ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
המומחה: סיור בוויסטה 

המומחה: סיור בוויסטה

 
 
רן יניב הרטשטיין

כך תנצלו את הפיצ'רים החדשים שמציעה מערכת ההפעלה לצורך ניהול קבצים. מדריך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
סייר הקבצים החדש הוא אחד השינויים הראשונים שמשתמשים חדשים בוויסטה ימעדו בהם. קצת קשה לומר אם הוא טוב יותר או פחות מסייר הקבצים שנשאר זהה כמעט לגמרי בכל הגירסאות הקודמות של חלונות, אבל הוא ללא ספק שונה.

לפני ויסטה, רוב הכלים של חלונות והתוכנות של מיקרוסופט התאפיינו במבנה קבוע של תפריט, סרגל כלים, שורת מצב ורשימת משימות. בסייר החדש, כל אותם המבנים נזרקו לתוך מערבל פיצ'רים קטן, והתוצאה היא בליל שלא ממש דומה לשום דבר.

למרבה הצער, עקרונות הממשק האלה מופיעים בכל מקום כמעט בחלונות ויסטה וצפויים להתחיל לצוץ גם בהרבה תוכנות צד שלישי, אז כדאי להתרגל אליהם כבר עכשיו.
 

שורת המשימות

בחירת מצב תצוגה בסייר הקבצים החדש של חלונות (צילום מסך)
 בחירת מצב תצוגה בסייר הקבצים החדש של חלונות (צילום מסך)   
את תפקיד התפריט של סייר הקבצים הישן ממלאת עכשיו שורת המשימות, שנמצאת מתחת לשורת הכתובת. למעשה, שני הכפתורים הראשונים בשורת המשימות הם תפריטים - באחד נמצאות רוב האפשרויות החשובות מהתפריטים של הסייר הישן, והשני מאפשר לעבור בין מצבי התצוגה השונים.

כל שאר הכפתורים משתנים בהתאם לתיקיה בה נמצא הסייר ובהתאם לקבצים שנבחרו, ומאפשרים לבצע משימות שקשורות לקבצים ולתיקיות הללו. לדוגמה, בתיקיה שמכילה תמונות, יופיע הכפתור Slide Show. לחיצה עליו מפעילה מצגת של כל התמונות בתיקיה. בתיקיה עם קבצי מוזיקה, יופיע הכפתור Play All, שמנגן את כל השירים המאוחסנים בה. הכפתור Burn צורב את הקבצים שנבחרו לתקליטור, הכפתור Print שולח קבצים להדפסה וכן הלאה.
 

תיקיות

רשימת המועדפים בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)
 רשימת המועדפים בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)   
רשימת המועדפים בצד שמאל מאכלסת את התיקיות בהם אתם מתכננים להשתמש לעיתים קרובות, ואפשר להוסיף אליה תיקיות בגרירה ושחרור. להסרת תיקיה מהרשימה, לחצו עליה עם כפתור העכבר הימני ובחרו את Remove link. אותה הרשימה מופיעה גם בדיאלוגים לפתיחת ושמירת מסמכים של רוב התוכנות שרצות על ויסטה, מה שהופך אותה לכלי עבודה נוח במיוחד - במיוחד למי שרגילים לאותו הפיצ'ר מ-OS X.

עץ התיקיות הרגיל נמצא מתחת לרשימת המועדפים. לחיצה על המילה Folders תפתח אותו והבר השמאלי יתחלק בין שניהם.
 
 
ניווט בתיקיות באמצעות שורת הכתובת בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)
 ניווט בתיקיות באמצעות שורת הכתובת בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)   
שורת הכתובת אמורה לאפשר לעבור בקלות בין תיקיות בעץ הנוכחי, אבל יכולה להיות קצת מבלבלת. התיקיה המוצגת בסייר היא הראשונה ברשימה, ולפניה בשורת הכתובת מופיעות כל התיקיות שמעליה ("הורים"). לחיצה על על אחת התיקיות הללו פותחת אותה ומציגה את הקבצים שבתוכה, ולחיצה על החץ שלפני שמה פותחת תפריט עם התיקיות האחרות באותה רמה בהיררכיה ("אחיות").

כדי להקליד כתובת באופן ידני, לחצי על האיזור הריק שבסוף שורת הכתובת או על האייקון שבתחילתה.
 

סינון ומיון

סינון רשימת קבצים בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)
 סינון רשימת קבצים בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)   
אפשרויות המיון והסינון של סייר הקבצים החדש של ויסטה הן שתיים מהתוספות המפתיעות והעוצמתיות ביותר שהוכנסו בו. בלי קשר למצב התצוגה שנבחר, בראש רשימת הקבצים מופיעים טורים של שם, תאריך, גודל ופרטים נוספים אודות הקבצים.

לחיצה ימנית על רשימת הטורים מציגה תפריט המאפשר להוסיף טורים אחרים, שמאפשרים להציג נתונים לגבי סוגי קבצים ספציפיים: מימדים ומאפייני צילום של תמונות דיגיטליות, תגי ID3 של קבצי מוסיקה, ועוד. לחיצה על שם הטור ממיינת את רשימת הקבצים לפיו, ולחיצה על החץ שלידו מאפשרת לסנן את הקבצים שמוצגים בהתאם למאפיינים שהוגדרו.

לדוגמה, לחיצה על החץ של הטור "גודל", מאפשרת לסנן את הרשימה ולהציג בה רק קבצים בגדלים מסוימים. אפשרויות הסינון מותאמות לתוכן. בתיקיה עם קבצים גדולים יוצגו טווחי סינון קטנים, בתיקיה עם קבצים גדולים יוצאו טווחי סינון גדולים יותר.

שתי אפשרויות אחרות בתפריט הסינון מאפשרות לקבץ את רשימת הקבצים לפי קטגוריות הסינון האפשרויות או ליצור ערימות של קבצים לפי אותן קטגוריות. הערימות הן בעצם תיקיות וירטואליות, ואפשר לנווט בתוכן בדיוק כמו בתיקיות הרגילות שעל המחשב. אפשרויות אלו תלויות באינדקס הקבצים שוויסטה שומרת רק עבור תיקיות מסוימות, והן עשויות להיות איטיות בתיקיות גדולות שעבורן לוויסטה אין אינדקס.
 

בחירת קבצים

סימון קבצים עם תיבות סימון בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)
 סימון קבצים עם תיבות סימון בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)   
אפשרות מעניינת אחרת בסייר הקבצים החדש מציגה תיבות סימון עבור כל קובץ, ומאפשרת לבחור מספר קבצים על ידי סימון התיבות הללו. שיטות הסימון האחרות עדיין פועלות (גרירת מרובע עם העכבר או סימון באמצעות המקשים Shift ו-Ctrl), אבל שיטה זו יכולה להיות מתאימה במיוחד לבחירה נוחה ומדויקת של תמונות מובחרות מתוך תיקית תמונות, למשל, או לחלופין תהיה קלה וידידותית יותר למשתמשים חדשים.

להפעלת תיבות הסימון, לחצו על Organize ובחרו את האפשרות Folder and Search Options. עברו ללשונית View, וסמנו את האפשרות Use check boxes to select items (בתחתית הרשימה).
 

תצוגה מקדימה

תצוגה מקדימה בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)
 תצוגה מקדימה בסייר הקבצים של ויסטה (צילום מסך)   
הסייר החדש כולל שתי אפשרויות לתצוגה מקדימה של מידע אודות קבצים ותוכנם. שורת המצב המורחבת (Details Pane) כוללת תצוגה מקדימה קטנה של תוכן הקובץ בצד שמאל, וכן פרטים שונים כמו גודלו, תאריך העדכון שלו וכן מידע ייחודי עבור סוגי קבצים מסויימים (משך נגינה לסרטים ומימדים לתמונות).

האפשרות השניה היא ה-Preview Pane, שמראה תצוגה מקדימה גדולה יותר בצד ימין של החלון. להפעלה לחצו על Organize, בחרו את Layout ולחצו על Preview Pane.
 

עוד במומחה

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by