ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
בית ברשת 
 
 
גילי סופר

כמו תחומים רבים, גם עסקי הנדל"ן עוברים לאינטרנט. אמנם בשונה מדיסקמן, עדיין אי אפשר למלא טופס הזמנת דירה ולקבל אותה בדואר, כעבור 14 ימי עבודה, אך חלק ניכר מהתהליך כבר ניתן לבצע אונליין, ואף בהצלחה רבה. לפניכם סקירה שלמה של הנדל"ן העברי הרשת

 
 
 
 
 
 
 
 
 
דיור זה עסק יקר. אפילו סטודנטים, שמחזיקים מעצמם תפרנים, מוציאים אלפי שקלים על שכר דירה (ויסלח לי המיעוט שחי במעונות). כאשר מדובר בקניית דירה, אנחנו רגילים לחשוב בדולרים, אולי מפני שאם היינו לחשב בשקלים - בחיים לא היינו יכולים לגשת לעניין רכישת הדירה, כאילו היה הדבר מנותק מהחיים שלנו, מהמשכורות השקליות שאנחנו מרוויחים. עמלת התיווך על מכירת דירה מגיעה לעתים לעשרות אלפי שקלים, ולכן לא פלא שתחום הנדל"ן ברשת הוא מהמפותחים ביותר.

אי אפשר עדיין לקנות דירה באינטרנט, לפחות לא לבצע את אקט הרכישה עצמו. אבל חלקים ניכרים מהתהליך הארוך של רכישת דירה כבר אפשר לעשות מול המסך, בתחתונים כמו שנהוג לומר, או בנעלי בית, עם בוא החורף. גם אם טרם הומצא התחליף להצצה בכיורים ולנקישה על הקירות, אפשר למצוא דירות ברשת, לסנן את אלו שעשויות לעניין, ובעיקר ללמוד את השוק ולעקוב אחריו.
 

יותר טוב מהעיתונים

 
בראש ובראשונה, ישנם ברשת שלושת הלוחות של העיתונים הגדולים. מי שהתכוון לרכוש דירה בעבר, ולא פעם גם מי שחיפש לשכור דירה, היה מוצא את עצמו קונה את שלושת העיתונים הגדולים מדי סופשבוע במשך חודשים, על מנת לעבור על כל הדירות המוצעות. המהדורות המקוונות של הלוחות, לא זו בלבד שמציעות את המידע חינם, הן מציעות גם ערך מוסף על המידע המתפרסם בעיתון. חוסר המגבלה במקום באינטרנט מאפשר להם להציג יותר פרטים על הנכסים, לעתים גם תמונות, ולשלב באתר מפות על מנת שנדע איפה האזור בו נמצא הנכס. האתרים מציעים גם מנגנוני חיפוש, ואפשרות ליצור רשימת נכסים 'משלכם' להדפסה, שעושים את עבודת הניפוי לנוחה יותר.

אך הם לא לבד. היכנסו לכל מנוע חיפוש או אינדקס ומיד תגיעו לעשרות מאגרי דירות, כאלה של מתווכים וכאלה שמצהירים על עצמם שהם לא למתווכים, מאגרים בתשלום ומאגרים בחינם, מאגרים שקיימים רק ברשת ומאגרים שבאים מן החוץ - הכל מכל בכל.

ניתן היה לחשוב שהאינטרנט, יוכל לשמש זירת מסחר אחת גדולה בה לא יהיה צורך במתווכים, אך בפועל דווקא חברות התיווך מחזיקות אתרי אינטרנט גדולים ומושקעים. באתר האינטרנט של אנגלו-סכסון למשל ניתן למצוא בנוסף למבחר הדירות שמציעה רשת הסוכנויות גם מידע שימושי רב לכל מי שעומד בפני עסקת נדל"ן. אתר נוסף ששווה ביקור הוא אתר הנדלניסט, ולו רק בגלל מספר הקישורים הרב שהוא מציע, בנוסף לכל הפונקציות הרגילות.

שלא כמו בחיים על הנייר, בחיים ברשת יכול כל אחד כמעט לבנות אתר שייתן אפשרות לפרסם דירות ולחפש דירות, וזאת בהשקעה נמוכה יחסית. ואכן אתרים כאלה צצו תחת כל פורטל רענן בשנים הפרועות של 'הבועה' (שלא להזכיר את כמות הפורטלים של אז). הבעיה הייתה, ובמובן מסוים גם נותרה, לא מיעוט אלא שפע האתרים.
בעוד שבאתרים שייעודם אחר חשוב אולי למפעילי האתר שיגיעו אליהם הרבה גולשים, באתר שייעודו להיות זירת מסחר, מיעוט הגולשים לא מאפשר לו לתפקד. אתרים רבים עמדו ריקים מתוכן, או ליתר דיוק - ריקים מדירות, ורבים נעלמו מהנוף. גם כיום, לאחר תהליך הברירה הטבעית, ישנם לא מעט מאגרים דלים.
 

סוכן חכם שמחפש דירות

אז איך מתמודדים עם הגודש? קודם כל לא נבהלים. ואחר כך ניגשים לעבודה, בסופו של דבר לא מדובר בקניית מייבש שיער, ובשביל למצוא משהו בעשרת אלפים דולר פחות, שווה להשקיע את המאמץ - זה רק חמישים אלף שקל.

אחרי שיש לכם מושג מה פחות או יותר התקציב שלכם, איזו דירה אתם מחפשים, ואיפה - יתברר לכם שמספר הדירות הרלוונטיות לכם הוא בהחלט לא כל כך גדול כפי שזה נראה במבט ראשון. מהר מאוד יתברר גם שאתרים רבים משתמשים בעצם באותו מנוע חיפוש ובמאגר, אחר כך תגלו גם שרוב הדירות רשומות בכמה מאגרים, ולפעמים גם במחירים שונים - פה החליט המתווך להוסיף קצת בשביל שיהיה מה להוריד, שם ניסה המוכר לראות מה יקרה אם הוא יפרסם את הבית בסכום אחר, וברוב המקרים, עבר זמן בין מועדי הפרסום והמחיר ירד. מתווך דירות שהכרתי פעם קרא לתופעה: "המוכר הבשיל'.

רק כאשר אתם מכירים את השוק היטב, לאחר שבחנתם מאתיים שמונים וארבע דירות, ונדמה לכם שבחיים לא תמצאו את מה שאתם מחפשים, האינטרנט יהפוך לכלי עזר יעיל. בדרך כלל קורה אחד משני הדברים: האחד, מחירה של דירה שמצאה חן בעיניכם יורד עד למחיר שהוא בהישג ידכם (טוב, גם אתם גירדתם עוד כמה לירות). יכולת החיפוש המקוונת, העובדה שהדירות מתפרסמות כל הזמן ולא רק אחת לתקופה כמו בעיתון, והדינמיות של האתרים, מאפשרות לכם 'לארוב' לדירה שתשמחו לקנות. פעולה זו, עד לפרוץ האינטרנט, היתה נחלתם הבלעדית של המתווכים. האפשרות השניה היא שדירה חדשה מוצעת למכירה במחיר מציאה שצריך לחטוף, ומהר. בתחילת הדרך, אנחנו עוד לא יודעים לזהות מציאה, ובטח לא מעזים לחטוף אותה. גם הקונה, מתברר, צריך 'להבשיל'. עוד ועוד אתרי נדל"ן מציעים שירותי 'סוכן חכם': אתם מגדירים את סוג הדירה שאתם מחפשים, וכאשר הסוכן מזהה במאגר דירה העונה לדרישותיכם, נשלח אליכם אי-מייל המיידע אתכם על כך. נכון, שירותים כאלה היו קיימים גם לפני האינטרנט, אך חשוב לזכור כי כעת כמעט ואין דירות למכירה אשר אינן מפורסמות ברשת.
 
 

תכנים נלווים

בנוסף, מציעים הלוחות המקוונים ואתרי הנדל"ן גם תכנים נלווים: מידע כללי, טיפים, מחשבוני החזר משכנתא, קישורים לאתרי הבנקים למשכנתאות, חדשות, ושאר פרפראות הקשורות לתחום. כל אותם דברים שממש לא מעניינים אף אחד - עד שהוא עומד בפני עסקת נדל"ן, ואז הם הדבר הכי חשוב לדעת.
באתרים רבים ניתן למצוא מבחר עצות לרוכשי דירה. מטבע הדברים, חלקן מוצלחות יותר וחלקן פחות. כדאי היה לקרוא את כולן, אך מאחר שזה בלתי אפשרי, מומלץ לפחות לעבור על כמה מהן ביסודיות, וגם להדפיס. יש דברים שחשוב לזכור כאשר הולכים לראות דירה ויש כאלה שאסור לשכוח בעת החתימה על החוזה. זמן רב יכול לעבור בין לבין, מאוד מתסכל לנסות ולמצוא איזה דף אינטרנט שהיית בו לפני מספר חודשים ושאתה זוכר במעומעם שהיה כתוב בו משהו על מה צריך לדרוש מבעל הבית כשאתה נותן לו פיקדון, אבל איפה זה היה לעזאזל. עצה טובה אחת יכולה לחסוך לעתים אלפי שקלים, ולמנוע מאתנו טעויות יקרות, יקרות מאוד.

רק עוד נזכיר כי גם דירות חדשות משווקות באינטרנט, אם כי לא נמכרות דרכו. מי שמחפש דירה יד ראשונה, מקבלן, יגלה שכמעט לכל חברת בנייה, קטנה ככל שתהיה, יש אתר אינטרנט לכל אתר בניה. כדי לקבל מושג: באתר נטקס בלבד יש כ- 150 אתרים בקטגוריית "פרויקטים - בניה".

באתרים זמניים אלו ניתן למצוא מידע על הפרויקט, תצלומים, תוכניות של הדירות, מפרטים טכניים, ומפות של האזור. האתרים שמשווקים דירות ובתים, כמו אתרים בכל תחום, עשויים חלקם במקצועיות וחלקם באופן חובבני להחריד. יש כאלו שמציעים סיורים וירטואליים בבית ובסביבתו, ויש כאלה שמסתפקים בסריקה של שלוש מודעות מהעיתון בתוספת אי-מייל. יש כאלה שמשדרים יוקרה ויש כאלה שגורמים לך לרצות להישאר בדירה שכורה עד אחרית ימיך. חלקם מספקים גם מידע על מחירים ועל מבצעים, ובעצם את כל החומר השיווקי של פרוייקט הבנייה. מתברר שדירה זה לא דיסקמן, לא ספר, ולא מכונת כביסה, שאפשר לקנות ברשת, רק למכור.


מאגרי דירות אונליין

הומלס

טאבו ישיר

הנדלניסט

נדלן.קום


אתרי משכנתאות

אדנים

הבינלאומי הראשון

טפחות

בנק ירושלים
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by