ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
טלנובלה וירטואלית נוסח טהרן 

טלנובלה וירטואלית נוסח טהרן

 
 
כרמל ויסמן

מאחורי הקלעים של הכנס המכובד שנערך באוניברסיטת בן גוריון התנהלה לה דרמת מתח לא קטנה: האם הבלוגר הידידותי מאיראן הוא בעצם מרגל?

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בביקורו הראשון בישראל, היה הבלוגר האיראני חוסיין דרחשאן האורח של ליסה גולדמן, בלוגרית ישראלית, שנמצאת בקשר עם עיתונאים ובלוגרים רבים בעולם הערבי. הביקור הקודם זכה לסיקור תקשורתי רחב, הן בארץ והן בעולם, וחוסיין פגש נציגים של התקשורת והבלוגוספירה, כמו גם אנשי אקדמיה המתמחים באיראן.

הפעם הוא הגיע כמעט בחשאי ולא נפגש עם איש ממכריו הקודמים. גולדמן מצידה, התנגדה להזמנתו וניסתה להשפיע על מארגני הכנס באוניברסיטת בן גוריון ללא הצלחה.
 

עד שיש איראני שמוכן לדבר איתנו, פתאום הוא לא פרטנר, מה קרה במהלך השנה הזו?

 המידע והדימויים בתקשורת על מצרים או על אירן גורמים לנו לצפות לדמויות בנוסח הסרט הערבי הנוסטלגי של ימי שישי בצהריים או לאיזה מיני-אייתולה; שום דבר לא הכין את כרמל ויסמן לפגישה עם מוחמד עבד אל עזיז וחוסיין דרחשאן, בלוגרים ממצרים ואירן שהתארחו השבוע בכנס ערכה אוניברסיטת בן גוריון. השלום מתחיל בבאר שבע. לחצו לקריאת הכתבה
"לאחר שהוא עזב, יצרו איתי קשר בלוגרים איראניים, שגולים מארצם לאחר שהתנגדו למשטר, ואמרו שהם לא סומכים עליו ופוחדים למסור לו את שמותיהם האמיתיים מחשש לגורל משפחותיהם. הם בטוחים שהוא מרגל ושלחו לי לינקים להתבטאויות שלו נגד אנשים שישבו בכלא האיראני בגלל תמיכה בדמוקרטיה וחופש הביטוי, הצהרות תמיכה בתוכנית הגרעין של איראן וכדומה".

"הסתבר לי שבמות מכובדות בהן פירסם, כמו הגרדיאן או אתר Open Democracy, הגדירו אותו כלא אמין והפסיקו לקבל ממנו מאמרים. תמוהה מכל היתה העובדה שהוא טען כי בביקורו האחרון באיראן לפני שנתיים הוא עוכב ונחקר ואף שהה בכלא בגלל התבטאויות בבלוג שלו. שנה אחר כך הוא פירסם בפליקר הזמנה אישית שקיבל לארוחת ערב לכבוד אחמדיניג'אד בניו יורק ותמונות שלו מאותו הערב. כיצד יתכן שאדם שישב בכלא ואינו רצוי באיראן מקבל הזמנה כזו?".

"בדיעבד נזכרתי בתקריות שקרו כאן בעת הביקור שלו והתעלמתי מהן מרוב רצון ליצור את הדו שיח הזה ולהאמין בו. ידיד שלי, עיתונאי מרמאללה, אמר לי שהוא לא סומך עליו ולא היה מוכן לקחת אותו לרמאללה. ובארוחת ערב עם מנכ"ל ממר"י ופרופסורים מומחים לאיראן הוא נשאל שאלות קשות שהוא לא ממש ידע לענות עליהן".

את באמת חושבת שהוא מרגל כאן לטובת מולדתו?

"אני חושבת שהוא עצלן מכדי להיות מרגל. אני חושבת שהוא חי בשביל עצמו, הוא עושה רק דברים שיקדמו אותו. הוא איבד את האמינות שלו בעולם ועכשיו הוא צריך אותנו. במהלך השנה הזו שתקתי לגבי כל מה שגיליתי, כי חששתי שזה יפגע באמינות ובמקצועיות שלי, אבל אחרי שהוא הגיע לכאן שוב שוכנעתי לכתוב את כל מה שאני יודעת, כדי שהמידע יהיה גלוי. בשבוע הקרוב אני אעלה פוסט מפורט על זה בבלוג שלי".

חוסיין, איך אתה מסביר את זה שקיבלת הזמנה לארוחה לכבוד אחמדיניג'אד שנה אחרי שהאיראנים עצרו אותך ואסרו עליך לחזור למדינה?

"גם את מנסה להוכיח שאני מרגל? אני בכלל לא בטוח שהארוחה הזו התרחשה אחרי הביקור באיראן, אני צריך לבדוק. לאותה ארוחה הוזמנו גם מנהיגי אופוזיציה גולים, כך שלא הייתי יוצא דופן. הדעות שלי הן מאד יוצאות דופן ואני לא מסתיר אותן, אני פתוח לחלוטין לגבי זה. אנשים לא בוטחים בי כי אי אפשר לסווג אותי, אני לא פליט פוליטי ופעיל שמאל ואני גם לא נאמן טהור למשטר, הדעות שלי מגוונות וחלקן סותרות את הציפיות של האנשים, כך ששני הצדדים בטוחים שאני מרגל".

"אני מתנגד לאחמדיניג'אד כמו רבים מהאיראנים. מצד שני, חשוב שלאיראן יהיה נשק גרעיני. למה שרק לכם יהיה? אני גם מעריך מאד את חומייני וחושב שהמהפכה שלו היתה חשובה ומועילה מאד לעם האיראני. אם האיש היה כזה פנאט איך תסבירי את זה שיש אצלנו תנועה פמיניסטית ונשים משכילות בעמדות ניהול? את צריכה לפגוש את הנכדה של חומייני, היא בכלל לא היתה מי שהיא אם סבא שלה היה מי שאתם חושבים שהוא".

על מנת להכריע בעניין פניתי לעיתונאי מטהרן, מכר ותיק שביקש להישאר בעילום שם, שסבור אף הוא שדרחשאן אכן דואג בעיקר לעצמו.

"אני מכיר את חוסיין. אני שותף לדעה שהוא פועל יותר מטעם ולמען עצמו ותהילתו מאשר מטעם כל צד אחר. הבלוג שלו אכן מצונזר באירן, אבל הוא יכול להרשות לעצמו להסתובב בישראל ולהיות מסומן על ידי המשטר מפני שהמשפחה שלו מאוד נאמנה ומקורבת למשטר. לדעתי, ההתבטאויות שלו בעד המשטר הן הדרך שלו ליצור רשת בטחון, ואני בהחלט מבין אותו בעניין הזה".

לדבריו, למרות שהידע שלו על איראן טוב בהרבה מזה של פליטים גולים אחרים, הוא נוטה לאופטימיות יתירה בכל הנוגע לבלוגוספירה. "ההערכות שלו לגבי מספר הבלוגים באיראן מוגזמות קצת. אמנם נפתחו מעל 700 אלף בלוגים אבל כמה מתוכם באמת פעילים? 10%? בקיצור, אני לא חושב שאתם צריכים לחשוש ממעורבותו בריגול, אבל ליתר בטחון אל תספרי לו מי אני, טוב?"
 
 
לחצו לחזרה לכתבה
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by