ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
תוכנה לניקוי המצפון 
 
 קופת קק``ל כבר לא עושה את זה לנדבנים   
 
מערכת חיים ברשת

אופנה חדשה בעולם התוכנות מאיימת לנקות את המצפון של אנשי עסקים ופוליטיקאים. CareWare - תוכנה אשר הכנסותיה מועברות לתרומה עבור מטרות נעלות

 
 
 
 
 
 
 
 
 
די להתבכיין
 די להתבכיין   
עכשיו יכול גם הפאלם שלך לעזור לגורילה במצוקה.

יוצר תוכנה חכמה למעקב אחר פגישות, הנקראת DateBk עבור מחשבי הפאלם, משתמש בכסף אותה מחוללת התוכנה כדי לממן מקום מקלט עבור הקופים הגדולים. תוכנה זו היא חלק ממספר הולך וגדל של תוכנות מחשב הידועות בשם Careware אשר מסייעות למפעלי צדקה או ע"י תרומה ישירה בכסף אותן מרוויחים יצרני התוכנה, או ע"י בקשת כל מי שרוכש את התוכנה לתרום כסף עבור מטרה זו או אחרת. על תופעה זו מדווח הבי.בי.סי.

בדיוק כמו כתיבת תוכנת Shareware למכירה עבור רווח, כתיבת Carware מוכיחה עצמה כדרך יעילה מאוד עבור גיוס תרומות לצדקה. מה שבטוח, זה הרבה פחות מאמץ מריצת מרתון לשם גיוס כספים.

דמי כיס

סטיוארט דיואר החל בכתיבת DateBk בשנת 1997. כל הרווחים ממכירותיה מופנות עתה לקרן צדקה הנקראת "עמותת חיי הטבע של דיואר" אשר מחלקת את הכסף. עם מאות אלפי, אולי אפילו מיליוני עותקים של התוכנה, עליהם משלם הצרכן $24.95 , קרן הצדקה בונה כעת גן עדן לגורילות, מקום מקלט לגורילות שהוצאו מגני חיות, המוקם על שטח בן 1.3 קילומטר רבוע בג'ורג'יה שבארה"ב.

הכסף המגויס ע"י התוכנה מועבר גם למרכז חיי הבר לימבה שבקמרון ולחוות מקלט לשימפנזים בסיירה-ליאון.

שעמום ולאו דווקא אלטרואיזם, הייתה הסיבה העיקרית לכתיבת התוכנה, אמר דיואר. "טיילתי המון זמן במטוסים ומצאתי כי כתיבת התכנית היא דרך כיפית להפגת השעמום בטיסות וגם להרוויח קצת כסף מהצד". לאחר פרישתו לגמלאות ומכירת העסק שלו, החליט דיואר להעביר לצדקה את הרווחים שנוצרו ע"י הבילוי שלו. סכומי הכסף אותן הצליחה התוכנה שלו לגייס באו לו כהפתעה גמורה. "לא היה לי מושג שזה עומד להפוך למקור התרומות העיקרי למען מקלט הגורילות", אמר דיואר.

כמו תוכנות Shareware הנמכרות למען מטרות רווח לרוב, גם תוכנות הCareware נהנות מפופולריות רשת האינטרנט, המאפשרת הפצת תוכנה בצורה גלובלית ובמחיר סביר. תוכנה היא המוצר המושלם למכירה עבור גיוס כספים לצדקה, כיוון שלאחר שהושלמה כתיבתה, יצירת עותקים נוספים אינה עולה דבר.

אך אין זה אומר כי מר דיואר סיים בכך את עבודתו, עכשיו הוא מבלה את זמנו במתן עזרה לאנשים המשתמשים בתוכנה. "אני מתעסק ב-DateBk בערך 70 שעות בשבוע, 90 אחוז מהזמן הזה מוקדש למענה לאי-מיילים".
 
 
כסף גדול

לא כל תוכנות ה-Careware מצליחות מספיק כדי לממן שמורת טבע שלמה. רבים מיוצרי התוכנות פשוט מבקשים מהמשתמשים להרים תרומה למען מטרה נבחרת.

מגוון תוכנות ה-Careware הזמינות כיום הוא אדיר. הן כוללות סקריפטים עבור אנשים המריצים שרתי רשת, תוכנות המחפשות מחירי טיסות נמוכים ומשחקי קרבות טנקים עבור מחשבי כף יד. מטרות התרומה מגוונות אף הן כמובן: מיסיון קתולי בקניה, מרכז לעיוורים בקווינסלנד שבאוסטרליה ובית ספר איזורי בבקינגהמשייר, אנגליה, אם לנקוב במספר דוגמאות.

וישנם גם כותבי תוכניות שאפילו לא מבקשים תרומה בכסף, אלא מקווים להפוך את העולם למקום טוב יותר, ע"י עידוד אנשים לנקוט בפעולה ישירה.

פול לוטוס, יוצר Careware מוושינגטון, פיתח תוכנה הנחשבת לאחת הטובות בתחום ליצירת אתרי אינטרנט הקרויה "ארכנופיליה", הניתנת להורדה ברשת. תנאי התשלום אותן הגדיר לוטוס לתוכנה הם: "לשם רכישת בעלות על ארכנופיליה, אני מבקש ממכם להפסיק להתבכיין כמה החיים שלכם קשים, לפחות לזמן מה. תפסיקו להתבכיין לשעה, יום, תלוי בכם. השמיעו מילות עידוד לאנשים צעירים, תנו להם להרגיש רצויים על גבי כדור הארץ".

באופן אירוני, ניתן לטעון כי יצרנית ה-careware הגדולה מכולן היא דווקא חברת מיקרוסופט. סכומי הכסף האדירים אותה גורפת החברה, אפשרו לביל גייטס, מייסד החברה, להקים את קרן ביל ומלינדה גייטס. קרן הצדקה הזו מממנת פרוייקטים בתחום החינוך והבריאות ברחבי העולם, ועקב היכולת יוצאת הדופן של תוכנה לייצר כסף מזומן, הצליח גייטס לתרום עד כה מאז יסוד הקרן, סכום מזעזע של למעלה מ-24 מיליארד דולר.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by