ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
ואם מעריב יקפוץ מהגג? 

ואם מעריב יקפוץ מהגג?

 
 
גדי שמשון

מעריב העלה ביום שני את האתר שלו לאוויר (עם שלל בעיות טכניות וקונספט מיושן). עכשיו נשאלת השאלה - האם ידיעות ילך כהרגלו בעקבותיו וייתן קונטרה אחרי יומיים? את היכולת יש לידיעות, אבל אם יש להם גם שכל, הם יחכו

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
באיחור ניכר אחרי רוב מדינות העולם המערבי, ולמה לכחד, גם רוב מדינות העולם השני, השלישי והרביעי, העלה אמש העיתון השני בגודלו במדינה, מעריב, אתר לאינטרנט. מאז נודע בציבור על חקירת המשטרה בעניין החשדות נגד עופר נמרודי, מנסים בעיתון להראות כי העשייה נמשכת כרגיל - ועכשיו, עם אי אלו חבלי לידה טכנולוגיים ונפילות בלתי מוסברות, עלה אתר האינטרנט החדש של העיתון.

במעריב מכחישים כל קשר בין החקירה המסתעפת והולכת של נמרודי לבין עליית האתר. נו טוב. האמת היא שזה יכול להיות תירוץ לא רע לעליה החפוזה, כי האתר של עיתון מעריב הוא "אתר של עיתון" מהדור הראשון - מהדורה כמעט מלאה (מינוס רוב התמונות) על קרביה וכרעיה של העיתון המודפס. וזה, אם לנקוט לשון המעטה, לא ממש מה שהולך היום.

בבראנז`ת האינטרנט ממתינים, מי בחשש ומי בפחד, לכניסת העיתונים הגדולים למשחק. הנחת היסוד היא שכמו בכל תחומי התחרות האחרים ביניהם, מחכים העיתונים הגדולים זה לזה, וברגע שמישהו מהם שולף מייד מזדרז השני לירות. כך זה היה עד היום - ברגע שאחד העיתונים, לדוגמא, פתח מוסף ספורט צבעוני גדול בסוף השבוע - מייד הוחל בהפקת המוצר המתחרה בעיתון השני, וכן הלאה. ועל זה היתה הסבתא שלי נוהגת לומר - "ואם הוא היה קופץ מהגג, גם כן היית קופץ?"
 
 
רוצה לומר, אם ידיעות אחרונות ינהגו בסגנון ה"אתם עושים מבצע וגם אנחנו, אבל יותר גדול", הם יירו לעצמם ברגל. בפעם האחרונה שבדקתי, המו"ל שלהם לא נחשד בשום דבר שמצריך פעילות פרומו של "עסקים כרגיל". ולא שהם לא יכולים, כמובן.

השמועות בשוק מדברות על אתר ידיעות אחרונות החדש, שלך תדע מה בדיוק הוא יהיה. בהארץ נכתב שמדובר בפורטל, אבל היום, כידוע, גם אתרי פמלה אנדרסון קוראים לעצמם פורטל. בכל מקרה, מזה כשנתיים עובדים בידיעות ומעדכנים מדי יום אתר אינטרנט - שמכל בחינה הוא יותר טוב מזה שמעריב העלו היום לרשת. יותר גדול, עם יותר תמונות וגם יותר בלונדיני. אלא מה - גם הוא "אתר של עיתון" מהדור הראשון. וכאמור, הסחורה הזו כבר לא עובדת.

עיתון יומי גדול הוא מוצר מדיה מורכב, שמכוון כולו להגשה בפורמט שאנו מכירים - דפים על דפים של נייר כרוכים ביחד בהתאם לנושאים ולמדורים השונים, שנותנים לקורא חבילת מידע שלמה - וגם תפיסת מציאות. והחבילה הזו נראית במיטבה במדיום שעבורו היא מורכבת, על נייר, ולא על מסכי המחשב. ואם מנסים להעביר את המוצר כמות שהוא לרשת, לפחות על פי הניסיון שנצבר בעולם, לא פוגעים. עם קונספציה כזאת, חברים, הפורטלים (ולא רק הם) חוצים את התעלה בלי בעיה.

אתר "הארץ", למשל, הוא שילוב של אלמנטים אינטראקטיביים מהדור השני, לאתר שבבסיסו הוא מהדור הראשון. שמות ומילים שמפעילים אוטומטית קישורים למאגרי מידע ועוד קונצים - אבל עדיין, התוכן כולו, כמו שהוא. ועדיין, יותר קל לקרוא את מהדורת הנייר שלו מאשר את זו המקוונת (ולא נדבר כאן בכלל על הבזבוז המחפיר של תכני המקומונים של שוקן, שקיימים כזומבים על הרשת כבר שנתיים).
 
דוגמאות לעיתונים שהתחילו בסגנון הדור הראשון ועברו הלאה, בהצלחה, אפשר לראות, למשל, באתר של ``גארדיאן`` הבריטי - שורה של אתרים וורטיקליים שנשענים חלקית בלבד על התכנים של העיתון. או באתר ה``בוסטון גלוב``, שכולל לבד מתכני הנייר גם מערכת שמעדכנת חדשות ופעילויות מסביב לשעון. או אולי ה``ניו יורק טיימס``, שגם הוא הבין שהישענות בלעדית על מהדורת הנייר המשובחת שלו לא אוכלת באינטרנט. או ``סאן חוזה מרקורי``, הפועל בקרב הקהל המקוון ביותר בעולם - עמק הסיליקון בקליפורניה - שהבין מזמן שהחוכמה היא לא להתקין תוכנה שתשאב את הטקסטים והתמונות ממהדורת הנייר, והקים אתר מידע ופעילות שמזין, בעת הצורך, את מהדורת הנייר.

מעבר לתחרות השעתוק המהירה מול מעריב, יש עוד תכונה אופיינית למהלכיו של ידיעות אחרונות בשוק התקשורת בשנים האחרונות. לפעמים, כשהם לא מאבדים את הראש בקרב הפרסטיז`ה, ידיעות עובדים בשיטה שהגנרל שוורצקופף עבד בה במלחמת המפרץ. חושבים. לומדים את השטח ואת היריבים. מרכזים כוחות, מכניסים אי שקט ביריב בהפגנות עוצמה ובהפצצות עומק - וברגע הנכון פשוט להיכנס פנימה, כי כולם כבר מחכים. ככה זה היה עם המקומונים (ששוקן הכניס לשוק הישראלי) ועם האלמנטים הקליפיים/צבעוניים שעיתון חדשות הביא לעיתונות הכתובה.

ידיעות חושש היום הרבה פחות ממעריב מאשר בתקופת המלחמה הגדולה, שהובילה לפרשת האזנות הסתר ההדדית, שעוד לא הפסיקה להעיב על האינטגריטי של העיתונות. אם מצב העיתון השני בגודלו במדינה ימשיך כמו שהוא, הם עוד ישלחו סיוע הומניטרי לרחוב קרליבך. ואם ככה, וזה הימור של השעה שמונה בערב ביום שלישי, הם לא ימצמצו כל כך מהר, ולא יעלו מחר בבוקר. למרות שהם יכולים לפתוח את אתר ה"דור ראשון" שלהם בעוד רבע שעה, לקפוץ מהגג אחרי מעריב ולמעוך אותם בנפילה. אבל למה להם, באמת. עדיף לעבוד לפי לוח הזמנים שלהם, לא של חקירת נמרודי, ווכשיהיו מוכנים ללכת ישר על בארות הנפט.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by