ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
"העולם נתן פייט טוב" 

"העולם נתן פייט טוב"

 
 
יוני  שדמי

כך תיאר גארי קספרוב, שכונה לא אחת אמן השחמט הגדול ביותר שנולד מאז ומעולם, את הקרב בינו לבין שאר העולם, שהתרחש, לראשונה בהיסטוריה, באינטרנט

 
 
 
 
 
 
 
 
 
קספרוב. האנושות נתנה לו פייט טוב (רויטרס)
 קספרוב. האנושות נתנה לו פייט טוב (רויטרס)   
בעבר, בתחרויות שח שהיו מתרחשות בחצריהן של רוזני ומלכי אירופה, היה נהוג שאלוף התחרות מתחרה בקהל הצופים האצילי, כשאלוף השח הנבון היה נוהג להפסיד במפתיע לאדון החצר ולזכות בחסדיו.

היום מאמץ את המנהג הזה גארי קספרוב, יהודי טוב וכנראה גדול אלופי השחמט מאז ומעולם, כשאת הרוזנים והשועים מחליף קהל של 3 מיליון איש, ובסוף התחרות מנצח דווקא אמן השחמט.

אחרי קרב צמוד להפתיע שנמשך ארבעה חודשים, במה שעשוי להיות הקרב הספורטיבי עם מספר המשתתפים הגבוה ביותר מאז ומעולם, ניצח ביום שישי גארי קספארוב, והוא בן 36 בלבד, שלושה מיליון משתמשי אינטרנט וחבר יועצים מקצועי, שלחמו נגדו במשחק שח גלובלי שתפס את מקומו באתר המשחקים המשובח של מיקרוסופט, ``MSN gaming zone``.
 
15 מיליון ביקורים. הגיימינג זון של מיקרוסופט
 15 מיליון ביקורים. הגיימינג זון של מיקרוסופט   
בניגוד להערכות מוקדמות, הקרב, שהסתיים בכניעה דרמטית של שחקני העולם לאחר 62 מהלכים, היה צמוד מאוד.

התברר שהמוני משתמשי האינטרנט, שהגיעו מ75 ארצות שונות ונהנו מייעוצו האדיב של טריבונאל רבי האמנים של סנט-פטרסבורג וארבעה אמני שח בגיל 16-19 שנבחרו להוביל את הגולשים, בהחלט יכולים ללמד גם כלב זקן ומיומן כקספרוב טריק או שניים.

למיקרוסופט מגיע כבוד על היוזמה, ובמחלקת השיווק של החברה אכן ממהרים להתגאות ב"אחד ממשחקי השח הגדולים בהיסטוריה"כש מומחי שח מאשרים שהיה מדובר במשחק מקצועי וסבוך לעילא.

התו הצורם היחיד בכל הצרמונייה הזו היה תלונתם של כמה משתמשים, שטענו שבעקבות קשיים טכניים בשרתי מיקרוסופט (שעמדו בכבוד יחסי ב15 מיליון ביקורים בזמן התחרות) שחקני העולם לא הספיקו לקרוא את המלצתה של אירינה קרוש, המומחית בת ה16 שהפכה להיות חביבת הקהל, כשבעקבות העיכוב בחר קהל הנכבדים במהלך פחות מוצלח, שייתכן שהוביל לתבוסתו.

בעיה נוספת התרחשה במהלך מספר ,59 כשנדמה שנעשה ניסיון לרמות את מכונת ההצבעות של מיקרוסופט לטובת מהלך לא מוצלח במיוחד.

אבל העננות המינימליות הללו לא העיבו על השמיים הלרוב-תכולים של התחרות הידידותית הזו, ואין ספק שמדובר בתקדים מוצלח.

הניצחון של קספארוב, ששיחק בכלים הלבנים ולכן זכה להיות הצד שמתחיל ומסיים את הקרב, בא אחרי קרב היי-טקי מתוקשר נוסף שלו, מלחמת הטיטאנים נגד מחשב-העל "דיפ בלו" של IBM, ובעזרתה של מערכת הפירסום המשומנת של מיקרוסופט, קיבע הקרב הזה סופית את מעמדו כשחמטאי-סלבריטאי-על.
 
ייתכן שהמשמעות המקצועית של הקרב הזה אינה גדולה במיוחד, אך מבחינת האינטרנט מדובר בהוכחה שהרשת יכולה לקיים אירועים המוניים, שמאפשרים את התערבותם האינטראקטיבית של מיליוני אנשים במהלך העניינים, אבל רק כשמדובר באירוע איטי ומבוסס-תורים מטבעו כמו שח.

הכישלון (הטכנולוגי, לכל הפחות) של מסיבות-ענק כמו NetAid ודומותיה, עם חלון הוידיאו המגוחך והסאונד הבלתי נסבל, מלמדים שעדיין מוקדם להסתמך על האינטרנט כמקור לאירועי-על מבוססי מולטימדיה. בינתיים ניאלץ להסתפק בצ`טים ובגיפ שמתעדכן במהלכים האחרונים פעם ביומיים. אבל למה שכונה לא אחת "המשחק העתיק ביותר בעולם", זה מספיק בדיוק.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by