ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
שבבים יסייעו לעיוורים לראות 
 
 העיוורים עוד יראו - ימות משיח טכנולוגיים   
 
מערכת חיים ברשת

קבוצת חוקרים בארה"ב שמה לעצמה כמטרה להשיב לעיוורים את יכולת הראיה בעזרת השתלת שבבים רגישים לאור בתוך העין

 
 
 
 
 
 
 
 
 
מדענים אמריקאים מפתחים שבב רגיש לאור, אשר יושתל לתוך עיניהם של עיוורים כדי לשחזר חלק מיכולת הראיה שלהם. המטרה היא לאפשר לאנשים הסובלים ממגוון צורות של עוורון, כגון התנוונות כתמית הקשורה לגיל מתקדם ודלקת ניוונית של הרשתית, לראות 1,000 נקודות של אור דרך 1,000 אלקטרודות שימוקמו על גבי הרשתית שלהם. על כך מדווח ה-בי.בי.סי.

מחלות אלו פוגמות במבנים הרגישים לאור, תאי המטה והחרוט אשר מתרגמים את האור הנקלט לאותות חשמליים, אך לא פוגעות במעברים העצביים למוח, אשר נסמכים על אותות אלו. ע"י גירוי תאים אלו, מדענים מקווים שפציינטים יהיו מסוגלים לקלוט מידה מסוימת של אור וכתוצאה מכך להחזיר חלק מיכולת הראיה שלהם.

"מטרתנו היא להביא את העיוור לנקודה בה הוא יכול לקרוא, לעקוף חפצים בתוך ביתו, ולבצע מטלות ביתיות בסיסיות", אמר ראש הפרוייקט קורט ווסנדורף, מהמעבדות הלאומיות בסנדיה, ארה"ב. "המטופלים לא יוכלו לנהוג במכוניות, לפחות לא בעתיד הקרוב, כי במקום מיליוני פיקסלים במקרה של ראייה נורמלית, הם יראו בערך כ-1,000 פיקסלים. התמונה אותה יראו תגיע באיטיות יחסית ותיראה צהובה. אך אנשים עיוורים יראו".


צירוף של חומרים

הרעיון העומד מאחורי השיטה המוצעת הוא שימוש במצלמה זעירה ובמשדר גלי רדיו הממוקמים בתוך מסגרת של משקפי ראיה, לשם שידור מידע וכוח לשבבים הממוקמים בתוך גלגל העין. השבבים יהיו מחוברים לעצבי הרשתית אשר ישלחו אותות חשמליים לעיבוד במוח.

דין קול, מאגף המחקר הביולוגי והסביבתי במשרד האנרגיה האמריקאי שבוושינגטון אמר: "אנו חשים כי עיוורון הוא בעיה הרסנית, וכי הצירוף המודרני של מדע החומרים וטכנולוגיות ברמת המיקרו והנאנו במעבדות המחקר הרב-תחומיות שלנו, מציעות אפשרויות התקדמות, במקומות בהן בעבר אנשים היו נכנסים עם הראש בקיר".

השבב החדש יצורף לרשתית ויוכל לגרות את קצות העצבים שיפיקו תמונות טובות מספיק לקריאה של כתב גדול, ולהבחין בין חפצים שונים בחדר. בהשוואה לאלגנטיות המערכת הביולוגית המקורית, מה שאנו מנסים לעשות הוא גס בצורה קיצונית", אמר ווסנדורף.

"אנו משתמשים בשיטה גסה, שניתן להשוותה לרובה ציד, שיורה לעבר קבוצות של עצבים. בטווח הארוך, כמובן, אנו רוצים לגרות כל עצב בנפרד", אמר מייק דיילי, חוקר מסנדיה. השבב המפותח בשלב זה בנוי במערך של 10 על 10 אלקטרודות. מערך של 33 על 33 אלקטרודות צפוי לפיתוח בשנה הבאה.

"שילוב של מיקרו-התקנים לתוך העין האנושית הוא מאתגר בצורה יוצאת דופן בשל הצורך בפעולה אמינה במיוחד לאורך עשורים בתוך סביבה מלחית", אמר דיילי.

דין קול אמר, כי הפרוייקט בן חמש השנים, נעזר בתחילה בשימוש במשקפיים, כאשר השאיפה היא לעבור להשתלת המתקן על גבי הקרנית. בתקווה שהכל יעבוד כשורה, מקווה קול להכין חמישה פציינטים מתנדבים להשתלה, עוד טרם מועד סיום הפרוייקט.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by