ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
כנס עם כיפה 

כנס עם כיפה

 
 
אורי ברקוביץ`

בשבוע שעבר התכנסו רבנים ואנשי ציבור חרדים כדי לדון בהשפעות האינטרנט על החברה הדתית המסוגרת. אויב או אמצעי לקירוב? תופעה מבורכת או איום על המסורת? תלוי את מי שואלים

 
 
 
 
 
 
 
 
 
רבי עובר בין השולחנות בארוחת צהריים בישיבה ושומע את אחד התלמידים מספר לחבריו שהוא שמע באוטובוס שכך וכך. ליד השולחן הבא הוא שומע בחור אחר חולק עם שכניו לספסל שמספרים באוטובוס שככה וככה; לאחר שהספיק לשמוע סיפורי אוטובוס בעוד 2-3 שולחנות, עלה הרב לבמה וביקש מכל התלמידים שיוציאו בבקשה את האוטובוס מהחדרים.

את הבדיחה הזו סיפר בשבוע שעבר צוריאל ראשי, מנחה פאנל בנושא חרדים ברשת, שנערך במסגרת כנס אתר "כיפה" ליהדות, חברה ואינטרנט. בבדיחה המקורית, כך סיפר, הכוונה היתה בכלל לרדיו. אך השנים חלפו, ואת מקומו של המדיום ההוא תפסה האינטרנט.

אולם בעוד שבמאבק בטלוויזיה נחלו החרדים ניצחון מוחץ, ובמלחמה בסלולר הם עומדים בפרץ עם הסלולרי הכשר, את האוטובוס הזה אין שום סיכוי שהם יצליחו להוציא מן החדרים. מכיוון שהקרב מול האינטרנט הוכתר ככשלון - יש להסכין עם האימרה: אם אינך יכול להביס אותה, מוטב שתצטרף אליה, ויפה שעה אחת קודם. כעת נותר להחליט מה עושים הלאה.
 

חברה של מסגרות

הרב יובל שרלו. קשה להכשיר את האינטרנט (צילום: אתר כיפה)
 הרב יובל שרלו. קשה להכשיר את האינטרנט (צילום: אתר כיפה)   
כמו חבורת בנות בבית ספר יסודי שמרכלות בהפסקה ומתחרות זו בזו מי נגעלת יותר מסקס, פתחו הדוברים בפאנל את דבריהם במילות גנאי כלפי הרשת. לאחר ששילמו את מס השפתיים ניסו כל אחד בתורו לענות על שתי שאלות מיליון הדולר: כיצד על הציבור החרדי להתמודד עם הרשת ומה צופן העתיד ליחסים בינו לבינה. בין מילת אזהרה להשתלחות לא הצליחו הדוברים להסתיר את ההתפעמות שלהם לנוכח התופעה המדהימה ששמה אינטרנט.

את מהות הבעיה של החרדים עם הרשת היטיב לנסח הרב יובל שרלו, ראש ישיבת ההסדר פתח תקווה ומחלוצי הרבנים ברשת. לדבריו, החברה החרדית היא חברה של מסגרות, ואילו האינטרנט חותרת בדיוק תחת היסודות של הפיקוח החברתי שהיא מפעילה. באינטרנט אין מגבלות - קליק אחד והגולש מגיע לשפע "מקומות אסורים"; ואין גם בושה - הן מאחר שהגלישה אינה נעשית בפרהסיה, והן משום שהאינטימיות של הגולשים מוגנת קמעה מאחורי ניקים.

אז כיצד ניתן להשפיע על הציבור לנהוג בדרך התורה לא רק בדל"ת אמות הבית, אלא גם בדל"ת אמות המחשב? רבים מן הדוברים היללו את שלל מסנני הגלישה ואת האינטרנט הכשר, המקבילה שעשויה לקום בקרוב לטלפון הסלולרי הכשר, שצובר פופולריות.

מהי כשרות?

אבל הרב שרלו אינו עוצר את נשימתו בהמתנה לאינטרנט גלאט כושר. לדבריו, מעטים הסיכויים להגיע להסכמה על דרך אחת שתאפשר להבחין בין מה ראוי להיקרא כשר או לא כשר. כדוגמה הוא מביא שניים מן האתרים הפופולריים בקרב הציבור הדתי: אתר הפורומים של הציבור החרדי "בחדרי חרדים" ו"כיפה", שתכנים המתפרסמים בהם עשויים להיחשב על ידי רבים כלא כשרים.

הפיתרון שהוא מציע: "העצמה רוחנית". הדמויות המחנכות - הורים ומורים - צריכות להקנות לגולשים כלים שיאשרו להם לקבל את ההחלטה הנכונה בעצמם, מתוך בחירה. במילים אחרות, הרב שרלו מבקש מקהל הגולשים הדתיים להפסיק לחכות למשיח, ולהתחיל להתמודד עם המציאות.

על הפרדוקס הזה, עימו נאלצים הרבנים להתמודד, דיבר גם שמוליק גורפיין, מנהל יחסי הציבור במשרד הפירסום אפיקים: "הרבנים לא יכולים להכשיר את האינטרנט, כי לא ניתן להכשיר אותו; מאידך, אם הם לא יכשירו אותו הם עלולים להצטייר בעיני חסידיהם כחסרי אמירה".

דובר ש"ס, רועי לחמנוביץ', הסביר את כישלון הרבנים בכך ש"בעוד שבדרך כלל בקהילה החרדית מזהים תופעות מראש ומצליחים להתמודד איתן, במקרה של האינטרנט נאלצה הקהילה החרדית להתמודד עם התופעה כשהיא כבר מושרשת עמוק בשטח".
 

שינוי מהותי

באי הכנס. מתחת לפני השטח יש התלהבות רבה (צילום: אתר כיפה)
 באי הכנס. מתחת לפני השטח יש התלהבות רבה (צילום: אתר כיפה)   
בשביל למצוא חרדים שגולשים באינטרנט לא צריך להרחיק לכת. ממחקר שערך ד"ר יואל כהן, ראש החוג לתקשורת במכללת ליפשיץ, עולה כי לא מעט חרדים גולשים באינטרנט. למרות ש-87% מהם סבורים שהאינטרנט פוגע בערכי הדת, ל-74% יש מחשב בבית ו-22% מחוברים לאינטרנט. נוסף על כך, רק מעט יותר מחצי (56%) מן המחוברים לרשת עושים שימוש בשירות חסימה בסגנון סייברפטרול. בסך הכל, טען צוריאל, ההערכות מדברות על 20-25 אחוזים מן הציבור החרדי שגולשים באינטרנט.

אם מסתכלים על ראשית המאבק של החרדים ברשת, מדובר בשינוי של קרוב ל-180 מעלות. רק בסוף שנות התשעים ותחילת 2000 זעקו העיתונים החרדיים והפשקווילים נגד הרשת. לאינטרנט קפה בירושלים הודבק הכינוי "חיידק טורף" ואפילו השימוש בה לצורכי עבודה הוכרז אסור.

והנה, שנים ספורות אחר כך כבר הגיע משה, אחד ממנהלי פורום בחדרי חרדים, לאחד מגדולי ישראל ובידיו מחשב נייד. הנ"ל ביקש להיוועץ בו בשאלה האם להסיר או להשאיר דבר רכילות שפורסם בפורום. הרב, כך סיפר משה, שמעולם לא גלש ברשת, אישר לפתוח את המחשב בנוכחותו ואף דילג בקלילות בין ענפי הפורום.

אין ספק, מתחת לחרדה העמוקה של הדוברים המודאגים מבצבץ רגש אחר לגמרי, שהמילה המתאימה ביותר לתאר אותו היא דווקא התלהבות. כך למשל התהדר דובר ש"ס לחמנוביץ' בשימוש שעשתה המפלגה ברשת במערכת הבחירות האחרונה.

לדבריו, השתרשות השימוש באינטרנט בקרב החרדים ניכרה גם בימים האחרונים, בעקבות פרשת "ויצ'תעממו", מערכון מתוכנית הטלוויזיה ארץ נהדרת, שצולם בבית כנסת ועורר תסיסה בקרב הדתיים. מדבריו עולה כי גולשים דתיים רבים הורידו את המערכון מהאינטרנט. למסקנה הזו הגיע לאחר שקיבל "כמות תלונות לא פרופורציונלית לעובדה שהשידור החוזר של התוכנית הוא באיחור של שבוע...".
 
 

האינטרנט היא האויב

שלהבת חסדיאל. האינטרנט תגרום לפיצול (צילום: אתר כיפה)
 שלהבת חסדיאל. האינטרנט תגרום לפיצול (צילום: אתר כיפה)   
אבל לא כולם שותפים להתלהבות. העיתונאית שלהבת חסדיאל, למשל, סבורה ש"האינטרנט היא האויב הכי גדול של ההסתגרות החרדית. האינטרנט תביא לפער עצום בין הפרהסיה לחדרי החדרים, ותגרום לפיצול בחברה, בעטיים של החשיפה לערכים דמוקרטיים שמאפשרים חופש ביטוי ודעה. חדרי חרדים הוקם על ידי קבוצה מאוד אינדיבידואליסטית ואילו כיום ההארד-קור של החברה נמצא שם".

חסדיאל הזכירה פורום נוסף שעצם קיומו מעיד על השינוי שגרם האינטרנט בחברה: "פורום 'עצור כאן חושבים' קורא תגר על מוסכמות חרדיות ואנו רואים יותר ויותר את הבקיעים - הרשת היא סוכן השינוי הגדול ביותר: מי שנחשף משתנה". עם זאת, היא דיברה בזכות התרומה של האינטרנט לנשים בקהילה החרדית. "בפעם הראשונה ניתן למצוא מאמרי השקפה של נשים הכותבות בשמות עט, למרות שחלק מהשמות גבריים".

למרות הכל, היא לא צופה שהאינטרנט יביא למשבר, מאחר שהפעילות ה'אסורה' תישאר בחדרי חדרים, ואילו על פני השטח יישמרו האיסורים. לטעמה המצב "יהיה בלתי נסבל: בבית אנשים יגלשו ויביעו עמדה, וכלפי חוץ לא יחול שינוי, כי החברה החרדית היא חברה מגוננת וחמה המעניקה השתייכות משפחתית. בחברה שכזו אפילו המורדים הכי גדולים ממשיכים לשלוח את הילד לישיבה שחורה".
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by