ב-Online
 
 
 
 
 
 
 
 
לוויינים שובו הביתה 
 
 אתר החברה המפתחת את הפרוייקט   
 
מערכת חיים ברשת

חברה אמריקנית מתכננת לשגר ב-2004 "חללית גוררת", שתוכל להחזיר לחיים לוויינים שנגמר להם הדלק

 
 
 
 
 
 
 
 
 
לוויינים רבים חגים כיום בחלל ללא כל שימוש, משום שהדלק שלהם נגמר, אעפ"י שמערכותיהם עדיין מתפקדות כהלכה. על מנת למנוע את הבזבוז הזה הוצג אתמול במסיבת עיתונאים בצרפת מודל של "חללית גוררת", שתוכל לתדלק אותם ולהחזיר אותם לשימוש.

מאחורי המערכת להארכת חיים של לוויינים (SLES) עומדת החברה האמריקנית Orbital Recovery. "כיום, אין כל דרך ארוכת טווח שיכולה להאריך את חייהם של לווייני הטלקום היקרים, וכתוצאה מכך ישנו בזבוז של משאבים חיוניים", אומר מנכ"ל החברה וולט אנדרסן לעיתון ה-New Scientist.

לווייני תקשורת נשלחים לחלל עם מלאי דלק שאמור להספיק לכ-15 שנים. כאשר הדלק אוזל, הלוויינים משותקים ונשלחים למסלול בטוח סביב כדור הארץ. האפשרות להחזיר לוויין שהושבת מחוסר דלק למסלולו המקורי, יכולה להאריך את חייו לכ-10 שנים. המטרה של הפרוייקט היא לשלוח חללית לא מאויישת שתוכל להתחבר ללוויין שחג בחלל, לתדלק אותו ולהחזירו למסלולו המקורי.

עם זאת, מומחים בתחום מזהירים כי מדובר בפרוייקט בעייתי, משום שהלוויינים לא תוכננו להתחבר למערכת חיצונית או לשנות מסלול על ידי מערכת חיצונית. לדבריהם, כל טעות קטנה בטיפול בלוויין יכולה לגרום לתקלות בתפקודו. בנוסף, הסיכונים בשיגור חללית גוררת שכזו הם זהים לשיגור כל לוויין, ועלות הפרוייקט יכולה להיות גבוהה משיגור לוויין תקשורת חדש.

החברה מתכוונת לשגר את SLES לחלל בשנת 2004. עד כה הצליחו בחברה לזהות כ-43 לוויינים שונים, אותם הם מאמינים כי יוכלו להחזיר לחיים.
 
 
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@ ilan @@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
 
 

כל הזכויות שמורות 2011 © נענע 10 בע"מ
 
 
 
 
כל הזכויות שמורות © Nana10 בע"מ
Video powered by