ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
מכולת אונליין 
 
 טיול בסמטאות הצדדיות של האינטרנט   
 
גילי סופר

בפסק זמן מהרעש וההמולה של הקניונים הגדולים (הווירטואליים), פנינו השבוע לבדוק את הנעשה באתרים הקטנים, של חנויות עצמאיות, בעלי מלאכה ואמנים, שמציעים את מרכולתם גם אונליין. טיול בסמטאות הצדדיות של האינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
פעם, מזמן, כשרשת האינטרנט הייתה בחיתוליה אי שם בסוף המילניום הקודם, היה החיפוש חלק עיקרי מהגלישה. היום, משאנו רגילים שהכל מוגש לנו לעוס ומוכן, קצת שכחנו שלא פעם משתלם להשתמש במנועי החיפוש על מנת להגיע לכל מיני פינות נחבאות ברשת, ולחנויות הנחבאות בה בפרט.

במקרים רבים, מדובר בעסקים קיימים, ואף ותיקים, אשר החליטו לכבוד פריצת האינטרנט גם להקים אתר. במקרים רבים זוהי חנות שעומדת שנים, לעתים כבר כמה דורות, ברחובה של עיר, ועושה את עסקיה באופן עצמאי. אמנם מרבית האתרים הקטנים הללו מתפקדים ככרטיס ביקור וירטואלי בלבד, כל אחד מסיבותיו הוא, אך יותר ויותר מהם מתחילים לאפשר גם הזמנה מקוונת.

סוג נוסף של חנויות וירטואליות קטנות שכאלה הם אתרים של בעלי מלאכה, אומנים, מעצבים, צורפים ותכשיטנים. למשל האתר של תכשיטי פורת. אמנם האתר באנגלית אבל מדוברת בתכשיטן ישראלי למהדרין. כך שאם אתם בחו"ל, ומה שאתם רוצים לקנות עכשיו הוא דווקא חמסה מזהב עבודת יד, אפשר לעשות את זה פה. נכון, בניו יורק אפשר גם לקנות תכשיטים יהודיים ברחובות ויליאמסבורג אבל בסיאול זה קצת יותר קשה.
 

צורות שונות של טפסי הזמנה

 
רבים מהאתרים אינם פאר היצירה ככל שהדבר נוגע לרמת בניית האתרים, ובמקרים רבים מנגנון ההזמנה הוא פשוט מאוד, שלא לומר פרימיטיבי. אם כי בסופו של יום, דווקא מנגנונים פשוטים נוטים להמשיך ולעבוד. באתרים אחדים ניתן למצוא צורות שונות של טופסי הזמנה מאלו המוכרים לנו באתרים הגדולים, כאילו כבר הוכרעה סופית השאלה מהי היא הדרך הטובה ביותר למכור ברשת. כאילו אין כמה דרכים לעשות את זה וכל בית עסק בוחר לו את הדרך המתאימה לו.

למשל 'ביו סנטר', חנות מקוונת לתוצרת אורגנית. ליתר דיוק מדובר באתר האינטרנט של חנות ממשית לתוצרת אורגנית שמנהל אהרוני כהן במושב גבעת חן, הסמוך לרעננה. אחד הדברים המעניינים באתר הוא שניתן לבצע בו הזמנה של המוצרים, למרות שאין בו פירוט של המחירים. טופס ההזמנה המקוון יוצא בחנות על גבי פקס, וכמעט מיד יצלצלו אליכם מהחנות על מנת לסגור את ההזמנה. בחנות, אגב, ניתן לקנות בנוסף לתוצרת חקלאית, שאת חלקה מגדל כהן בעצמו, גם מוצרי מזון אורגניים, בהם לחמים ומוצרי מאפה, מוצרי קוסמטיקה אורגנית בשר אורגני ואפילו גרביים אורגניים (כאילו שיש לי מושג מה זה).

באתר חברון, שהוא אתר פוליטי בעיקרו, יש גם חנות מזכרות, לא רק פורום (מנומנם למדי) בו אתם יכולים לגדף את נעם ארנון, משתתף פעיל יחסית. גם כאן ממלאים את טופס ההזמנה המקוון, ובעלי החנות יחזרו אליכם. באתר ניתן למצוא כל מיני מתנות יהודיות שכאלה, כגון תחריט סגולה עם תבליט של מערת המכפלה, דף תפילה ליושבי הארץ עם תצלום של מערת המכפלה, סידור או שקית תפילין עם תבליט של מערת המכפלה, שרשרת עם תליון של מערת המכפלה, או תבליט כסף של מערת המכפלה. מי שדווקא חפץ במשהו קצת פחות רוחני, יכול להזמין שמן זית חברוני אורגני כתית טהור בעבור עשרה דולרים אמריקניים. (שם כנראה לא חל החוק המחייב תמחור בשקלים).
 

בעלי המלאכה משתלטים

עם הפיכתו של העולם למתועש וגלובלי, צצה תופעת הנגד הבלתי נמנעת של 'חזרה אל המקורות': רבים מאיתנו מוכנים לשלם מעט יותר על מנת לרכוש מוצרים שלא עברו בפס ייצור מתועש, שמישהו שם הכניס לתוכם מעט נשמה, ואכפתיות, וחותם אישי. בשנים האחרונות צצים יותר ויותר יקבי בוטיק, מחלבות קטנות, בתי מאפה ללחם, ודודות שכובשות חמוצים בחצר האחורית. לכל אלה, שגם פונים לפלח השוק המבוסס יותר, האינטרנט הוא גן עדן, ועם הזמן יותר ויותר אתרים של יצרנים קטנים יתפסו את אחיזתם ברשת, גם אם לא נראה פרסומים שלהם בעמודי השער של הפורטלים הגדולים. אמנם הדוגמאות שהבאנו הן מתחום המזון, אך בעלי המלאכה לא פסו מן העולם. נגרים, קדרים, נפחים ואחרים אינם נעלמים מהנוף.

המובילים בעניין הזה הם היקבים. רוב האתרים של היקבים הקטנים (כמו גם הגדולים) בארץ לא מציעים ממכר ישירות לבית הלקוח. יוצא דופן הוא יקב המסרק שבהרי ירושלים, שמאפשר לשוטט באתר האינטרנט שלו, לבחור לכם יין, זן, בציר וכו' ולשלוח לצוות היקב דואר אלקטרוני שבעקבותיו הם יצרו קשר על מנת לרשום את פרטי ההזמנה. האפשרות המקוונת היחידה הקיימת באתרי היקבים בארץ היא הרשמה למועדון החברים.

עוד יצרנית כזו היא מכוורת גליל שבקיבוץ שמיר, המציעה דבש ומוצריו (אלא מה). מלבד דבש, ניתן לרכוש בין היתר מזון מלכות, פרופוליס, נרות דונג, ומוצרי טיפוח מבוססי דבש. למען האמת ניכר על האתר, כי הוא נבנה בידי אחד החברים, שזה נחמד. לא הכל חייב להיעשות באופן מקצועי ומהוקצע, מה גם שמד הכניסות באתר מראה על כ- 3800 הקלקות עד כה, כך שזה באמת לא נורא.
 
 

אתרים אמיתיים עם מוצרים אמיתיים

סוג נוסף של חנויות מקוונות קטנות הוא של 'המתמחים'. מטעי בן עזר, למשל, המתמחים במשלוח חבילות שי ארצישראליות לכל העולם (הדרים, מעדנים, יינות), מחזיקים אתר אינטרנט כבד, המפרט את כל השילובים האפשריים למי שחפץ לשמח את אהוביו בנכר באיזה ג'אפה. גם כאן טופס ההזמנה לא מבקש את פרטי כרטיס האשראי של המזמין, ואת זה עושים כנראה בטלפון.

ההתמחות היא עניין של גיאוגרפיה, כמו למשל במקרה של 'המכולת הסינית'. גם היא חנות שאינה וירטואלית ביסודה, ורק יש לה סניף באינטרנט. באתר ניתן לקנות מוצרי מזון מיפן, סין, תאילנד, פיליפינים, הונג-קונג ואינדונזיה, כגון: אטריות, רטבים, תבלינים, דגים, אצות ומשקאות. כמו כן, נמכרים באתר כלי בישול וכלי אוכל מהמזרח הרחוק. אנשי המכולת הסינית מצהירים באתר כי ישמחו לייעץ בנושא בישול מהמזרח הרחוק, ואף העלו לאתר מספר מתכונים בסיסיים.

לא הזכרנו אפס קצהו ולמרות הניחוח האוריינטלי של האתר האחרון, די התעלמנו מקיומו של העולם מחוץ לישראל. עם קצת חיפוש שלא מתבסס על האינדקסים של הפורטלים הישראליים, ניתן למצוא אתרים ייחודיים שמוכרים כמעט כל דבר. האם לסמוך על אתר אנגלי, הולנדי, תאילנדי או טורקי שמציע מוצרים למכירה וגם מוכן לשלוח אותם לארץ? אמנם יש נוכלים בעולם, אך ניתן להניח שהרוב המכריע של 'חנויות המכולת המקוונות' הם אתרים אמיתיים עם מוצרים אמיתיים ובני אדם שעסוקים ב בלהפעיל את העסק שלהם באופן יעיל, לא בהונאה מקוונת.


הבהרה

כל האתרים הנזכרים הובאו כדוגמאות. לא בדקנו את טיב השירות שלהם או את איכות המוצרים עצמם ואת כדאיות המחירים בהם. רק רצינו להצביע על התופעה. מאות אתרים עבריים, משמשים כחנויות קטנות בסמטאות הצדדיות של האינטרנט, שווה לחפש אותם.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by