ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ביקורת: The Burning Crusade 

ביקורת: The Burning Crusade

 
 
אסף גנדלר

לא סתם קוראים לחבילת ההרחבה החדשה של וורלד אוף וורקראפט בשם "מסע הצלב הבוער" - חברת בליזארד נמצאת במסע צלב משלה, שמטרתו להפוך את כל הגיימרים בעולם למכורי WoW. אסף גנדלר יצא לסיור על הסוס המעופף שלו ובדק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לא סתם קראו אנשי חברת בליזרד לחבילת ההרחבה החדשה של WoW בשם "מסע הצלב הבוער". החברה נמצאת במסע צלב משלה - להפוך את כל הגיימרים בעולם למכורי World of Warcraft, ואם היא תמשיך לפתח משחקים כל כך טובים, אין שום סיבה שזה לא יקרה.

שמונה מיליון אנשים כבר התמכרו למשחק, ועבדכם הנאמן ביניהם. במהלך ההתמכרות, שאלתי את עצמי פעמים רבות מה סוד ההצלחה של WoW? מה גורם לכל כך הרבה אנשים לשחק שוב ושוב במשחק, לשלם עבורו תשלום חודשי ואף לרוץ לקנות את חבילת ההרחבה, בה אני משחק כבר חודשים, החל מגירסאות בטא הראשונות.

התשובה העיקרית לשאלה הזו לדעתי, היא הרצון של השחקנים להתקדם ולהתחזק. להגשים את אותו חלום שגרם לקוראים ללוות בהתרגשות גיבורים בספרות הפנטזיה, דמויות במשחקי 'מבוכים ודרקונים', ולשחק במשחקי מחשב כדוגמת דיאבלו ובאלדורז גייט.

כל שחקן ב-World of Warcraft מסייר בעולם הפנטזיה של המשחק, משלים משימות, מחסל מפלצות ופוגש שחקנים אחרים. במהלך כל הזמן הזה דמותו מתחזקת, הוא מוצא חפצים נוספים, רוכש קסמים או חיות חזקות יותר וצובר כוח על פני השחקנים האחרים במשחק.

את סוד ההתמכרות הזה ניצלה בליזארד עד הסוף בחבילת ההרחבה החדשה שלה, המציעה לשחקנים יותר עוצמה, בקלות יחסית. היכולת לעלות לדרגה 70, במקום 60 הדרגות הזמינות במשחק המלא. היכולת למצוא כלי נשק ושריונות חדשים, שמתעלים אפילו על אלו שברשות שחקני על שחרשו את WoW המקורי במשך לילות רבים, עם גילדות של עשרות שחקנים. יש כאן אפילו סוסים מעופפים, שמאפשרים לשחקנים ברמה 70 לעופף ברחבי העולם החדש.

הממתקים האלה חזקים מדי מכדי ששחקן מכור ל-WoW יוכל להתעלם מהם. ואכן, 2.5 מיליון יחידות מחבילת ההרחבה נמכרו כבר ביום ההשקה שלה. אם אתם שחקני WoW מכורים ברמה 60, כנראה שאתם לא צריכים את הביקורת הזו כדי לרכוש את חבילת ההרחבה - היא ברשותכם מזמן.
 

חזרה לסגנון המשחק המקורי

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
מעבר לשדרוג השחקנים, החבילה החדשה עונה על צורך אמיתי שהיה למשחק. בכך, היא שונה מחבילות הרחבה אחרות, שמטרתן לסחוט עוד קצת כסף מהשחקנים המכורים.

שחקנים רבים שהגיעו לרמה 60 ב-World of Warcraft גילו לפתע, שחווית המשחק השתנתה לחלוטין. רבים לא אהבו זאת. בעוד שעד שלב 60 יכול השחקן להשלים את רוב המשימות לבדו או בחבורות של עד חמישה שחקנים, הרי שמשלב זה ומעלה הפך המשחק למשחק של גילדות: משחק שבו עליך לתאם 'פשיטה' על מבוך יחד עם 39 שחקנים אחרים, שיבלו את כל הלילה בחיסול מפלצות ו'בוסים' אימתניים.

רבים מהמכורים אהבו את זה, את ההשקעה והמסירות הנדרשת לסגנון משחק כזה - אבל שחקנים אחרים, ואני ביניהם, לא אהבו את הגישה החדשה. היא מנעה מאנשים שיש להם עבודה, חברה וחיים, גישה לתכנים חדשים.

אנשי בליזארד הבינו ויצרו כמות אדירה של תכנים חדשים עבור השחקנים שמגיעים לחבילת ההרחבה. העולם החדש בו ניתן לשחק ב-The Burning Crusade הוא עולם אדיר בהיקפו, המורכב משבעה אזורים גדולים ומעיר ענקית הנמצאת במרכז המשחק.

האזורים החדשים מרהיבים ומגוונים, כמיטב המסורת של WoW. את הדרך תתחילו במדבריות של Hellfire peninsula, שם תשלימו משימות רבות כנגד כוחות הלגיון הבוער. בהמשך תתקדמו לאזורי הביצות של זאנגראמש, ליער טרוקאר, לג'ונגלים של נאגראנדף, לאזור המעוות והמוזר של נטרסטורם ולאזורים מופלאים נוספים.
 

המאבק נגד הלגיון

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
החדשות הטובות ביותר הן שבבליזארד עשו מאמץ רב כדי שתהליך ההתקדמות שלכם בין השלבים לא ירגיש כהרג חסר טעם של מפלצות. ניתן להגיע משלב 60 ל-70 בעזרת השלמת משימות (קווסטים) בלבד, כשכמה מהמשימות האלו מהנות ביותר. תוכלו לעוף על גבו של גריפין ולהפציץ את האויב, לאסוף כמה שחקנים אחרים לסדרת משימות נושאת פרסים, להיכנס לזירה מסוכנת לסדרת קרבות כנגד בוסים או להציל קבוצה של ילדים.

נכון, ראינו סגנונות קווסטים דומים בעבר ב-WoW, אבל נראה שבחבילת ההרחבה נעשה מאמץ נוסף כדי להפוך את חווית המשחק למעניינת יותר. בנוסף לסדרות הקווסטים כנגד אויבים ממוחשבים, הצטרפו הפעם קווסטים המתרכזים בקרבות של שחקנים נגד שחקנים. מדי פעם ניתן לראות קבוצות של שחקנים באזורים הפתוחים, המנסים לכבוש את נקודות השליטה מידי הצד השני. הצלחה בקרבות אלו תאפשר לכם להשלים קווסטים, לקבל נקודות ניסיון, ואף לצבור מוניטין שיאפשר לכם לרכוש ציוד חדש (ומסוכן לאויב).

בין השלמת קווסטים וחיסול מפלצות בעולם הפתוח, תגיחו מדי פעם גם לתוך המבוכים הנמצאים בכל אחד מאזורי ה-Outland, אותו עולם גדול בו מתרחשים אירועי חבילת ההרחבה. המבוכים הם תוספת נהדרת למשחק, שתופסים מקום מרכזי יותר בתהליך המעבר בין שלבים. המבוכים כוללים תוכן מגוון, עלילות משנה ובוסים מרשימים שכיף במיוחד לחסל. ישנם מבוכים מעניינים יותר ומעניינים פחות בכל אזור, אולם הם מהווים תוספת חשובה, שמאפשרת לשבור את השיגרה של העולם הפתוח.

רוב המבוכים מיועדים לקבוצות של חמישה אנשים, בהן לכל אחד יש תפקיד חשוב ומדויק במערך. עם זאת, רוב הגילדות במשחק נמצאות כעת במירוץ לקראת ההסתערות על המבוך המסקרן ביותר כרגע: קאראזאן, המיועד לפשיטה של עשרה אנשים בדרגה 70. בהמשך, מתכננת בליזארד גם תוכן ל-25 אנשים, אבל לא יותר מכך.
 
 

הסוכריות: מנשקי על לסוסים מעופפים

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
הפרסים לשחקנים שמתקדמים בחבילת ההרחבה, משאירים את רובם יותר ממרוצים. רובם יחליפו את הנשק או השריון כבר בקווסט הקליל הראשון בחבילת ההרחבה. אנשים שחרשו לילות רבים על המשחק, והגיעו למצב ציוד מתקדם יותר (טייר 2), יחליפו כמעט את כל הציוד שלהם עד שלב 66. חלקם מעט מתוסכלים מכך אגב, ולא לגמרי מבינים איך אחרי שנה וחצי של השקעה מטורפת, כל שחקן אחר בחבילת ההרחבה מגיע ליכולות זהות לשלהם בתור שבועיים.

רק אנשים חסרי חיים של ממש, עם הציוד מהמבוך המתקדם ביותר במשחק המקורי (Naxx), יגלו כי הציוד שלהם מחזיק ממש עד לשלבים האחרונים של חבילת ההרחבה. אולם גם שחקני על אלו יזכו בחבילת ההרחבה לבונוס שישאיר אותם ללא מילים: הסוסים המעופפים. החוויה של טיסה מעל ה-Outland היא חוויה שלאחריה קשה לחשוב איך הסתדרנו קודם לכן.

אגב, נראה שבליזארד משתדלת להוריד את רף הנזק שיכולות דמויות לשגר מרחוק, ולהעלות את רמת ההישרדות שלהן. כך כולל הציוד החדש יותר סטאמינה, כלומר תרומה לנקודות החיים של השחקן, מאשר יכולת לנזק אדיר לשחקנים אחרים. לסוג ציוד זה השפעה על סגנון הקרבות בין שחקנים, שהופכים לארוכים וטקטיים יותר, במקום קרבות של שתי יריות וחיסול.
 

עוד מקצועות ויכולות

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
טוויסט קטן נוסף שנוגע לציוד, הוא האפשרות לשלב אבני חן בחפצים מסוימים במשחק. באמצעות אבני החן הללו, ניתן לשדרג את היכולות של מרבית הציוד המתקדם, ולהתאימן אישית. לשם כך הוסיפו המפתחים את יכולת ה-Jewelcrafting, יצירת אבני החן.

חבילת ההרחבה משדרגת גם את הדמויות בעזרת יכולות או קסמים חדשים. אלו משנים את סגנון המשחק של כל דמות, והופכים אותה למעניינת ומגוונת יותר. קוסמת הקרח שלי לדוגמה, זכתה לקבל אלמנטל קרח משלה, שיכול להופיע למשך 45 שניות, בכל שלוש דקות.

התרומה של החיה הקטנה הזו ליכולות שלי אדירה: עם יכולת להקפיא את האויבים מרחוק (שוב), ונזק קבוע ל-45 שניות, החיה הקטנה הזו שדרגה את סגנון המשחק שלי לחלוטין.

שיטת הקרבות הקודמת של World of Warcraft הוחלפה ושודרגה אף היא. הקרבות הלוהטים ביותר מתקיימים כעת בזירות, שהוצבו בשני אזורים שונים במשחק, נאגראנד והרי בליידז אדג'. הם נערכים בין קבוצות קבועות ומאומנות, הכוללות 2-5 שחקנים. אחת לכמה חודשים זוכות הקבוצות שבמקומות הראשונים בפרסים יקרי ערך.
 

הגזעים החדשים

צילום מסך: גיימר
 צילום מסך: גיימר   
בליזארד הציגה גם שני גזעים חדשים למשחק: הבלוד אלפז והדארנאיי. שניהם מציגים יכולות מעניינות: הראשונים מציגים יכולת לגנוב מאנה (אנרגיית קסם) מהאויב, ולהקפיא את היכולת של קוסמים קרובים להטיל קסמים, למשך זמן קצר. האחרונים מציגים יכולת ריפוי עצמי, שהתגלתה כמסייעת מאוד לדמויות רגישות כקוסמים, לפחות עד הדרגות המתקדמות ביותר במשחק.

הקווסטים החדשים של שני הגזעים מהנים ומעניינים מאוד, ומציגים רמה עקבית של שיפור מצד בליזארד. עם זאת, הם מסתיימים בערך ברמה 20, כך ששחקנים יאלצו לשחק שוב בתוכן מוכר אם ירצו להגיע לדרגה 60.

האם כדאי לשחקנים חדשים לקנות את חבילת ההרחבה מיד עם רכישת World of Warcraft? כנראה שלא. חווית המשחק עשויה להיות מהנה מעט יותר, אולם רוב התוכן של חבילת ההרחבה רלוונטי רק מרמה 60 והלאה, ותג המחיר בכל זאת משחק כאן תפקיד.
 

עוד פגיעה בול של בליזארד

 
בסך הכל, מציעה חבילת ההרחבה עשרות שעות משחק חדשות ומהנות לשחקן שהגיע כבר לדרגה 60. בכך, היא מספקת את הסחורה היטב, ודואגת למכורי WoW לשבועות של הנאה, בהם יגשימו את שאיפות הגיימינג שלהם ויהפכו את דמויותיהם לחזקות וגמישות יותר.

אני יכול לחשוב על מספר דברים שיכלו לשפר במעט את חבילת ההרחבה: תוכן ייחודי רב יותר לגזעים החדשים, קווסטים עלילתיים רחבי היקף יותר במהלך עליית השלבים, איזון מדויק בין היכולות של הדמויות ועוד. אבל בסופו של דבר, יש כאן עוד מוצר איכותי מבית בליזארד, שיספק את המכורים. עכשיו אם תסלחו לי, אני חוזר למשחק. הפשיטה של הגילדה שלי על קאראזאן קרובה מתמיד.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by