ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
הלו, זה רדיו? 

הלו, זה רדיו?

 
 
רן יניב הרטשטיין

מהפכת הפודקאסטים הייתה ועברה, ותוכניות קוליות שמופצות לפי דרישה באינטרנט הפכו לחלק מעולם התוכן המקוון. במבט ראשון נראה שהתופעה פסחה על הבלוגספירה המקומית, אבל בחינה מעמיקה יותר מגלה מספר ניסיונות לשינוי המצב

 
 
 
 
 
 
 
 
 
כשמילון מרים וובסטר בחר את המילה "בלוג" בתור מילת השנה לשנת 2004, זה היה אחרי שבלוגים כבר הספיקו להפוך על פניה העיתונות המקוונת, ולשנות לעד את כללי המשחק בעולם התוכן ברשת. אבל כשהמילה "פודקאסט" נבחרה על ידי מילון אוקספורד כמילת השנה ב-2005, רק מעטים שמעו על המונח החדש, ומעטים עוד יותר הבינו את משמעותו.

מאז, פודקאסטים הפכו כבר לחלק בלתי נפרד מעולם תוכן הגולשים המקוון, ומהר מאוד חדרו גם לתקשורת המסורתית; אפילו הניו יורק טיימס מקליט כיום פודקאסטים יומיים ושבועיים. ממילת באזז אופנתית, הפודקאסטים הפכו לתופעת רשת חשובה בארה"ב ובמדינות אחרות, אבל דווקא בישראל נראה שהם נותרו מאחור, בעוד שתכני וידאו למשל, זוכים להצלחה מסחררת.
 

מה זה פודקאסט?

 
פודקאסט הוא שידור קולי שמופץ על גבי האינטרנט באמצעות טכנולוגיית RSS. שתי הגדרות חלופיות יכולות להיות "בלוג קולי" או "רדיו מקוון". במיטבם, פודקאסטים עושים לרדיו מה שבלוגים עשו לעיתונות הכתובה. הם מפקיעים את השליטה בתוכן מידי גופי התקשורת הגדולים ומעבירים אותה למי שלפני כן היו רק צרכנים פאסיביים. כפי שבלוגים מאפשרים לקוראים להחליף תפקידים ולהיות לכותבים, פודקאסטים מאפשרים למאזינים להפוך לשדרנים, מגישים, עורכים מוזיקליים ומפיקים.

מנקודת מבט טכנית, ישנן מספר דרישות בהן צריך לעמוד שידור קולי כזה כדי שייחשב לפודקאסט. ראשית, תכני השידור צריכים להיות זמינים להורדה למחשב. מאזינים רבים מעבירים את הקבצים לנגן נייד ונוהגים להקשיב להם כשהם לא נמצאים ליד מחשב, ולכן האזנה בסטרימינג בלבד (כמו באתרי האינטרנט של תחנות הרדיו, למשל) לא מספיקה.

כמו כן, את אותם הקבצים יש להפיץ במסגרת של פיד RSS תקני. כך, המאזינים יכולים להשתמש בתוכנות ייעודיות שמעדכנות את הפרקים האחרונים בפודקאסט באופן אוטומטי, ובדרך כלל גם מעבירות את הקבצים ישירות לנגן הנייד. iTunes, התוכנה שמשמשת לניהול המוסיקה בנגני iPod, היא גם תוכנת הפודקאסטים הנפוצה ביותר.
 

קצת היסטוריה

אדם קורי ודייב ויינר, מאבות ההמצאה (צילום: kk+‎‏, cc-by)
 אדם קורי ודייב ויינר, מאבות ההמצאה (צילום: kk+‎‏, cc-by)   
לפי וויקיפדיה, הפיתוח הראשון בתחום החל בשנת 2000, כאשר ל-RSS נוספה האפשרות לשייך קבצי מדיה לפוסטים. למרות שמעט מאוד בלוגרים ניצלו את הטכנולוגיה החדשה בשנים הראשונות, מספר מפתחים החלו לתמוך בה בכלי ה-RSS שלהם, ולאחר זמן קצר נוצרו גם יישומים שהעבירו את הקבצים באופן אוטומטי לנגנים ניידים.

ב-2004 הציע בן המרסלי מהגארדיאן מספר שמות להגדרת התופעה המתפתחת, וכך נטבע המונח "פודקאסט". בתוך כשנה וחצי, חיפוש "podcasts" בגוגל החזיר 100 מיליון תוצאות, ובתום 2005 הכריז מילון אוקספורד כי "Podcasting" היא מילת השנה.

בדיעבד, פודקאסטרים רבים מקוננים על החדירה של המונח, שנשמע קשור באופן הדוק מדי לנגני iPodשל אפל. מאזינים שאין ברשותם נגן של אפל חושבים בטעות שהם לא יכולים להאזין לפודקאסטים בכלל, למרות שכמעט תמיד מדובר בקבצי MP3 רגילים שאפשר לנגן בכל מחשב או נגן מוסיקה נייד. הבלבול סביב השם "פודקאסט", והחשש שאפל תנסה לתבוע בעלות על המונח, גרמו למספר פודקאסטרים לעבור להשתמש במילה "נטקאסט" (Netcast) הגנרית יותר.
 
 

ישרא-פודקאסט

בועז אורדן, מחלוצי הפודקאסטים בישראל
 בועז אורדן, מחלוצי הפודקאסטים בישראל   
סצינת הפודקאסטים המקומית רחוקה מלהיות מפותחת ועשירה כמו במדינות אחרות, אבל לבלוגוספירה הישראלית יש בכל זאת הרבה מה להציע בתחום. אחד הפודקאסטרים העבריים הוותיקים ביותר הוא בועז אורדן, שמגיש ומפיק את טיקאסט, תוכנית שבועית בנושאי אפל ומקינטוש. אורדן העלה את הפודקאסט הראשון שלו בספטמבר 2005, ועד כה הקליט 67 תוכניות. למרות ההתמקדות בנושא נישתי יחסית, הוא מדווח על ממוצע של כ-1,500 הורדות לכל תוכנית.

"התחלתי קצת אחרי שב-iTunes נכנס הפיצ'ר של הפודקאסטים, פשוט כי בא לי להקליט פודקאסט בעצמי. הפודקאסט הישראלי היחיד אז היה של ברכה גולשת, שלא עלה במועדים קבועים", סיפר לנו אורדן. "אבל החודשים הראשונים היו קשים יותר ממה שחשבתי. שילמתי מאות דולרים על האחסון, ואת המיקרופון הפשוט איתו הקלטתי בהתחלה החלפתי בציוד מקצועי ויקר יותר".

כמו חלוצים רבים, אורדן נתקל גם בקשיים שנבעו מהעדרם של כלים מתאימים לפרסום הפודקאסט ברשת. כדי להתמודד עם ההוצאות הגדולות, הוא נעזר בתרומות מהמאזינים. "כבר מההתחלה שמתי באנר לשליחת תרומות דרך PayPal. אספתי כ-700 דולר בחודשים הראשונים, ואחרי זה התרומות פחתו משמעותית", סיפר.

כדי להקל על פודקאסטרים אחרים להתגבר על קשיים דומים, הקים אורדן את אייקאסט, פורטל פודקאסטים שלצד אינדקס של פודקאסטים מציע גם פלטפורמה מלאה לאחסון ופרסום פודקאסטים.

"מאז הקמת icast, עלו לרשת עשרות פודקאסטים ישראליים. להערכתי, רוב הישראלים פועלים היום מתוך האתר", ציין. למרות ש-icast פועל במתכונת של אתר מסחרי, לאורדן אין תוכניות לפרוש מעבודתו ולהקדיש את כל מרצו לפודקאסטים. "אני לא מאמין שארוויח כסף מהאתר", אמר.
 

הקיפוד

ניסיון העבר של יזמים אחרים בתחום הפודקאסטים בישראל לא משפיע על האופטימיות הזהירה של אורדן. אתר "הקיפוד" היה היוזמה המקומית הראשונה בתחום - ניסיון לספק פלטפורמה מקיפה לפודקאסטרים ומאזינים, במתכונת של אתר Odeo המצליח, ובדומה ל-icast. אבל חודשים בודדים אחרי עלייתו לרשת, התקציב אזל והאתר נסגר. "כשיכולנו לא גייסנו, כשהיינו צריכים כבר לא יכולנו, והפרוייקט גווע", נזכר איתי צור, אחד ממייסדי הקיפוד.

צור, שהקים את הקיפוד יחד עם שותפו עדי רבינרזון, היה בטוח שפודקאסטים יהיו סיפור הצלחה בישראל. "ישראלים אוהבים להביע את דעתם, אבל כנראה שהחשיפה רבה מדי, ואנשים מפחדים. עדיין יש מקום לפודקאסטים בעולם של וידאו. התוכן שונה לגמרי ואפשר לעשות דברים תוך כדי ההאזנה. אני מאזין לפודקאסטים ב-iPod בדרך לעבודה, למשל. אם היתה בארץ פלטפורמה טובה מספיק - הם היו מצליחים".
 

לא לגיקים בלבד

עירית אדר, "האםאמא"
 עירית אדר, "האםאמא"   
בתחילת הדרך, פודקאסטים היו נחלתם של גיקים בלבד, ועסקו רובם ככולם בנושאים טכניים. אבל כמו כל מדיום תקשורתי אחר, מהר מאוד אימצו אותם כל מי שהיה להם מה לומר בכל נושא. עירית אדר, מעצבת גרפית ומאיירת, התחילה בקיץ 2006 להקליט את "האםאמא", פודקאסט על אמהות.

"הייתי מיואשת, זה היה בזמן חופשת הלידה ורציתי לפרוק תסכולים. אחרי הלידה השניה למדתי הרבה דברים שלא יכולתי ללמוד בלידה הראשונה, וידעתי שיש שעוד הרבה אמהות במצב שלי. הפורמט של שיחה מוקלטת נראה לי מתאים, ויצרתי קשר עם icast, אליהם הגעתי דרך קרובת משפחה. קניתי ציוד בכמה מאות שקלים והם באו עם לפטופ. עשינו תוכנית ראשונה שנגנזה, ובתוך חודש כבר התגברתי על המכשולים הטכניים והתחלתי להקליט".

"עולות תוכניות כשיש לי זמן. אני עושה את זה בשביל ליהנות ולא נמצאת בתחרות. אין הרבה קשר עם המאזינים. השבוע קיבלתי תגובה נהדרת מדוקטור מג'נבה - יש תגובות בודדות אבל חיוביות", סיפרה אדר.

יש לה כמה עצות לפודקאסטרים מתחילים. "זה משהו שכל אחד יכול לעשות, אבל צריך להתגבר על המשוכה הראשונית. צריך מוטיבציה. הפורמט נורא משחרר באי הפורמליות שלו. אין לחץ, לא חייבים להקפיד מאוד על איכות ההקלטה, רעשי הרקע מוסיפים אופי. צריך ללכת על זה עם הבטן ועם הלב, וליהנות מזה. לא להילחץ, לא למדוד ולא להשוות".
 

עשו זאת בעצמכם

כתיבת טקסטים ועריכת צילומים הם דברים שכולנו עושים מדי יום עם המחשב שלנו, ולכן כל כך קל לנו להתחיל לנהל בלוג או להעלות תמונות לאתרים כמו פליקר. אבל רק מעטים מאיתנו התנסו אי פעם בהקלטה ועריכה של אודיו, ולכן סף הכניסה לעולם הפודקאסטים גבוה יותר.

אבל כמעט כל אחד יכול להקליט עם ציוד שכבר יש ברשותו וקצת עזרה מתוכנות קוד פתוח ואתרי אחסון חינמיים. פודקאסטרים רבים בוחרים להשקיע בציוד יקר, אבל כל מיקרופון פשוט יכול לעשות את העבודה, ובדרך כלל יהיה הרבה יותר קל ומהיר לשימוש.

במהלך השבוע פירסמנו סדרת מדריכים שיספקו את המידע שתזדקקו לו בכדי להיכנס לעולם הפודקאסטים: החל ממציאת פודקאסטים מעניינים והרשמה אליהם, עבור בהקלטה ועריכה וכלה בהעלאה לרשת של פודקאסט שהפקתם בעצמכם. הנה הם:

האזנה לפודקאסטים

תוכנות לעריכת פודקאסטים

ציוד להקלטת פודקאסטים

תכנים חופשיים לשימוש בפודקאסטים

אחסון פודקאסטים
 
__________________________________________________________
הכותב מפיק את הפודקאסט גיקים ומשתתף בו.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by