ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שוקלים להתאבד אונליין? 
 
 באינטרנט אף אחד לא שומע את הצעקה שלך   
 
עמיחי יעקבי

עמיחי יעקבי מבקש שתחשבו על העניין שוב, קחו לכם עוד כמה דקות אחרונות לקרוא את הטור הזה ואל תדאגו – הכל יהיה בסדר

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לפעמים משתלטת התחושה הזאת - שאין מי שמקשיב ואתם לגמרי לבד
 לפעמים משתלטת התחושה הזאת - שאין מי שמקשיב ואתם לגמרי לבד   
החוק הראשון של הרשת קובע כי: On the Internet no one can hear you scream - כאן אף אחד לא ישמע כשתצרח. אתה יכול מקסימום לכתוב משהו באותיות גדולות עם המון סימני קריאה, או להציף ולחזור על אותו משפט שוב ושוב, אבל ברוב המקרים, כשאתה במצוקה אמיתית, אבוד, מבולבל, מפוחד ומיואש, כל מה שאתה יכול לעשות כאן זה רק להתנתק בתסכול וחוסר אונים, ולדפוק את הראש במוניטור.

לרוב האנשים שמדברים איתך אונליין, בדרך כלל ממש לא איכפת ממך וממה שעובר עליך. אתה והם נפגשים בפורומים, בצ'אטים, באיי סי קיו ובאודיגו, משוחחים את אותן שיחות, על אותם שניים וחצי נושאים שוב ושוב, מחייכים בחביבות אחד לשני, ומתנתקים בתחושה נעימה שאתם אנשים מקסימים ומשעשעים ושהחברים שלכם חינניים ונבונים לא פחות מכם. אבל אל תתבלבל, אתה עדיין לגמרי לבד.

האינטרנט, עם חברויות האינסטנט וידידויות האינטרסים הכאילו חמות ונעימות, שהיא מייצרת כאן בקליק, לא ממש מסוגלת להושיט יד אמיתית, חמה ומלטפת בשעת מבחן קשה. אם תנסה להיכנס לפורום החביב עליך, או לחדר הצ'אט בו אתה מעביר שעות ארוכות, ופעם אחת במקום לדבר על הנושאים המקובלים שם, תספר שאתה שבור לב ומיואש, שפיטרו אותך, או שנפרדת מהחברה, תחכה לך האמת המקפיאה.

כל אחד יהיה מוכן לנאום באוזנייך פתגמי "נו תתעודד, בחייך, תראה שעוד מעט יהיה יותר טוב", או לספר לך על הצרות שלו, ואיך פיטרו אותו, ואיך הוא נפרד פעם, אבל רק תסלח לו שנייה כי הנה עלה חבר אחר אונליין, ורק עוד דקה, כי הוא פשוט חייב לסיים לכתוב עכשיו משהו מדהים שיקרע את כולם מצחוק בפורום.

אתה לבד כאן. לחברים אמיתיים יש פנים וקול, ולך יש אנשים עם כינויי צ'אט משונים (מרחפת26 או אדומה31) והקול היחיד שאתה שומע הוא ה"דינג" של המחשב, בין תיקתוקי המקלדת והקליקים של העכבר שלך.
 
סטייסי זמן קצר לפני הגעת כוחות ההצלה
 סטייסי זמן קצר לפני הגעת כוחות ההצלה   
בליל יום שני בשבוע שעבר פרסם נער שקורא לעצמו Vegas, מאינדיאנה, ארה"ב, בקבוצת הדיון של משחק התפקידים "אולטימה", את ההודעה המבהילה הזאת:
"אני לא חושש יותר, דמעות וזיעה מציפות את פני. נפרדתי כבר מכולם, אני רק מצטער על האיש שיצטרך להיכנס ולראות אותי… קר… ומת. בלעתי 16 כדורים… מתגעגע אליכם חבר'ה".

הגולשים הגיבו מיד:

"חבל בנאדם", כתב מישהו "לא משנה איזה צרות יש לך, הן זמניות, תחשוב על המשפחה שלך". ושנייה אחריו הציע ידיד אחר ברגישות "תהרוג את עצמך ביער, שם הגופה שלך תירקב". אחרים היו אפילו יותר ציניים: "ברור שכל מה שאתה רוצה זה רק לזכות בתשומת לב, לכן אתה מפרסם את המכתב כאן", מישהו אחר רק צייר סמיילי ונפרד בקלילות: "ביי ביי".

למזלו הטוב של הנער, אחת הגולשות לא היססה וצילצלה למשטרה. הוא אותר במהירות, נלקח לבית החולים וחייו ניצלו בשניות האחרונות.
 
 
לכל מי שמכיר מעט את ההיסטוריה של הרשת, הסיפור הזה הזכיר מיד את המקרה של סטייסי, שבשנה שעברה לקחה את מצלמת הוובקאם שלה לאמבטיה, נשכבה על הרצפה ובשידור ישיר לעיני העולם ניסתה להתאבד בבליעת בקבוקים רבים של תרופות.

גם שם היו גולשים שהחליטו שזה התזמון המושלם להתלוצץ וללעוג: "מה שווים החיים, סטייסי, אם החברים היחידים שיש לך הם במוניטור?", או "את מכורה לתשומת לב, אני במקומך הייתי עושה את אותו הדבר", ואחד סיכם בחן: "אנשים שמתאבדים יכולים למצוץ לי".

וכמו במקרה של הילד מאינדיאנה, גם כאן מישהו היה ענייני מספיק כדי לצלצל למשטרה, שפרצה בשניות האחרונות לביתה של סטייסי והצילה בנס את חייה בשידור חי אונליין לכל העולם.


ומה אתם הייתם עושים מול הודעה של גולש אחר שמנסה להתאבד? כשאני מנסה להשיב לעצמי באומץ על השאלה הזאת, אני מניח שהייתי בטוח שמדובר במתיחה וממשיך לי הלאה (ותודה שאתם לא קורעים לי ולאמא שלי את הצורה על זה בתגובות לכתבה). אני ציני באינטרנט, התאבדות משונה כזאת בחלון ראווה אונליין, היתה מיד נראית לי כמו ניסיון מטופש להבהיל את הגולשים ולמשוך תשומת לב. אבל מזל גדול שיש כאן גם אתכם – וודאי רגישים ממני ואיכפתיים יותר. אתם ללא ספק אנשים טובים ממני.

ולכן, ברשותכם, בואו רק נעשה בינינו הסכם ידידותי – אם חלילה אני אחליט פעם להתאבד אני מבטיח שלא אעשה את זה במוניטור שלכם, ואם לכם יתחשק פעם לגמור עם הכל, בבקשה תחסכו את בלבולי המח שלכם אונליין ממני.

מי שבאמת חבר שלי, יכול כמו תמיד פשוט לצלצל אלי ונדבר.


אם אתם במצוקה וזקוקים לעזרה ראשונה נפשית אתם מוזמנים לפנות 24 שעות ביום ל'סהר' – סיוע והקשבה ברשת
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by