ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
גאדג`ט 
נייקי פלוס מינוס 

נייקי פלוס מינוס

 
גאדג`ט |
 
רן יניב הרטשטיין

ערכת הריצה ששולחת נתונים מנעליים של נייקי לנגן iPod Nano הרימה את רן יניב הרטשטיין מהמחשב, אבל זה לא בהכרח מצדיק את המחיר הגבוה. סקירה

 
 
 
 
 
 
 
 
 
ערכת נייקי+ (צילום: יח"צ)
 ערכת נייקי+ (צילום: יח"צ)   
באיחור אופנתי של כחצי שנה, נייקי התחילה למכור בישראל את Nike+‎, ערכת אימונים לאצנים. הערכה מיועדת לשימוש עם נעלי נייקי ונגני iPod Nano של אפל, וכוללת מד תאוצה המשדר את מרחק ומהירות הריצה מהנעל, ומקלט המתחבר לנגן ומעביר אליו את הנתונים הללו.

נתוני הריצה הנשלחים מהמשדר, בשילוב עם הטיימר המובנה ב-iPod, מהווים מעין מאמן ריצה קטן ונייד, שמודד את זמן הריצה, את מרחק ומהירות הריצה ואת הקלוריות שנשרפו, ומאפשר לעקוב אחר ההתקדמות וההשתפרות לאורך זמן.

קיבלנו לבדיקה ערכה הכוללת נעלי נייקי+ מדגם ZOOM, משדר ומקלט, נגן מתאים ורצועת נשיאה לזרוע, ויצאנו לבדוק אם מאמן קטן יכול לגרום לעצלן גדול לצאת מהבית ולהזיז קצת את התחת.
 

פשוט לרוץ

התפריט הראשי של ה-iPod אחרי חיבור המקלט
 התפריט הראשי של ה-iPod אחרי חיבור המקלט   
כמו רוב המוצרים שיצאו מתחת ידיהם של מעצבי המוצר באפל, ערכת נייקי+ פשוט עובדת. המשדר הקטן נכנס לתוך מגרעת מתחת לרפידה בנעל שמאל, המקלט מתחבר ל-iPod, ובזה זה נגמר. האפשרות Nike+iPod מופיעה בתפריט הראשי של הנגן, ומשם אפשר לבחור בסוג האימון הרצוי. בחרנו ב-Basic, תוכנית אימון פתוחה שרק מודדת את נתוני הריצה בלי לקבוע יעד מוגדר מראש, והתחלתי לרוץ.

המשדר לא מורגש בעת הריצה והנעל קלה ונוחה. כל כמה דקות עוצמת הקול של המוזיקה מוחלשת ומהאוזניות בוקע קול המונה את זמן הריצה שעבר, את המרחק שגמעתם ואת מהירות הריצה.

הנתונים מוצגים במקביל גם על מסך ה-iPod, אבל החיווי הקולי מספק את על המידע הנחוץ מבלי להסיט את העיניים מהדרך, וכן מחלק את הריצה הארוכה להרבה לקטעים קצרים, איתם קצת קל יותר להתמודד. לחיצה קצרה על הכפתור המרכזי בנגן משמיעה עדכון מיידי על המצב הנוכחי.
 

זמן, מרחק וקלוריות

ריצה לשריפת קלוריות
 ריצה לשריפת קלוריות   
מלבד תוכנית האימונים החופשית, הערכה כוללת עוד שלוש תוכניות אימונים מונחות מטרה: זמן ריצה, מרחק ריצה או קלוריות לשריפה. התפריט מאפשר לקבוע את היעד הרצוי לכל תוכנית ולהתחיל לרוץ. מדידת הקלוריות מחושבת לפי ממוצע, בהתאם למשקל הגוף אותו מזינים בתפריט ההגדרות של נייקי+.

חיבור הנגן למחשב בתום הריצה, מציג את נתוני הריצה האחרונה בתוך iTunes, וכברירת מחדל גם מעלה את הנתונים לפרופיל אישי באתר של נייקי+. באתר אפשר לעקוב אחר כל הריצות, להשוות עם אצנים אחרים, וכן להצטרף לקבוצות קיימות ולעמוד באתגרים שונים.
 
 

פנינה רוזנבלום עושה מרץ

 
אחד הפיצ'רים השימושיים ביותר בערכה הוא ה-PowerSong, שיר אחד שנבחר על ידי המשתמש, ושנועד להקל על קטעי ריצה קשים. במהלך האימון, לחיצה ארוכה על המקש האמצעי ב-iPod תתחיל לנגן את השיר, שאמור לתת לכם כוח להמשיך ולרוץ למרות הכאב.

מפתיעה במיוחד היתה הבחירה של שירי PowerSong במכשיר שקיבלנו לבדיקה. לצד "תמיד אישה" של פנינה רוזנבלום, היה גם את "Mercy Seat" של ניק קייב בגרסת בי-סייד כמעט אקוסטית ואת "Blue Monday" של New Order.

אנחנו בחרנו בשיר שונה מהאוסף הפרטי, ונהנינו מאוד לשאוב כוח מההאזנה לו כשהמאמץ נתן את אותותיו (אחרי שלוש דקות ריצה בערך). אבל מכיוון שהחיישן בנעל מסוגל למדוד את מהירות הריצה, היינו שמחים אם ה-iPod היה יודע לבד מתי התחלנו להתעייף ולהאט את הקצב, והיה מגיש את ה-PowerSong שלי בכוחות עצמו.
 

עברית

האתר של נייקי+
 האתר של נייקי+   
התפריטים של נייקי+ לא מתורגמים לעברית, וכך גם האתר, בו נשמרים נתוני הריצה השונים. אפשר אמנם לבחור למדוד את מרחקי הריצה בקילומטרים במקום במיילים, אבל היינו שמחים לראות מאמץ רב יותר מצד נייקי להתאמת המערכת לקהל ישראלי דובר עברית.

כמו כן, למרות המחיר הנמוך יחסית (170 ש"ח) של הערכה הבסיסית - שכוללת מתאם לנעל ולנגן - רוב המשתמשים יידרשו להוצאה גדולה בהרבה. מחירו של iPod Nano באתר ידע מחשבים, יבואנית אפל בישראל, מתחיל ב-950 ש"ח. נעלי נייקי שמתאימות לשימוש עם הערכה מתחילות ב-500 ש"ח. רצועה לזרוע של נייקי עולה 200 ש"ח, ורוב הרצועות האחרות לא מתאימות לשימוש בנגן כשבתחתיתו מחובר המקלט.

רצים מסורים ירצו גם להשקיע בבגדי ריצה עם מיתקון כלשהו לאוזניות, אחרת הן נוטות להתעופף ולהתפזר וליפול בקלות מהאוזניים. לחילופין, אפשר לבחור זוג אוזניות שונה, שמתאים יותר לריצה.
 

עשו זאת בעצמכם

ערכת נייקי+ (צילום: יח"צ)
 ערכת נייקי+ (צילום: יח"צ)   
בעלי ידי הזהב שביניכם וודאי כבר הבינו לבד שלא בהכרח חייבים להשתמש בנעליים של נייקי עם הערכה. הבלוג Podophile מתאר בפירוט שיטה לחיבור המשדר לכל נעלי ריצה אחרות, באמצעות ולקרו. קוראי הבלוג הצביעו אמנם על הסיכון בנפילת המשדר בזמן הריצה, אבל הכותב מרגיע ואומר שבחמשת החודשים בהם התאמן עם הערכה זה עדיין לא קרה לו.

פתרון מעט יותר מסודר (וגם יקר) הוא ה-Sensor+‎ של Marware, מעין נרתיק קטן למשדר שמתחבר לנעל ומונע כל אפשרות של בריחת המשדר בזמן הריצה.

מי שעסקו קצת בשפצו"ר כלי הנשק שלהם בצבא עם בדים גמישים ומיני חוטים והלחמות יוכלו גם לחסוך את עלות הרצועה ל-iPod. אפשר לחורר רצועה קיימת כדי לפנות מקום למקלט בתחתית הנגן, או פשוט לאלתר רצועה חדשה לגמרי.

מה שלא תוכלו לעשות בעצמכם בקלות זה להחליף את הסוללה למשדר שנמצא בנעל. הסוללה המובנית אמורה להספיק לכ-1,000 שעות ריצה (זכרו להוציא את המשדר מהנעל כשאתם נועלים אותן ולא הולכים לרוץ). אין לנו אפשרות לבדוק אם הסוללה באמת מחזיקה זמן רב כל כך, אבל למי שרצים רק פעם או פעמיים בשבוע זה כנראה יספיק.
 

יקר למתחילים, בסיסי למתקדמים

למרות שנייקי משווקת את הערכה כפיתרון ריצה מקצועי ומקיף, אצנים מנוסים ותובעניים יעדיפו התקן שגם מודד את קצב דפיקות הלב שלהם. כמו כן, מי שרצים מדי יום עשויים לגמור את הסוללה המובנית במשדר מהר יותר מכפי שחשבו, ויאלצו לקנות ערכת חדשה במחיר מלא.

בסופו של דבר, ערכת נייקי+ עשתה את העבודה שלה - היא גרמה לנו לקום מהמחשב, לצאת אל הרחוב ולרוץ ואפילו ליהנות מזה. לגבי המחיר והכדאיות, תצטרכו להחליט בעצמכם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by