ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
סקירה מצולמת: סוזה 10.2 

סקירה מצולמת: סוזה 10.2

 
 
רן יניב הרטשטיין

סוזה היא אחת ההפצות הפופולריות והמתקדמות ביותר, והחודש יצאה לה גירסה חדשה. רן יניב הרטשטיין לקח את המצלמה ויצא לבדוק את השטח

 
 
 
 
 
 
 
 
 
נובל וסוזה כבר הופיעו לא מעט בכותרות בחודשים האחרונים, אבל למרבה הצער היה זה מכל הסיבות הלא נכונות. נובל עוררה את חמתה של קהילת התוכנה החופשית כשחתמה על הסכם שנוי במחלוקת עם מיקרוסופט, חברה שלדעת רבים מסמלת את כל מה שפסול במודל התוכנה הקניינית.

ההתעסקות בהסכם ובהשלכות האפשריות שלו, שטרם הובהרו, הסיטו קצת את תשומת הלב מהגירסה החדשה של סוזה: openSUSE 10.2, שיצאה לפני כשבועיים.

סוזה היא הפצת לינוקס וותיקה ופופולרית שמקורה בגרמניה, ונקנתה על ידי נובל לפני כשלוש שנים. היא היתה בין ההפצות הראשונות שהציעו ממשק משתמש גרפי וכלי ניהול מערכת גרפיים מקיפים ונחשבת לאחת ההפצות הנפוצות והאהודות ביותר.

במהדורתה האחרונה, סוזה כוללת גירסאות עדכניות של כל התוכנות המצורפות, ביניהן פיירפוקס 2.0, עדכונים משמעותיים לממשק שולחן העבודה וכן תמיכה מסודרת ויציבה יותר באפקטים תלת מימדיים בשולחן העבודה.
 

התקנה

 
תהליך ההתקנה של סוזה 10.2 ממושך ומורכב בהרבה לעומת הפצות אחרות דוגמת אובונטו, אבל הוא מאפשר שליטה מקיפה יותר על מאפייני ההתקנה ותוכנית ההתקנה כוללת תיעוד ותמיכה לכל אורך הדרך. באחד המסכים הראשונים אפשר לבחור בעברית כשפת ההתקנה, אם כי אחרי הבחירה מופיעה הודעה לפיה תרגום המערכת עוד לא הושלם - ואכן, כפתורי הבקרה, כמו Next ו-Cancel, עדיין רשומים באנגלית.
 
 

שולחן עבודה

במהלך ההתקנה ניתן לבחור בין שני "שולחנות עבודה" שונים: גנום ו-KDE. שולחן העובדה הוא הממשק בו תשתמשו כשתנהלו את הקבצים ותפעילו את התוכנות השונות ולמשתמשי לינוקס חדשים יהיה קשה לחשוב עליו כעל משהו נפרד ממערכת ההפעלה. ואכן, עבור המשתמש הממוצע, סוזה 10.2 עם גנום וסוזה 10.2 עם KDE תראינה ואף תנהגנה כמו שתי מערכות הפעלה שונות לגמרי.
 
 
 
מבלי לגלוש לדיון הטעון והאינסופי אודות היתרונות והחסרונות של גנום לעומת KDE, הנה ההבדלים: כל שולחן עבודה מגיע עם ערכת תוכנות וכלים, אבל אפשר להפעיל תוכנות של KDE תחת גנום ולהיפך. גנום מותקן כברירת מחדל בשתי ההפצות הנפוצות האחרות - אובונטו ופדורה, אבל KDE ותיק ואהוד יותר על משתמשי לינוקס ותיקים.

בנוסף, KDE והתוכנות שלו מציעים הרבה מאוד אפשרויות וכפתורים ופחות שימושיות והנדסת אנוש, ואילו גנום והתוכנות שלו מציעים הרבה מאוד שימושיות ופחות אפשרויות. תוכנות של גנום נראות אלגנטיות, מינימליסטיות ונקיות, לעומת תוכנות של KDE נראיות צעקניות, מבולגנות ועמוסות.
 
 
ההבדל המהותי בין גנום ל-KDE היא סביבת הפיתוח שבאמצעותה יוצרים את האלמנטים הגרפיים, שמרכיבים את שולחן העבודה ואת התוכנות שרצות בו. פיתוח ממשקים גרפיים לגנום שונה מפיתוח ל-KDE ועובדה זו ניכרת בשוני החזותי הבולט בין שתי הסביבות.

אבל מלבד ההרגל והקיבעון המחשבתי, אין לכך שום סיבה טובה. דמיינו מה גדול הבלבול כאשר תוכנה אחת על המחשב מתאפיינת במראה מסויים, ותוכנה אחרת נראית שונה לגמרי ללא שום הסבר הגיוני. מכיוון שכל היבטי המראה החיצוני של האלמנטים החזותיים והווידג‘טים השונים המרכיבים את הממשק הגרפי של לינוקס ניתנים להתאמה אישית מלאה - אין סיבה טובה שלא לאחד את העיצוב של שתי סביבות העבודה האלה, ולפטור אותנו, המשתמשים, מדאגות שאמורות להטריד את המפתחים בלבד.
 
 

KDE

Suse Linux Enterprise Desktop (או SLED), הגירסה המסחרית של סוזה, אותה משווקת נובל לתאגידים וארגונים גדולים, כתחליף לחלונות בשולחן העבודה, כוללת אמנם רק את גנום ולא את KDE, אבל בסוזה 10.2 לא זנחו את KDE כלל, להיפך. אחד השינויים הגדולים והמעניינים ביותר ברשימת החידושים של סוזה 10.2 הוא Kickoff, תפריט ראשי חדש עבור KDE, המקביל לתפריט "התחל" של חלונות.
 
 
התפריט הראשי החדש הוא שיפור עצום לעומת התפריט הקודם, הן מבחינת שימושיות והן מבחינה אסטתית. התפריט מחולק ללשוניות וכולל שורת חיפוש מובנית במסמכים ותוכנות. בניגוד לשורת החיפוש בתפריט ההתחל של חלונות ויסטה, החיפוש ב-Kickoff מבצע חיפוש מלא במערכת ולא רק בתוכנות שבתפריט.
 
 
 
הלשונית הראשית של Kickoff היא המועדפים, הכוללת קיצורי דרך לתוכנות ולמסמכים וניתנת להתאמה אישית. מלבדה יש לשונית היסטוריה, בה תמצאו את התוכנות והמסמכים האחרונים, לשונית מחשב עם קיצורי דרך ללוח הבקרה ולתיקיות והמחיצות השונות, לשונית יישומים, המכילה את כל היישומים הפתוחים, לשונית בשם "Leave" (לעזוב), המכילה קיצורי דרך לכיבוי המחשב ולהחלפת משתמשים, ובראש התפריט נמצאת שורת החיפוש. אין צורך ללחוץ על הלשוניות כדי לעבור ביניהן - מספיק להעביר את העכבר מעל והתפריט מתחלף.
 
 

גנום

ממשק גנום של סוזה 10.2 זהה לזה שנמצא ב-SLED, הענף המסחרי של סוזה, וגם הוא כולל תפריט התחל חדש: Slab. אבל בניגוד ל-Kickoff, תפריט זה נראה כמו צעד גדול מאוד אחורה ולא כמו שיפור מבורך.

גם כאן יש שורה לחיפוש מהיר בשולחן העבודה, אבל היא לא מציגה את התוצאות בתפריט החיפוש, אלא פותחת חלון נפרד, וגם אינה מפגינה תוצאות מוצלחות כמו שורת החיפוש של KDE. כמו Kickoff, גם Slab כולל מספר מצבי תצוגה שונים, ביניהם היישומים המועדפים והמסמכים האחרונים שנפתחו, אבל המעבר ביניהם מתבצע באמצעות תפריט ודורש מספר לחיצות עכבר נפרדות. הרבה פחות יעיל ונוח מ-KDE.
 
 
כדי לעבור בין כל התוכנות ולא רק בין אלו המועדפות, יש לפתוח חלון נפרד עם רשימת יישומים מסודרת לפי קטגוריות. גנום והיישומים שלו בדרך כלל נוטים להעדיף פשטות וידידותיות ולאו דווקא פיצ'רים, ו-Slab הוא דוגמה מושלמת למקרה בו הגישה הזו לא תמיד משתלמת.
 
 

אפקטים תלת מימדיים

עם פדורה, הפעלנו את האפקטים התלת מימדיים בשולחן העבודה בשתי לחיצות בדיוק. בסוזה העניינים לא כל כך פשוטים, והפעלת האפקטים כרוכה בהתקנת דרייברים, בעריכת קבצי טקסט, ובכתיבת כמה הוראות בשורת הפקודה (הטרמינל).

סוזה אמנם כוללת ממשק נוח להפעלה ולשליטה באפקטים, אבל הוא מופיע בתפריט רק תחת גנום ולא פותר את בעיית הדרייברים, שבפדורה למשל, לא נתקלנו בה כלל. בסופו של דבר, ההסברים בוויקי של סוזה פשוטים וברורים מספיק, אבל אנחנו לא מצליחים להבין למה פדורה יכולה וסוזה לא.
 
 

מולטימדיה

ההתקנה של סוזה 10.2 מתקליטור ה-DVD אמנם כוללת יישומי מולטימדיה כמו RealPlayer ונגן פלאש, שאמורים לכסות את רוב צרכי המולטימדיה החשובים, אבל יש בעיות שהכלים האלה לא פתרו.

אמארוק, נגן המוזיקה של סביבת KDE, לדוגמה, לא הסכים לנגן את קבצי ה-MP3 שלנו. גם סרטי ווידאו בפורמט WMV, שמקובל משום מה ברוב האתרים בישראל, לא עבדו.
 
 

התקנת תוכנות וניהול המערכת

אחת הגאוות הגדולות ביותר של פרוייקט סוזה היא מערכת הניהול המקיפה YaST, שמספקת ממשקים גרפיים מתקדמים לכל היבטי ניהול ותפעול המערכת, החל מהתקנת תוכנות ממאגרי חבילות מקוונים, עבור בשליטה במאפייני החומרה, וכלה ביצירת משתמשים וניהול מאפייני הרשת והגדרות האבטחה.

הממשק המאוחד והנוח הזה אכן חסר לנו בהפצות אחרות, אבל אפשרויות התקנת התוכנות עדיין לא מצליחה להגיע לרמה של כלי הניהול של אובונטו.
 
 

כתבות נוספות בפרויקט

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 
תגובות
הוסף תגובה0 תגובות
הוספת תגובה
מאת
 
נושא
 
תוכן
 
 
 
 
תודה! תגובתך התקבלה.
התגובה תתפרסם בכפוף לתנאי האתר.
 
 
 
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by