ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
זיכרון אטומי 
 
 תקליטור בודד יכיל את כל המידע הנחוץ לנו   
 
מערכת חיים ברשת

תודות לאכסון מידע על גבי אטומים בודדים, נוכל בעתיד להתשתמש בתקליטור בודד לצורך אכסון כל המידע הנחוץ לנו. עד לשלב המעשה עוד רחוקה הדרך

 
 
 
 
 
 
 
 
 
בעתיד נוכל לאכסן את כל המידע הנחוץ לנו על גבי תקליטור בודד.

המדובר בניסיון לפתח תקליטור המסוגל לאכסן 650 מיליון MB. יכולת אכסון כזו היא אפשרית כיום ברמה התיאורטית בעקבות ניסויים המשתמשים באטומים בודדים לאכסן מידע. עם זאת, המרחק בין מה שאפשרי תיאורטית לבין מה שאפשרי בפועל הוא רב מאוד, אז אנא, אל תדחו את המועד הקרוב לשדרוג מחשבכם.

הרקע לתיאוריה מתחיל עוד בשנת 1959, עת הפיזיקאי ריצ'רד פיינמן ציין כי כל המילים שנכתבו בתולדות ההיסטוריה האנושית, יכולה להיות מוכללת בתוך קוביה של חומר ברוחב עשירית המילימטר - בהנחה שמילים אלו נכתבו באטומים. עברה קצת פחות ממחצית מאה, ובימים אלו הצליחו מדענים להוכיח תיאורטית את דבריו של פיינמן, באמצעות יצירת זיכרון מחשב המשתמש במיקום אטום הסיליקון לשם כתיבה בינארית (0,1) בה מאופסן המידע במחשב.

על המחקר המעניין שפורסם ב-BBC התייחסו מדענים רבים באמרם כי הוא מייצג צעד ראשון לקראת מכשיר אחסון מידע פרקטי, בו האטומים מייצגים את המידע. "זוהי הוכחת המהימנות למה שאמר פיינמן לפני 40 שנה" אמר פראנץ הימפסל מאוניברסיטת וויסקונסין השותף לפיתוח. הזיכרון אותו פיתח הימפסל, מספק צפיפות אכסון גבוהה פי מליון מאשר זו של התקליטור הממוצע. אטומים הם כנראה היחידות הפיזיקליות הקטנות ביותר היכולות לייצג מידע. פוטנציאל האכסון של האטומים הוא אדיר. לדוגמה, גרגיר חול יחיד מכיל 10 מיליון מיליארדים של אטומים.

הזיכרון החדש יוצר על גבי משטח סיליקון ע"י הסרה של אטומים בודדים בעזרת סריקה של מכשיר מיקרוסקופ חופר. המרווחים שנותרו לאחר הסריקה מייצגים את פיסות המידע המאוחסן. שיטות האכסון המקובלות כיום משתמשות במיליוני אטומים עבור כל ביט. אולם בעוד בתיאוריה ניתן להשתמש באטומים בודדים לאכסון המידע, בפועל זה יכול לקחת עוד כמה עשורים עד ליישום פרקטי של השיטה. זאת בשל הבעיות הכרוכות בעבודה עם אטומים בודדים בטמפרטורת החדר.

נראה כי בשלב זה לפחות נצטרך להמשיך ולשדרג את מחשבנו, אם כי בעתיד, תקליטור בודד אחד יכיל את כל המידע הנחוץ לנו.

 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by