה לנוע בין כמה עשרות שקלים למאות שקלים, ובמקרה של דגמים מסויימים מגיעה ליותר מאלף שקלים.

כך שלפני שקונים, כדאי להוסיף לחשבון את העלות הנוספת הזו ולבדוק אם אחרי הכל מדובר בחסכון אמיתי, או שכדאי להשאיר את המקום במזוודה פנוי.
 

מחשבים ניידים - 70 ש"ח

MacBook של אפל. צורבים מקלדת (צילום: יח"צ)
 MacBook של אפל. צורבים מקלדת (צילום: יח"צ)   
רכישת מחשב PC נייד בחו"ל היא פתרון לא רע בכלל. המחירים נמוכים בהרבה ומשתמשים רבים ממילא לא מתים על הגירסה העברית של חלונות XP. במקומה, פשוט מוסיפים תמיכה בהצגת והקלדת עברית בהגדרות של מערכת ההפעלה, פעולה מהירה שאפשר לבצע עם דיסק של חלונות. בחלונות ויסטה אף הגדילו לעשות, ואיפשרו מעבר בין ממשק בעברית לאנגלית ללא התקנה מחדש של מערכת ההפעלה.

במקרה של מחשבי מקינטוש, אין לישראלים אפשרות כזו ממילא. ידע מחשבים, נציגת אפל בישראל, ניסתה בעבר לפתח גירסה עברית של OSX, מערכת ההפעלה המרהיבה של מק, אלא שהתוכנית נגנזה. עם זאת, אפשר כמובן להציג עברית ולהוסיף פריסת מקלדת בעברית בלי בעיה.

חסרון מהותי בהבאת מחשב נייד מחו"ל היא המקלדת. מי שלא מיומן בהקלדה עיוורת יתקשה לאתר את האותיות הרלוונטיות על גביה. עלות צריבת האותיות בעברית על גבי המקלדת זולה למדי - בחנות "קציר גרף" למשל, יצרבו לכם מקלדת עברית תמורת 70 ש"ח, גם למקינטוש וגם ל-PC.
 

iPod - עברית ב-50 ש"ח

iPod Nano. עברית ב-50 ש"ח (צילום: יח"צ)
 iPod Nano. עברית ב-50 ש"ח (צילום: יח"צ)   
בישראל, נגני ה-iPod יקרים משמעותית לעומת מחירם בחו"ל, זאת יודע כל חובב גאדג'טים מתחיל. אותו iPod Nano שעולה באפלסטור בניו יורק 149 דולר, יעלה בארץ 948 ש"ח, שהם כ-226 דולר ארה"ב - אבל ללא תמיכה בעברית.

לאחרונה השיקה ידע מחשבים קושחה בעברית לנגני iPod, שמאפשרת צפייה בשמות השירים והאלבומים בעברית ומוסיפה ממשק עברי לתפריטים. עד אז נאלצו משתמשי iPod לכתוב את שמות השירים העבריים באותיות באנגלית (למשל, Hajinjiot - Melafefonim). טקסט בעברית כלל לא הוצג על המסך.

כל מי שרכש את הנגן שלא באמצעות ידע יידרש לשלם 50 ש"ח תמורת התמיכה בעברית. התוכנה שמוסיפה לנגן את הממשק העברי תזהה במהלך ההתקנה אם המכשיר שלכם נרכש בישראל, ואם לא - תצטרכו לפנות לידע ולשלם את המחיר.
 
 

סאנדיסק Sansa - עברית בחינם

Sansa E200. עברית לכולם (צילום: יח"צ)
 Sansa E200. עברית לכולם (צילום: יח"צ)   
סרבני iPod יכולים ללכת על נגן MP3 אחר, כמו Sansa של סאנדיסק המבוסס זיכרון פלאש. דגם E250, שעולה בארץ 538-599 ש"ח, יעלה קצת פחות אם הדוד מאמריקה יביא לכם אותו: 139 דולר, שהם כ-458 ש"ח.

סאנדיסק, חברה בליגה הבינלאומית עם שורשים ישראלים, היא הצדיקה היחידה בסדום הלשונית, שמציעה ממשק עברי חינם אין כסף לדגמים E200 ו-C200, זאת בלי לבדוק היכן בדיוק נרכש הנגן. "העברית ניתנת לחינם לכל בעל סנסה בלי כל קשר למקום בו נקנה המכשיר", אמר טארק חוסייני, מנהל מכירות סנדיסק לאזור המזה"ת ואפריקה. אפשר להוריד את הקושחה בעברית באתר הרשמי של החברה ולהתקין.

מצד שני, הרכישה בחו"ל לא תחסוך לכם יותר מדי כסף. אפשר לקנות Sansa בארץ בשקט, בלי להרגיש פראיירים.
 

מוטורולה Q - עברית ב-600 ש"ח

מוטורולה Q. הנחה (צילום: מהאתר הרשמי)
 מוטורולה Q. הנחה (צילום: מהאתר הרשמי)   
פלאפון החליטה לגייר ולייבא ארצה את מוטורולה Q, סמארטפון בעיצוב דקיק עם מערכת הפעלה מסוג Windows Mobile 5.0. המחיר: 3,236 ש"ח ב-36 תשלומים. באמזון וב-eBay, לעומת זאת, אפשר למצוא Q חדש לחלוטין בקופסה, תמורת 380 דולר בלבד - שהם 1,584.22 שקלים (לפני משלוח).

על פניו, זו הוזלה משמעותית, עד שמגיעים לתוספת המחיר תמורת העברית. לפי מוקד השירות של מוטורולה גיור הממשק עולה 300 ש"ח (כולל מערכת הפעלה בעברית) וצריבת אותיות בעברית על המקשים עולה עוד 300 שקלים. אם תבצעו את שתי הפעולות באותה עת, תקבלו הנחה ותשלמו רק 450 שקלים במקום 600.

ה-Q, אגב, הוא הדגם היחיד של מוטורולה שניתן להוסיף לו תמיכה בעברית במידה והוא נרכש בחו"ל.
 

נוקיה E61 - עברית ב-120 ש"ח

נוקיה E61. זול יחסית (צילום: יח"צ)
 נוקיה E61. זול יחסית (צילום: יח"צ)   
  
הסמארטפון המצוין של נוקיה, E61, עולה בישראל 2,399 ש"ח. בחנויות בחו"ל או באינטרנט אפשר להשיג אותו גם תמורת 388-429 דולר, הפרש של כמה מאות שקלים, לפני התקנת עברית.

במקרה של נוקיה, הגיור זול יחסית - 120 שקלים בלבד, ללא צריבת מקשים. עם זאת, יש להקפיד כי הגירסה (הקושחה, מערכת ההפעלה של המכשיר) תהיה תואמת לדרישות המסויימות של התוסף לעברית, מה שאומר שכדאי להרים טלפון למוקד השירות של נוקיה בישראל אם אכן קונים מכשיר בחו"ל.

שימו לב שלא רק ל-E61, אלא לכל המכשירים של נוקיה הנמכרים בארץ (לא משנה מאיזה דגם; גם הפשוטים שביניהם), ניתן להוסיף תרגום באותו המחיר - 120 ש"ח. במקרה של המכשירים הזולים, לא בטוח שמדובר ברכישה כדאית. כדאי להשוות מחירים ולבדוק אם באמת שווה לקנות בארץ.
 

מחשב כף-יד ו-GPS של Mio - עברית ב-1,090 ש"ח

Mio P350. פרוץ (צילום: יח"צ)
 Mio P350. פרוץ (צילום: יח"צ)   
מי שקונה בארץ את Mio P350, מחשב כף יד עם יכולות GPS, ישלם תמורתו כ-1,850 ש"ח באתרי הקניות המקוונים האמינים. בחו"ל, כצפוי, הנזק קטן יותר ומגיע לכ-300 דולר.

במקרה של מכשיר זה, לא בטוח שרכישתו מעבר לים מוצדקת, מאחר שהגיור יקר. התקנת גירסה עברית של תוכנת הניווט Destinator (הפופולרית בין תוכנות הניווט בארץ), כולל מפות מקומיות, חיווי קולי בעברית וממשק עברי למערכת ההפעלה של המכשיר (Windows Mobile) - עולה בדרך כלל 1,090 שקלים - סכום לא מבוטל. אולי זו הסיבה שנוצר שוק פיראטי רחב לתוכנה הזו, והשמועות מספרות שלכל נהג מונית מצוי יש Destinator פרוצה ברכב.

מקשים, בכל אופן, אין על המכשיר - במקומם ישנו צג מגע, כך שאין צורך בצריבת עברית על המקלדת.
 

סוני PSP - אין עברית

סוני PSP. לא מדבר עברית (צילום: יח"צ)
 סוני PSP. לא מדבר עברית (צילום: יח"צ)   
קונסולות, גאדג'ט עם שוק מצומצם יחסית, יקרות יותר בישראל במידה משמעותית. במקרה של הקונסולה הניידת PSP של סוני, המחיר בארץ נע בין 1,154 ל-1,765 ש"ח בחנויות פרטיות. בחו"ל המחיר נע בין 169 ל-240 דולר, תלוי איפה קונים.

"במקרה של PSP אין כדאיות עבורנו לבצע לוקליזציה לעברית", הסביר איתן דרורי מישפאר, יבואנית מוצרי סוני בישראל. כתוצאה מכך, אין תרגום של הממשק או אפילו גופנים עבריים. המשמעות היא שהדפדפן המובנה ושמות הקבצים שמעלים למכשיר לא יציגו את שפת הקודש.

עבור רוב הגיימרים ממילא לא מדובר במטרד רציני, ויש גם כאלו שמצאו פתרון חלקי אלטרנטיבי. כך שאפשר לקנות את הקונסולה הניידת של סוני בחו"ל בשקט. כדאי רק לוודא שהמשחקים או הסרטים שקונים עבורה לאחר מכן תואמים את שיטת השידור של המדינה בה נרכשה הקונסולה.
 

פאלם Treo ו-TX - עברית ב-715 ש"ח

פאלם Treo 650. תחליטו לבד (צילום: יח"צ)
 פאלם Treo 650. תחליטו לבד (צילום: יח"צ)   
בישראל, מחירו של מחשב כף יד מסוג פאלם Treo 650 נע בין 3,999 ל-2,819 ש"ח. מעבר לים, לעומת זאת, אפשר להשיג אותו תמורת 300 דולר, שהם כ-1,254 ש"ח. המחיר צונח אם בוחרים לרכוש ב-eBay מכשיר יד שנייה, גם חדש לחלוטין. הפרש משמעותי לכל הדעות.

ניתן להוסיף למכשירים תמיכה בעברית דרך יבואנית פאלם בישראל, אקסל טלקום. עלות ההחלפה ל-Treo ולדגמים חדשים יותר של מחשב כף יד של פאלם, כמו TX, היא 365 ש"ח לממשק העברי עצמו. מי שזקוק גם לכיתוב בעברית על גבי המקשים, יידרש לשלם עוד 350 ש"ח עבור החלפת מקלדת. בסך הכל, צפויה לכם הוצאה של 715 שקלים. כדאי? אתם תחליטו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by